Harput'ta Hafızlık İcazet Merasimi

Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan sınav sonucu 'Hafızlık Belgesi' almaya hak kazanan 175 öğrenci için, Harput'ta 'Hafızlık İcazet Merasimi' düzenlendi

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ İl Müftülüğüne bağlı Yatılı Kur’an Kurslarında hafızlığını tamamlayan öğrenciler için İl Müftülüğü, Elazığ Belediyesi sponsorluğunda Hafızlık İcazet Merasimi” düzenlendi.

Harput  Sarahatun Cami Meydanında düzenlenen Hafızlık İcazet Merasimi ’ne   Elazığ valisi Erkaya Yırık, Elazığ Milletvekilleri Mkyk üyesi Metin Bulut, Zülfü Demirbağ, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Cumhuriyet Baş savcısı Ömer Karişit, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, ,Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız  Osman Şahin, İl müdürleri,  Çevre il ve ilçelerden Müftü ve Müftü yardımcıları, daire müdürleri, STK Temsilcileri ile  çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Yoğun ilgiyle izlenen Hafızlık İcazet Merasimi Kanal Fırat ve Kanal 23 televizyonlarından canlı olarak yayınlandı.

İstiklal Marşının okunması ve Elazığ İzzetpaşa Cami müezzin Kayyımı Hafız Cabir Karataş’ın Kerim tilaveti ile başlayan Hafızlık Merasiminin açılış konuşmasını İl Müftüsü Selami Aydın yaptı.

Müftü Aydın Konuşmasında: “Öncelikle ve özellikle bu 175 hafızımızın yetişmesinde emeği olan hocalarımıza, yöneticilerine; bu kurslarımızın iaşe ve ibatesine katkı sağlayan vakıflarımıza, derneklerimize, bu kurslarımızın yapılmasında, maddi ve manevi yardımda bulunan hayır sahiplerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Hafızlarımızın anne babalarına, velilerine de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Onlar da büyük gayretlerle büyük fedakârlıklarla, çocuklarını Allah yolunda Kuranı öğrenmek ve onu hıfzetmek üzere bizlere emanet ettiler. Kalplerini Kur’an ile ziynetlendiren hafızlarımızı can-ı gönülden tebrik ediyorum.

“Hafızlık Allah’ın yeryüzünde bir insana verdiği en büyük nimettir, şereftir, payedir. Çünkü hafızlık, adeta canlı bir Kur’an haline gelmektir. Kur’an-ı Kerim’in tamamını aklına, kalbine nakşetmektir. Meleklerle dost olmaktır.”

Kur ân-ı Kerim in baştan sona bütün surelerinin ezberlemesi manasına gelen hafızlık, çok şerefli bir mertebedir. Zira Peygamberimiz (s.a.v.)in  “Sizin en hayırlınız Kur ân ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” hadisine uyularak başlayan hafızlık, geçmişten günümüze kadar kesintisiz olarak devam ede gelmiştir. Osmanlı döneminde hafızlık çalışmalarına çok büyük önem verilmiş ve sırf bu iş için Dâru l-huffâz ve Dâru l-kurrâ adında özel müesseseler kurulmuştur. Hâlen ülkemizde de çok şerefli olan bu hizmet Kur’an kurslarımız üzerinden yaşatılmaya devam edilmektedir. Hafızlık gerçekten yaşatılması gereken mühim bir müessesedir. 
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN