Cumayı Alet Etmek

Son günlerde aynı anda tüm TV kanallarında yayınlanana efsane cuma indirimleri ile reklamlara denk gelmişliğiniz ve irrite olmuşluğunuz olmuştur.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Cumayı Alet Etmek
Son günlerde aynı anda tüm TV kanallarında yayınlanana efsane cuma indirimleri ile reklamlara denk gelmişliğiniz ve irrite olmuşluğunuz olmuştur.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Ve yine internet üzerinden istediğiniz ayakkabı yerine tost makinası geldiği, beğendiğiniz ve kod numarasını ve rengini iyice belirttiğiniz halde ceket yerine gömlekle müşerref olduğunuz da vaki olmuştur.

Bu tür istismar ve tüketiciyi aldatmaya yönelik adımlara Ticaret Bakanlığı müdahale etti. Bakanlık, 26 Kasım itibarıyla "efsane cuma indirimleri", "şahane cuma indirimleri" gibi isimlerle birçok ürün yelpazesinde çeşitli oranlarda yapılan indirimlere karşı tüketicileri uyardı. Ürün fiyatlarının yüksek miktarda artırılıp, daha sonra sıklıkla bu fiyat üzerinden indirim yapıldığına dikkat çekilerek, aykırılıkların tespiti halinde gerekli idari yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kamuoyunda 'efsane/şahane cuma indirimleri' olarak bilinen ve 26 Kasım itibarıyla çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirimlerin yapılacağının ilan edildiği kampanyaların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kasım ayında gerçekleştirildiği anımsatıldı. 
e- Ticaret alışverişlerin, söz konusu avantajlar yanında yanıltıcı indirimler, lojistik süreçlerde aksama, kötü niyetli satıcılarca ayıplı mal gönderimi veya ürün bedelinin tahsil edilmesine karşın mal göndermeme, cayma hakkını kullandırmama gibi birçok dezavantajları da beraberinde getirdiği belirtildi. 

Tüketicilerin özellikle kasım ayı ile birlikte gerçekleştirilen indirim kampanyalarında mağduriyet yaşamamaları ve satıcı veya sağlayıcıların da idari yaptırımlarla karşılaşmamaları için taraf olacakları mesafeli sözleşmelere ilişkin olarak dikkatli olmalarının önem arz ettiği vurgulandı.

Tüketiciler açısından dikkat edilmesi gereken başlıklar şöyle sıralandı: "Bilinçli bir tüketici olarak, gerçekten ihtiyaç duyulan mal-hizmet belirlenerek sadece bu ihtiyaçları gidermek amacıyla alışveriş yapılması, hem bu dönemde lojistik süreçlerin aksamasının önlenmesi hem de bireysel bütçenin dengelenmesi açısından mantıklı ve akılcı bir yaklaşım olacaktır. Yapılacak alışveriş öncesinde arama motorlarında kısa bir ön inceleme yapmak, satıcı-sağlayıcının (açık ad ve adres, ticari unvan, sabit telefon numarası, vergi kimlik numarası, MERSİS kaydı, ETBİS kaydı, güven damgası akreditesi vb.) ayrıntılı bilgilerinin olup olmadığını hatta gerekirse satıcı-sağlayıcı hakkındaki şikâyetleri ve bu şikâyetlere ilişkin satıcı-sağlayıcıların müşteri destek planlarını incelemek olası mağduriyetlerin önüne geçecektir. Online alışverişin tüketicilere sağladığı en önemli avantajlardan olan malın veya hizmetin özellikleri, fiyatı gibi unsurlarının kolay, hızlı ve ücretsiz bir biçimde karşılaştırma imkânı olduğu göz önüne alınarak benzer mecralardan ürünün yaklaşık fiyatının araştırılması fiyat konusunda aldatılmanın önüne geçecektir."

İndirim oranlarına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, "'Efsane-şahane cuma/kasım indirimleri' kapsamında birçok online alışveriş sitesi ve diğer satıcılar, oldukça yüksek oranda indirim yapmakta veya yaptıklarını iddia etmektedirler. Bu kampanyalar kapsamında, satıcı-sağlayıcılarca önce ürünlerin fiyatlarının yüksek bir miktarda artırılması, sonra ise bu fiyat üzerinden indirim yapılması sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Tüketicilerimizin bu gibi uygulamalara karşı son derece dikkatli olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu gibi yanıltıcı uygulamalara maruz kalmamak ve gerçekte ne oranda indirim yapıldığını anlayabilmeniz için ilgilendiğiniz ürünlerin önceki satış fiyatlarını da araştırmak ve gerçekçi olmayan veya yüksek görünen indirimlere dikkatli yaklaşmak gerekmektedir. İnternet sitesinin adı, adres çubuğunda her zamanki gibi görünmüyorsa, sahte veya taklit bir site olması ihtimaline karşın site adının kontrol edilmesi mağduriyetleri azaltacaktır" denildi.

Bakanlığın tüm bu uyarılarına rağmen televizyonlardaki reklamlar ve sokaklarda gördüğümüz kargo araçlarından da anlaşıldığı gibi çılgın alışveriş kampanyaları kutsal cuma günümüz de alet edilerek devam ediyor. 

Siz siz olun böyle afili reklamlara ve efsane Cuma kampanyalarına kapılarak gereksiz alış-verişlerde bulunmayın. Hem yanlış ürünlerle hem de elzem ürünlere gereksiz para ödeyerek kendinizi bu dar günlerde daha da sıkmayın, üzmeyin.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN