Elazığ haber, Elazığ Ekonomi Haberleri, Elazığ Ekonomi Gelişmleri, Elazığ Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ekonomi

Elazığ ekonomi haberleri, ekonomi ve iş dünyasından gelişmeleri Elazığ haber sitesi Elazığ Hakimiyet Haber ile takip edin.

Ekonomi Haberleri

Akaryakıta Çifte Zam Geliyor!

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle akaryakıta bir zam daha geliyor. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, benzinin litresine 1 lira 68 kuruş, LPG'ye ise 40 kuruş zam gelecek. Fiyat artışının ardından benzinin litresi 23 lira sınırına dayanacak, LPG ise 11 liranın üzerine çıkacak.

Temel Besinlere Yüzde 342 Oranında Zam

Halkın tenceresinde kaynattığı patates, soğan, un, makarna başta olmak üzere temel besin maddeleri bir yıl içinde yüzde 342’yi aşan oranlarda zamlandı.

Enflasyon Durdurulamıyor: Son 20 Yılın Zirvesi

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 7,25 artarken, yıllık bazda yüzde 69,97'ye çıktı. Böylece yıllık enflasyon son 20 yılın zirvesine çıktı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu Enflasyon Tahminini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Enflasyon Raporu"nu açıkladı. Başkan Kavcıoğlu "Enflasyonun 2022 yıl sonunda B,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi. İstihdam konusunda da artışın devam edeceğini belirten Kavcıoğlu "Türkiye salgın sonrasında OECD'de istihdamını en çok artıran ülke oldu" ifadesini kullandı.

Bakan Bilgin Müjdeyi Verdi! Ödemeler Erken Yapılacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, işsizlik sigortası ödemelerinin 29 Nisan'da yapılacağını açıkladı.

Vatandaş da Çiftçi de Kazanacak

Rekabet Kurumu, enflasyonun etkisiyle giderek artan hayat pahalılığı sonrası "Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu" hazırladı. Raporda zincir marketlerin tarım ürünlerinde alıcı güçlerinin sınırlandırılması istenirken, tedarik zincirinin kısaltılması gerektiği belirtildi. Tarladan markete gelene kadar olan süreçte aracı sayısının azaltılmasıyla, çiftçilerin gelirinin artacağı ve fiyatların düşeceği vurgulandı. Böylece ürünün çiftçiden alındığı fiyatın 5-10 katına satılması engellenecek.

Bakan Bilgin: 'Bayram İkramiyesine Zam Yapılması Gündemimizde Yok'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilerin bayram ikramiyelerine ilişkin, " Şu an için bayram ikramiyelerine zam yapılması gündemimizde yok, İkramiye bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan'da ödenecek" dedi.

Cep Telefonunda ÖTV Düzenlemesi

Cep telefonunda özel tüketim vergisi (ÖTV) oranına esas olan matrah tutarı dilimlerinde artışa gidildi.

Mısır Fiyatları 10 Yılın Zirvesinde

Küresel mısır fiyatları arz sıkışıklığı endişeleriyle 2012'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Çiftçinin 12 Aylık Emeği 1 Saatte Yok Oldu

Elazığ’ın Baskil ilçesinde çiftçinin en önemli gelir kaynağı olan kayısı, hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi nedeniyle yandı. Donun vurması ile büyük bir zarar yaşayan çiftçiler, kendilerine yardım edilmesini bekliyor. 

TZOB: KDV İndirimleri Fiyatlara Yansımadı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, ürünlere hemen her gün gelen zamlar sonrası KDV indirimlerinin işe yaramadığına dikkat çekti ve "KDV indirimlerinin fiyatlara yansımadığını gördük" dedi. Bayraktar, ucuzluk için yapılması gerekenleri de sıraladı.

Merkezi Bütçe Martta 69 Milyar TL Açık Verdi

Merkezi yönetim bütçesi mart ayında 69 milyar TL açık verdi. Geçen sene mart ayında bütçe 23,8 milyar TL fazla vermişti.

Trafik Sigortasına Rekor Zam

25 milyon araç sahibine kötü haber. Şubatta yüzde 20 zamlanan zorunlu trafik sigortasına her ay yüzde 2.25 otomatik zam yapılacak. Yıllık zam yüzde 51’i bulacak.

Yerel Esnafı Sevindirecek Düzenleme Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnaf ve sanatkâr camiası ile İftar yaptı. İftar sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, ihracata yönelik yatırımcılara ve turizmcilere finansman desteğinin sağlanacağını açıklarken, 150 milyar TL kaynak ayrıldığını söyledi.

Tavuk Eti Üretimi Azaldı

Türkiye genelinde tavuk eti üretimi, şubatta aylık bazda yüzde 9,7 azalırken, 2021’in aynı ayına göre ise yüzde 13,4 oranında artış kaydetti. Türkiye’de tavuk eti üretimi 180 bin 53 ton, tavuk yumurtası üretimi 1,56 milyar adet olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Şubat ayına ilişkin kümes hayvancılığı üretimi verilerini açıkladı.

Fırat: ‘Çölyak Hastaları Gıda İhtiyaçlarını Alamıyor’

Çölyak Glutensiz Beslenme Derneği Genel Başkan Vekili Ayşe Fırat, Son aylarda yaşanan ekonomik dalgalanma ile birlikte artan fiyat pahalılığı Çölyaklı üyelerimizi derinden etkilemekte. Bilindiği üzere Çölyaklı hastalarımızın tüketmek zorunda kaldığı glutensiz ürünler normal tüketim ürünlerinin çok üstünde bir fiyatla satışa sunulmaktaydı. Artan hayat pahalılığı ve ekonomik dalgalanma zaten yüksek fiyata satılan glutensiz ürünleri daha pahalı satılmasına neden oluyor. Bu durum alım gücü zayıf olan hastalarımızın diyetlerini bozma mecburiyetinde bırakıyor.”dedi.

Motorine Gece Yarısı İndirim, İşte Güncel Fiyatlar...

Brent petrolün varilinin 98 dolara kadar düşmesinden sonra Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşmuştu. Bu kapsamda gece yarısından geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 4 kuruş indirim geldi. Buna göre; motorinin litre fiyatı İstanbul'da 21,24 liradan 20,2 liraya, Ankara'da ve İzmir'de 21,32 liradan 20,28 liraya düştü.

Açlık Sınırı 4 Bin 622 Lira Oldu

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 4.622,7 TL, yoksulluk sınırı ise 13.465,8 TL olarak belirlendi.

Memur ve Emeklileri Heyecanlandıran Gelişme

Artan enflasyon verileri vatandaşın cebini olumsuz yönde etkilerken gözler temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak zamma çevrildi. Bu kapsamda temmuzdaki zam oranını hesaplayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, yapılacak zam oranının yüzde 30'un altında olmayacağını söyledi. Kaya ayrıca, bayram ikramiyelerinin bin 500 lira ila 2000 lira arasında olacağını kaydetti.

Toplam 1295 haber.

Elazığ ekonomi haberleri ve Elazığ iş dünyasından önemli gelişmeler ile sanayi, ticaret odası, organize sanayi bölgesi haberleri Elazığ yerel haber sitemiz Hakimiyet Haber ekonomi sayfalarında.