Valilik 'Kaçak Yıkım' Dedi

İlk kez Hakimiyet Gazetesi tarafından gündeme getirilen ve ulusal medyada da yer bulan Harput Yetiştirme Yurdu Binasının yıkımı ile ilgili olarak Elazığ Valiliği sessizliğini bozdu ve günler sonra açıklama yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Valilik 'Kaçak Yıkım' Dedi
İlk kez Hakimiyet Gazetesi tarafından gündeme getirilen ve ulusal medyada da yer bulan Harput Yetiştirme Yurdu Binasının yıkımı ile ilgili olarak Elazığ Valiliği sessizliğini bozdu ve günler sonra açıklama yaptı.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Yapılan açıklamada söz konusu yıkımın kaçak olduğu ve korsan yıkım yaparak kamu malına zarar verenler hakkında yasal işlemlerin başlatıldığı ifade edildi.

Ancak açıklamada dile getirilen kazan dairesi ve ısınma sistemlerinin Makina Kimya Enstitüsü’ne teslim edildiği yönündeki açıklama yeterli görülmediği gibi söz konusu malzemelerin  teslim tutanaklarının yayınlanmaması zihinlerde yeni soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu.

1 milyon değerindeki Kayıp kazan dairesi  ve ısıtma  sistemi malzemelerinin MKE’ye teslim edildiğine dair resmi belgelerin yayınlanmasını isteyen vatandaşlar, herhangi bir ihale yapılmadan yıkım işlemini başlatan firmaya şifahi olarak bu binayı yıkın diyen yetkilinin kim olduğunun da açıklanması gerektiğini belirtiyorlar.

Valiliğin bugüne kadar yıkımlarda uygulanan prosedürlerinin  aksine yıkımların tümünün 2886 sayılı DİK  ile 4734 KİK’ e göre yapıldığını açıklamasının ise geçmiş uygulamalarla uyarlık göstermediği iddia edildi.

İşte Elazığ Valiliği'nden kaçak yıkım açıklaması

"Son günlerde yerel basında çıkan haberler ve sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda, 24 Ocak 2020 Elazığ Sivrice depremi ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ağır hasar tespiti yapılan ve riskli yapı grubunda yer alan kamu binalarının kayıtdışı şekilde yıkıldığına yönelik haberler yer almaktadır.

Afet sonrası riskli ve ağır hasarlı binaların yıkım ve enkaz kaldırma görevi, 03.01.2014 tarih ve 28871 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmiş olup destek/çözüm ortakları olarak da İçişleri Bakanlığı bünyesindeki yerel yönetimler (belediyeler ve İl Özel İdareleri) şeklinde belirlenmiştir.

24 Ocak 2020 Depremi sonrasında, yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılmış ve daha sonraki süreçte Bakanlığın ilgili uygun görüşü ve Valiliğimizin kararı ile yıkım süreci Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde Elazığ Belediyesi ve İl Özel idaresi tarafından yürütülmüştür.

Bu süreç içerisinde il genelinde ağır hasar tespiti yapılan betonarme, yığma ve kerpiç binalar; yerel yönetimlerimizce yapıların durumuna göre 2886 sayılı D.İ.K ve 4734 Kamu İhale Kanunu çerçevesinde ihale edilmek suretiyle gerçekleştirilmekte ve sonuçları düzenli olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AFAD ile paylaşılmaktadır.

Kamu Binalarının yıkım süreci de; yapı sahibi ilgili idarenin bağlı olduğu Genel Müdürlük tarafından verilen OLUR neticesinde, yapı kapsamındaki malzemelerin niteliğine göre, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü ya da İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu binalarda, kanunsuz şekilde hurda sökümü ve yıkım işlemleri; İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’nde oluşturulan ekipler tarafından periyodik olarak denetlenmekte ve kaçak yıkım yapanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yürütülmektedir.

Bu bağlamda basına ve sosyal medya paylaşımlarına yansıyan haberlerde ilimizde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz bünyesindeki riskli yapı grubunda bulunan Harput Yetiştirme Yurdu binasında yer alan taşınır malzemeler için (Kazan Dairesi, Depo ve Isıtma Sistemleri) Milli Emlak Müdürlüğümüz tarafından Makine ve Kimya Endüstrisi’ne teslim edilmek üzere gerekli ihaleler yapılmış olup, binanın yıkım işlemleri için de gerekli yazışmalar devam etmektedir. Bahse konu binada yapılan kaçak söküm iddiaları ile ilgili olarak da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü  ihbarı üzerine Emniyet Müdürlüğü’müz ekipleri zaman kaybetmeksizin olay yerine intikal etmiş ve ilgililer hakkında hukuki süreç başlatılmıştır."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN