ETSO, Kovancılar İş Dünyası ile Buluştu

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan başkanlığındaki Elazığ TSO Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komite Üyelerinden oluşan Elazığ TSO heyeti Kovancılar iş dünyası ile bir araya geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Hakimiyet Haber - Kağan İnal

Son ekonomik gelişmeler ile gündemde olan konuların istişare edildiği program kapsamında Kovancılar ilçesinde faaliyetlerini sürdün Oda üyeleri de işyerlerinde ziyaret edildi.

İş dünyasından yoğun ilgi

Elazığ TSO heyetinin Kovancılar ilçesindeki programına STK temsilcileri ve Kovancılar iş dünyası yoğun ilgi gösterdi. Elazığ TSO Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komite Üyeri ile birlikte MÜSİAD İl Başkanı Tekin Gürkan, Kovancılar Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Ahmet Özdoğan, Kovancılar İş Adamları Derneği (KİAD) Başkanı Hanifi Bekirgil ve iş adamlarının katılımıyla KİAD Dernek binasında yapılan toplantıya KİAD üyesi iş insanları yoğun ilgi gösterdi.

"İlimiz merkez ve ilçelerinin tümünün Teşvik Yasasında dahil edilmesini hep talep ettik"

KİAD toplantı salonunda yapılan toplantıda Kovancılar ilçesinde faaliyetlerini sürdüren iş insanlarını dinleyen Başkan Arslan, 2021 tarihinde TOBB nezdinde yaptıkları girişimle Teşvik Yasasında bölge sınıflandırılmasının belirlenmesi ve baz alınan kriterlerin tespit komisyonunda yer almak istediklerini vurgulayarak, “ 13 Mayıs 2022 tarihinde Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanmış ve Ülkemizden toplam 74 ilçenin bir alt bölge desteklerinden istifade etmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda Ağın ilçemizde söz konusu destek kapsamına dahil edilmiştir. Ağın ilçemiz için elbette çok sevindirici bir gelişmedir. İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması olan ve kısaca İlçe SEGE-2022 sonuçları esas alınarak güncellenen ilçelerin gelişmişlik sıralaması sonucuna göre belirlenen bu 74 ilçe elbette doğru bir adımdır. Ancak, il ve ilçelerin SAGE raporunun oluşturulmasında baz alınan kriter ve ölçütlerin doğru tespit edilmemesi halinde çok sağlıklı sonuçlar maalesef elde edilmiyor. İlimiz ilçelerinin ekonomik gelir düzeyleri, üretimleri ve ticari potansiyellerini bu bölgelerde yaşayan insanlar çok daha ili biliyor. Bu nedenle biz TOBB nezdinde SAGE çalışmalarında yer almak istediğimizi resmi olarak bildirdik. Tek hedefimiz ilimiz merkez ve tüm ilçelerimizin Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesidir. Hatta ilçelerde sektör, yatırım alt tutarı ve istihdam şartı gibi kısıtların da olmaması gerekiyor. Aksi takdirde 6. Bölge desteklerini iki katında dahi çıkarmış olsanız yine de istenilen yatırım hamlesi maalesef olmuyor. Bu hususla ilgili olarak girişimlerimizi devam ettireceğiz.”

"Üyenin ve ilin menfaati hep önceliğimiz oldu"

Başkan Arslan konuşmasında hizmet dönemleri içerisinde kayıt altına alınan 167 Üye talebinin ilgili kurumlar nezdinde çözüme kavuşturulması için çok yoğun bir gayret gösterildiğini belirterek, “Sektörler bazında ve Üye sorun ve talepleri hizmet dönemimizin esasını teşkil etmiştir. Sizlerden gelen her bir talep mutlak suretle ilgili kurumlara taşınmış ve kayıt altına alınmıştır. En son olarak burada bulunan bir çok üyemizin özellikle kamu taahhüt sektöründe yaşamış olduğu sorunların çözümü ve beklentilerinin karşılanması hususunda TOBB nezdinde çok önemli girişimlerimiz oldu. Sayın Genel Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu Odamızın bu talebini en üst makamlara kadar taşıyarak sosyal medya paylaşımları ile duyurdu. Netice itibarı ile Mayıs ayın içerisinde yayımlanan kararname ile taahhüt sektörümüzün ki bunun içerisinde hizmetler sektörü de yer almıştır tüm sorunlar çok büyük ölçüde çözüme kavuşmuştur. Ben Başkan Sayın Genel Başkanımız olmak üzere bu talebimize kayıtsız kalmayan Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız ve emeği geçen herkese iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN