Kamuda Memur, Özelde Patron

Kamu Kurumlarının Kendi İşlerini Yeterince Yapamadıkları Yönündeki Eleştirilere Karşın Bazı Kamu Personelinin Paravan İsimler Adına Birden Fazla Yapı Denetim Firması Kurarak İşlettiği Ve Sistemin İlgili Firmalara Yönelttiği Müteahhitlerle Bizzat Kendisinin Görüşüp İşleri Yürüttüğü Ortaya Çıktı

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlimizde kamu kurum ve kuruluşların yeterince çalışmadığı, vatandaşların problemlerince yeterince ilgilenilmediği ve bu sebeple halkın devlete olan güveninin sarsıldığı iddialarının önemli oranda doğru olduğu yaşanan örneklerle ortaya çıktı.

ÖZEL SEKTÖRDE BİR MEMUR

İlimizde kamu kurumlarında çalışan bazı personellerin, paravan isimlere kurdurdukları şirketlerle ticari faaliyet yaptıkları, şirketin faaliyet alanına giren tüm iş ve işlemleri, bizzat yürüttükleri ve müşterilerle birebir muhatap olarak patron konumunda olan bazı kamu görevlilerin aynı zamanda devlet kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları kapsamında memur olarak görev yaptıkları ifade ediliyor.

İSTİSNAİ KADRODAN MEMURLUĞA

Ülkemizde devlet memuru olmanın zorluğu ve KPSS şartlarına rağmen bir ilçe belediyesinde istisnai kadro ile sözleşmeli memur olup ardından kadro alıp bir kamu kurumunun Bölge Müdürlüğüne naklen atanan teknik bir personelin, memurluktan önceki dönemlerde yaptığı ticari faaliyetlerini, mevcut şirketlerini farklı isim ve yakınları adına devrederek devam ettirmesi  ve bunun tüm yetkililer tarafından bilinmesine rağmen göz yumulması tepkilere neden oluyor.

MUHATAP BİZZAT KENDİSİ

Her biri farklı isimler adına üç adet yapı firması olan devlet memurunun, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan havuz sistemi gereği kendi firmalarına isabet eden inşaat yapım firmalarıyla bizzat görüştüğü ve özel sektörde çalışan bir yapı denetim firmasının resmi yetkilisi gibi projeleri incelemeleri yaptığı ve sürecin içinde bizatihi var olduğu iddia  ediliyor.

KAMUNUN İTİBARI ZEDELENİYOR

İlimizin tarımsal sulama ve içme suyu gibi önemli bir kurumun bölge müdürlüğünde kamu personeli olarak çalışan, ancak kurduğu üç yapı denetim firması ile ticari faaliyetin bizzat içinde olan, kendisi bizzat imza atmayıp paravan teknik adamlarının imzası ile resmi evraklar düzenleyen bu şahsın, yasaların açık taraflarından istifade ederek hem devlet memurluğu hem de özel sektörde ticari faaliyetlerini sürdürmesi,  kamunun itibarını zedelediği gibi, sektörün diğer firmalarını da olumsuz etkiliyor ve haksız rekabete sebep oluyor.

TERCİHİNİ YAPMALI

Hem kamuda devlet memurluğu yapan hem de özel sektörün yapı denetim alanında üç firma ile sektör içinde önemli bir aktör rolünü üstlenen şahsın, iki alandan birini tercih ederek ya memurluğu ya da ticareti seçmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, bu uygulamanın devam etmesi ya da tüm yetkililerin bu olaydan haberdar olmalarına rağmen işlem yapmamalarının ciddi sorunlar doğurabileceğini ifade ediyorlar.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Abdurrahman Murat | 18 Nisan 2021 11:14

    Vatandaşın mağdur edilmesi kimin umurundaki

  • Ramazan Akkaya | 14 Nisan 2021 09:25

    Bu haberi yazarken kibarlık etmişsiniz ama bu bir suç duyurusudur. Böyle bir durumda hem memurluk iptal olmalı hem de şirketler kapatılmalı. İhbar niteliğinde bu haberi savcılık değerlendirdi mi acaba merak ediyorum?

BUNLARA DA BAKIN