Elazığ haber, Elazığ Ekonomi Haberleri, Elazığ Ekonomi Gelişmleri, Elazığ Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ekonomi

Elazığ ekonomi haberleri, ekonomi ve iş dünyasından gelişmeleri Elazığ haber sitesi Elazığ Hakimiyet Haber ile takip edin.

Ekonomi Haberleri

Üretim Yerine Denetim

TÜİK tarafından tahıl üretiminin 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 azalacağının açıklanmasına rağmen üretim seferberliği başlatması gereken Tarım Ve Orman Bakanlığı’nın denetim seferberliği ile yetinmesi, gıda konusunda önümüzdeki yıllarda yaşayacağımız büyük sorunlar karşısında duyarsız olduğu yorumlarına sebep oldu.

Piyasa Durgun

Özel Haber: Elazığ Hakimiyet Gazetesi 2. El piyasasındaki son durumu esnafa sordu. Esnaflar 2. El piyasasının durgun olduğunu, yapılan ÖTV indiriminin bekleneni karşılamadığını ve yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşların 2. El araç bile alamadığını belirttiler.

Piyasa Çöktü, Halk Tükendi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in milletin enflasyona ezdirilmediği, ülkenin yakın gelecekte çok geniş bir ferahlamayı göreceği ve özellikle dar gelirli vatandaşları rahatlatacak müdahaleler yapılacağını açıklamasına rağmen döviz ve akaryakıttaki son artışlar, yaşam ve üretimin her alanına zam yağmuru olarak yansıdı. Vatandaşlar bu duruma daha çok dayanamayacaklarını ifade ederek ne yapılacaksa bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdiler.

Kamu bankaları kredi faiz oranlarını düşürdü

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası kamu bankalarından beklenen hamle geldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ticaret ve konut kredi faizlerinde 200 baz puana varan indirime gitti. Yarından itibaren konut kredilerinde 1 milyon TL altı tutarlarda %1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda %1,34 faiz uygulanacak.

AK Parti'den ekonomi mesajı: Dar gelirli vatandaşı rahatlatacak müdahaleler olacak

Canlı yayında gündeme dair soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, ekonomiyle ilgili dikkat çeken mesajlar verdi. AK Parti döneminde milletin enflasyona ezdirilmediğini belirten Kandemir, "Bu dönem çok geniş bir ferahlamayı göreceğiz. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı rahatlatacak müdahaleleri göreceğiz." dedi.

Kamu bankalarından faiz indirimi atağı

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının ardından kamu bankalarının kredi faizlerinde yeni düzenleme yapacağı gündeme geldi.

TKDK’dan aldığı destek ile köyünü tavuk ve besi çiftliğine döndürdü

Elazığ’da babadan kalma geleneksel hayvancılığı devam ettiren köy muhtarı Ömer Erdem, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı 2 milyon liralık destek ile köyüne bir besi bir de tavuk çiftliği kurdu. Muhtarı örnek alan köylülerin de destek alması ile köye 7 tane çiftlik kuruldu.

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, Antalya'da Elazığlı vatandaşlarla bir araya geldi

Antalya'da devam eden Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) kapsamında Elazığ yöresel ürünlerinin tanıtımını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Antalya'da yaşayan Elazığlılarla bir araya geldi.

Orcik Yeterli mi?

İlimiz tanıtımına katkı sunmak amacıyla TOBB desteğiyle bu yıl 11'incisi düzenlenen Antalya Yörex’de Elazığ, yoğun ilgi gördü. Bu ilgiye rağmen stantlarımızdaki marka ve tescilli ürünlerimizin sayılarının az olması bu alandaki eksikliğimizi ortaya koyuyor.

Elazığ’da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…

Bakanlığımız bitkisel üretimi geliştirme projeleri çerçevesinde İlimiz Kovancılar İlçesi Yarımca Köyünde İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN, Şube Müdürü, Teknik personel ve çiftçi Bayram ÇALIŞKAN’ın katılımıyla Safran Bitkisi Hasadı gerçekleşti.

Cumhur İttifakı'ndan asgari ücreti 750 lira artıracak hamle geliyor

AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, ekonomideki kötü gidişat nedeniyle yeni bir hamle hazırlığında. Dolardaki yükseliş, hayat pahalılığı gibi nedenlerle geçim sıkıntısı çeken ve tepkisini gösteren dar gelirli vatandaşlar için asgari ücrette düzenlemeye gidilmesi gündemde. Düzenleme kapsamında mevcut asgari ücrete göre maaşlar 750 lira artacak.

Cebrail Top; ‘Biz Turistlerin Ayağına Gideceğiz’

Özel Haber: Elazığ Bakkallar ve Esnaflar Oda Başkanı Cebrail Top, İstanbul’da düzenlenecek Yöresel Ürünler ve Lezzet Günleri ile ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Top, yaptığı açıklamada; “Odamıza bağlı esnaflarımız neredeyse ben esnaflar oda başkanı olarak onların yanında olacağım. İstanbul’daki hemşehrilerimizi de fuara muhakkak bekliyoruz” dedi.

Faiz Kararı Sonrası Dövizde Son Durum

Merkez Bankası’nın faiz kararının, Dolar/TL'de yaşanan seyri değiştirip değiştirmeyeceği merak konusuydu.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya indirdi. İndirim beklentinin çok üzerinde oldu.Banka, 23 Eylül'deki toplantıda faizi 100 baz puan indirmişti. Bu toplantıda beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık indirim oldu.

Elazığ Yöresel Ürünleri YÖREX Fuarına Taşındı

81 ilden çok sayıda yöresel ürünün sergilendiği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle bu yıl 11'incisi düzenlenen Antalya "Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX" yapılan resmi açılışla başladı. 20-24 Ekim tarihleri arasında devam edecek olan fuarda Fırat Kalkınma Ajansı ve Elazığ TSO destekleriyle açılan stantta Elazığ Yöresel Ürünlerinin tanıtımı yapılıyor. Fuarın açılışına TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte çok sayıda Oda-Borsa Başkanı da katılım sağladı. Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ile Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri de Elazığ standında ilimizi temsil etti.

Yıllarca kaldığı Fransa'da en iyi fakültede doktora yaptı, köyüne dönüp tarıma başladı

14 yıl Fransa’da yaşayan ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Paris 1 Üniversitesi Sorbonne Fakültesi Coğrafya Bölümü'nden mezun olan Hava Arslan, şehir hayatından sıkılıp pandemiyi de fırsat bilerek doğduğu topraklar olan Elazığ’ın Karakörk köyüne dönüp tarıma başladı.

Elazığ'a yatırım müjdesi

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk’ün girişimleri neticesinde Berrak Tekstil firması Elazığ’a yatırım yapma kararı aldı. Fabrika tamamlandığında ise bin kişilik istihdam sağlayacak.

Esnafa Müjde! Teklif Meclisten Geçti

Küçük esnafa vergi muafiyeti getiren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Teklife göre, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançları gelir vergisinden istisna tutulacak. "Küçük esnaf" olarak ifade edilen ve 835 bin civarında olan bu mükellef grubunun kazançlarının istisna edilmesiyle yıllık beyanname vermemeleri sağlanacak.

Elazığ TSO Ekim Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Yaşar Başkanlığında, Elazığ TSO Konferans Salonunda yapıldı.

Toplam 1164 haber.

Elazığ ekonomi haberleri ve Elazığ iş dünyasından önemli gelişmeler ile sanayi, ticaret odası, organize sanayi bölgesi haberleri Elazığ yerel haber sitemiz Hakimiyet Haber ekonomi sayfalarında.