Savcı Mobingi

İşverenlerin çalışanlarına uyguladığı baskı ve dayatmaları kapsayan mobingi bilirdik ama kendi mesleğinin ayrıcalığını kullanıp başka bir meslek erbabı üzerinde baskı ve diğer vatandaşların hakkına girecek kadar sorumsuzlaştığına çok şahit olmamıştık.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Savcısı M. B., Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelerek iddiaya göre Ortopedi Uzmanı Doktor Kemal Gökhan G.’nin odasına girdi.

 Kendisinin savcı olduğunu söyleyen M. B., doktordan kendisini muayene etmesini istedi. İçeride başka bir hasta olduğunu söyleyen Doktor Kemal Gökhan G., ayrıca Savcı M. B.'ye daha önceki doktoruna kontrol olması gerektiğini, bu şekilde kendisini muayene edemeyeceğini belirtti.

Bunun üzerine iddiaya göre Savcı M. B., kendisini muayene etmeyen doktorun gözaltına alınması için polise talimat verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, "Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı" iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Tekne, "Cumhuriyet Savcısı M.B'nin şikâyeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca nöbetçi doktor hakkında hakaret suçundan soruşturmaya başlanılmıştır” diyerek doktoru suçladı.

Bu duruma seyirci kalmayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de savcı hakkında inceleme başlattı.

Benzer olaylar genelde savcılarımızdan geliyor. Nasıl bir duyguyla hareket ediyorlar, hukuk fakültelerinde savcının görevleri hakkında nasıl bir eğitim ve bilgi veriliyor bilinmez ama özellikle yeni atanmış bazı genç savcılarımızda bu tavır sıklıkla görülüyor.

Elbette mesleğini, birilerinin önüne geçmek olarak kullanmayan çok sayıda yargı görevlimiz var.  Onlar, çoğunlukla benzer olaylarda mesleklerini  ve görevlerini ifade etmeyecek ve hatta öne çıkarmayacak derecede sorumlu ve her bir meslek ve insana saygıyı önde tutan görevlilerimizdir.

Keşke zaman zaman medyaya konu olacak bu tür olaylar yaşanmasa ve yargı mensuplarımız da bu olaya üzelmese.

Yaşanan bu olay da gösterdi ki savcılara, meslek öncesi öfke kontrolü ve insanların kamu karşısında ve hizmetleri alma konusunda eşit olduğuna dair anayasa maddeleri ile  ilgili eğitimler verilse.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN