Ramazan Alışverişi Yerel Esnaftan..

Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top, ulusal market zincirlerinin yerel esnafı olumsuz etkilediğini ifade ederek vatandaşların alışverişlerini yerel esnaflardan yapması çağrısında bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Erkan Bay/Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top, Hakimiyet Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top, ulusal market zincirlerinin yerel esnafı olumsuz etkilediğini ifade ederek, vatandaşların yerel esnaflardan alışveriş yapmasını istedi. 

KREDİLER ERTELENMELİ 
Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından hükümet tarafından esnafa KOSGEB’ten 100 bin lira, bankalardan da 50 bin lira faizsiz kredi kullanmalarına imkan sundu. Kullanılan kredilerin ödeme zamanı geldi ama esnaf şimdi de korona virüs nedeniyle iş yapamıyor. Esnaf da kredilerin ertelenmesi için yetkililere her platformda çağrıda bulunuyor.

Başkan Top, devletin depremin ardından Elazığ için seferber olduğunu, esnafa kredi imkanı sunduğunu anımsattı. Başkan Top, kredileri ödemelerinin ötelenmesini istediklerini yeniledi.

ESNAFIMIZIN DURUMU İÇLER ACISI
Cebrail Top yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Yaşanan deprem de esnaflarımız oldukça mağdur oldu. İş yerleri yıkılan esnaflarımız var. Bunun akabinde bir de pandemi dönemi yaşanmaya başladı. Esnafımızın durumu içler acısı. Özellikle kısıtlamalar esnaflarımızı çok zor durumda bıraktı. Ekonomik olarak bir çöküntü yaşıyoruz. Bizim talebimiz ulusal marketler konusunda yetkililerin ayrı bir çalışma yapmasıdır.” diye ifade etti. 

BAKKAL BAKKALLIĞINI, KASAP KASAPLIĞINI YAPSIN 
Yaşanan kısıtlamalardan bütün esnafların olumsuz etkilendiğini ifade eden Başkan Top, “Gıda sektörü çok fazla etkilenmedi. Kahvelere, düğün salonlarına ve kafelere göre çok fazla etkilenmediler. Çok büyük sıkıntılar var. Daha önce bir taslak hazırlanmıştı ama henüz bir çalışma başlamadı. Yapılacak düzenleme ile bakkal bakkallığını yapacak, kasap kasaplığını yapacaktı. Şuanda bu çalışma rafa kaldırıldı. Tekrar bir çalışma başlatacağız ülke geneli. Gerekirse Ankara’ya gideceğiz. Bu yasanın Mecliste gündeme gelmesi için çalışacağız.” diye konuştu. 

SÜPER MARKETLERİN PAZAR GÜNLERİ KAPANMASINI İSTİYORUZ 
Süper Marketlere Avrupa’da olduğu gibi bir düzenin gelmesi gerektiğini belirten Top, “Biz kanundan yanayız. Belli kuralların getirilmesi lazım. Metrekare kuralı getirilsin.10 binden fazla şubeleri var. Binlerce televizyon satıyorlar. Bütün sektörü etkiliyorlar. Marketse marketçiliğini yapsın. Kasapsa kasaplığını yapsın. Cumartesi-Pazar mesai saati uygulamasının getirilmesini istiyoruz. Özellikle Pazar günleri kapanmasını istiyoruz. Açılacak yerlerin nüfusa ve altyapıya göre, otopark ve trafik yoğunluğuna göre şartların konulmasını istiyoruz.” dedi.

ÇEKTİKLERİ FAİZSİZ KREDİLER FAİZLİ KREDİYE DÖNÜŞTÜ
Cebrail Top, “Her ay Elazığ’dan 50 Milyon lira para çıkıyor. Memlekete hiçbir faydası yok. Bize bağlı deprem den dolayı birçok esnafımız iş yerini kapattı. Zaten deprem de 3 veya 4 mahallemiz tamamen perişan oldu. Yıkılan binaların altında iş yerleri vardı. Bunlar kredi çekti. Faizsiz kredi kullandı. Şimdi ise krediler ödenmeye başlandı. Ama ödeyemiyorlar. Çektikleri faizsiz krediler faizli krediye dönüştü. İkinci KOSGEB kredisi çekildi. Onların da ödemesi başlayacak. Bunların  ödemeleri 3 ayda bir 10 bin lira civarında. Bizim istediğimiz bu ödemelerin ertelenmesidir. Siyasilerimizin bu konu da çalışma yapması gerekiyor.” dedi.

RAMAZAN ALIŞVERİŞLERİYEREL ESNAFLARIMIZDAN YAPILSIN 
Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top, “Biz bu kredileri çektiğimiz zaman yaşanan depremle alakalıydı. Elazığ ve Malatya’ya has verildi bu krediler. Ama arkasından salgın geldi. Mesela kantinci esnaflarımız çok mağdur. Bugün 2 yıla yakındır işletmeleri kapalı. Bu esnaflarımız kredi kullandı. Bizim gelir desteği ile ilgili sıkıntılar oldu. Bazı esnaflarımız faydalanamadı. İş adamlarımızdan ve vatandaşlarımızdan isteğimiz Ramazan ayında ulusal marketlerden alışveriş yapmamalarıdır. Mahalle bakkallarından ve mahalle esnaflarından yapmalarını bekliyoruz”dedi.

ESNAFA YÖNELİK YASA ÇIKARTILMALI 
Başkan Top, “Bu konuda önemli çalışmalarımız var. Halkımızın yerel esnaflardan alışveriş yapması için çalışmalar yapıyoruz. Broşürler hazırlayarak bu konuya dikkat çekmeye çalışacağız. Burada vatandaşa da bir bilgi vermemiz lazım, bilinçlendirmemiz lazım. Esnafa bir esnaf kanununun çıkmasını talep ediyoruz. İnşallah bu değerlendirilir. Ben burada vatandaşlarımızın, halkımızın yerel esnaflarına, kendi akrabasına, kendi canından, kanından olan kendi yanında olan tabiri caizse düğününe, cenazesine giden, her türlü destek olan kendi esnaflarını tercih ederlerse esnafımız da bu zor günleri rahat geçirecek.” dedi.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN