Evlerdeki Durum İçler Acısı!

Özel Haber: Elazığ'da sağanak yağışların ardından Yazıkonak'ta 6 bloklu bir sitenin bodrum katlarında bulunan evlerde maddi hasarlar meydana geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Elazığ Hakimiyet Haber - Ömer Enes Yılar

Dün gece sağanak yağışların ardından tıkanan kanalizasyon nedeniyle Yazıkonak’ta bulunan 6 bloklu sitenin bodrum katlarında taşkın meydana geldi. Taşkın nedeniyle bodrum katlarda ciddi maddi hasarlar oluşurken mağdur vatandaşlar parkelerden elektronik eşyalara, duvarlardan mobilyalara kadar hasar oluştuğunu ve yetkililerden destek beklediklerini açıkladılar. 

“EV YARIYA KADAR SU DOLDU”
Dün gece evlerinde yaşanan su taşkınını anlatan Şahismail Çadırcı isimli vatandaş, gece komşusunun zile basmasıyla durumu fark ettiğini belirterek olayla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Dün gece 00.30 civarlarında komşumun zile basması nedeniyle yataktan indim eve ayaklarımın ıslandığını hissettim. Işıkları açınca evin yarıya kadar su dolduğunu gördüm. Belediyemiz, tüm ekipmanlarını seferber etti ve 4 buçuk saatlik çalışmanın ardından tıkanıklık zorla açıldı.”

“ORGANİZEDEN TAŞAN SULAR KANALİZASYONU TIKIYOR” 
Çadırcı, sorunun Organize Sanayi Bölgesinden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi: “Buranın sorunu 2011 yılında başladı. Organize Sanayi Bölgesi’nden taşan sular, gelip yağmur sularıyla beraber kanalizasyonda ne varsa tıkıyor. Tıkadığı zaman açması 1 gün sürüyor ve evlerin su basmasına neden oluyor. Bizim sürekli başımıza geliyor. Bu taşkında ilk defa Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu, AFAD, sosyal yardımlaşma ve defterdar yetkilileri gelip buralarda incelemelerde bulundular.”

“ACİL TEMİZLİK DESTEĞİ GEREKİYOR”
Çadırcı, evlerde ciddi maddi hasarlar oluştuğunu ve temizlik konusunda Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işlemelerden destek istediklerini belirterek şunları kaydetti: “Buranın çözümü Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu alanın ihya edilmesiyle çözülür. Aksi takdirde sürekli bu taşkınları yaşamak zorunda kalacağız. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmelerden temizlik konusunda destek bekliyoruz.”

“ANNEM DUYSA KALP KRİZİ GEÇİRİR”
Evinde hasar oluşan bir diğer vatandaş ise yaşanan su taşkınıyla ilgili: “Buraya geldiğimde tek tesellim halılarımın yerde olmaması çünkü böyle bir durumu daha önce yaşadığımdan dolayı halıları sermedim. Burası annemlerin evi ve annem Adana’da şuanda. Annem bu durumu görse kalp krizi geçirir. Ona alıştıra alıştıra anlatmak zorunda kaldık. Temizliğe bile nereden başlayacağımızı bilmiyoruz ev tamamen çamura bulanmış durumda” dedi. 

TÜM EŞYALAR HASAR GÖRDÜ
Evlerinde maddi hasarlar oluşanlardan ekonomik durumu çok kötü aileler olduğunu belirten bir vatandaş ise şunları söyledi: “Belediye başkanımızdan yardım istiyoruz her seferinde bu durumla karşılaşıyoruz. Sadece belediyemize değil tüm yetkililerimize sesleniyorum sürekli bu durumu yaşıyoruz artık bir çare bulunması lazım. Ne bulaşık ne çamaşır ne de ev eşyası kaldı. Bu evde oturan hanımefendinin ekonomik durumu zaten çok kötü, ne yapacağımızı bilmiyoruz.” 

MADDİ DURUMU ÇOK KÖTÜ OLAN AİLELER VAR
Hakimiyet TV, su taşkını yaşanan ailelerin evlerini tek tek dolaşarak talepleri dinledi. Burada yaşayan ailelerden ekonomik durumu çok kötü olduğunu için büyük çaresizlik içerisinde ne yapacağını bilemeyen aileler de bulunuyor. Yasin TIBIK isimli vatandaş karısının kanser hastası olduğunu ve pazarda yevmiyeyle çalıştığını belirterek oluşan hasarlar konusunda yetkililerden destek beklerken Tayfun GÜRBÜZ isimli vatandaş evlendikten sonra evini yeni ayırdığını ve yeni işe başladığını belirterek tüm eşyalarının hasar gördüğünü ve destek beklediğini söyledi. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN