Veriler sızdı mı? Resmi açıklama geldi...

Türkiye'nin dijital alt yapısına dair verilerin sızdığına ilişkin iddialar hakkında açıklama geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Veriler sızdı mı? Resmi açıklama geldi...
Türkiye'nin dijital alt yapısına dair verilerin sızdığına ilişkin iddialar hakkında açıklama geldi.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı, resmi Twitter hesabından Türkiye’nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddiaları hakkında açıklama yaptı. 

İddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Yapılan detaylı teknik kontrollerle kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır.

Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır.

Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır.

Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır.

Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN