Başarı Budur…

Bir şehrin hem sosyal hem ekonomik hem de eğitim alanında en önemli gücü üniversitesidir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Başarı Budur…
Bir şehrin hem sosyal hem ekonomik hem de eğitim alanında en önemli gücü üniversitesidir.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Fırat Üniversitesi, son yıllardaki atılım ve başarıları  ile hem ülkemizde hem de dünyada göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.

 19 Ekim 2021 tarihinde Stanford Üniversitesi tarafından Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2020 alıntı yılına göre, ilk %2’lik dilimde bulunan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesi; "Kariyer boyu etki" ve "Yıllık etki (2020 yılı çalışmalar)" olarak iki kategoride listelendi. 

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan “atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı. Bilim insanlarının sadece “2020 yılı çalışmaları” dikkate alınarak oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 190.063 bilim insanı sıralandı. 

Sıralamaya Türkiye’den 1.150 öğretim üyesi girerken, bu listede Fırat Üniversitesi’nden 42 öğretim üyesi yer aldı. 

Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulan sıralamada ise 186.177 bilim insanı içerisinde Türkiye’den 828, Fırat Üniversitesi’nden ise 29 Öğretim Üyesi yer aldı.

 Listeye Türkiye'den en fazla akademisyeni giren üniversite; 50 akademisyenle İstanbul Teknik Üniversitesi oldu. İTÜ’yü, 42 akademisyenle Fırat Üniversitesi, 38 akademisyenle Koç Üniversitesi, 35 akademisyenle Hacettepe Üniversitesi, 34 akademisyenle ODTÜ, 30 akademisyenle Erciyes Üniversitesi, 29 akademisyenle Gazi Üniversitesi, 26 akademisyenle Bilkent Üniversitesi ve 25 akademisyenle Yıldız Teknik Üniversitesi takip etti. 

Fırat’ı İTÜ’nün hemen ardından   Koç, Hacettepe ve ODTÜ gibi üniversitelerin önünde görmek az bir başarı ve mutluluk olmasa gerek.

Bir şeyin değişip her şeyin değiştiğine en somut örnek, FÜ’nün son bir yıldaki bu başarıları olsa gerek.

Bu başarı, üniversitenin ve şehrimizin her alanda etkinlik, saygınlık ve tercih edilebilirlik açısında önemli bir konuma yükseltmiş durumda.

Bu başarıya alın terleriyle imza atan birbirinden değerli akademisyenlerimize ve bilimsel çalışma önündeki tüm engelleri aşan FÜ Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş’a   bu mutluluğu yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN