Başkan Arslan, İş Dünyasının Talep ve Beklentilerini Dile getirdi

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde yapılan ve Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş'un da katıldığı Konsey Toplantısında Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ ve Bölge iş dünyası adına bir konuşma yaparak sorun ve beklentileri dile getirdi…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Konsey Üyesi Asilhan Arslan, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklığlu’nun ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş ve TOBB Konsey Üyelerinin katılımı ile yapılan Müşterek Konsey Toplantısında Bölge iş dünyasının sesi olarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında Elazığ TSO Meslek Komite Üyelerince Oda gündemine taşınan sorunlar ve ülke ekonomisindeki gelişmeleri dile getiren Başkan Arslan, ticaretin sürdürülebilirliği ve yeni açıklanan ekonomi programının başarısı için iş dünyasının talep ve beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sektörel sorun ve beklentiler ve sürdürülebilir ekonomi için öncelikler dile getirildi…
Elazığ TSO Başkan Arslan TOBB Müşterek Konsey Toplantısında yaptığı konuşmada başta sektörel sorunlar olmak üzere, ekonominin sürdürülebilir kılınması için öncelikler ve beklentilerini dile getirdi.

Arslan yaptığı konuşmada “Başta Elazığ olmak üzere, bölgemiz ve iş dünyamız için çok önemli olan ve Ülkemizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedefine uyumlu şekilde kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması ve sürdürülebilir kılınması, ticaretimizin devamlılığı ve dünya ile rekabet edilebilmesi amacıyla çok kısa başlıklar halinde beklentilerimizi dile getirmek istiyorum.

Elazığ ilinde Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 2 milyon alt yatırım limiti şartı ve komite onayına bağlı olarak OSB’lerde yapılacak olan yatırımlar 6. Bölge Teşviklerinden istifade etmekte ve bu süre 31.12.2021 tarihinde sona ermektedir. 

21.08.2020 tarihi öncesinde olduğu gibi Elazığ’da OSB’lerde 500 bin TL üstü yatırımlara sağlanan 6. Bölge desteklerinin, ilimizin 24 Ocak 2020 tarihinde yaşadığı depremin yaralarının sarılması ve yatırım ikliminin oluşabilmesi için OSB kısıtı kaldırılarak yeniden tüm ilçe ve il merkezinde sektör ayrımı yapılmaksızın en az 5 yıl süreyle uygulanmaya alınmasını talep etmekteyiz.

 İşveren üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedefli ekonomi modelinin kalıcı ve dünya ile rekabette iş dünyamıza avantaj sağlayacak şekilde sürdürülebilir kılınması bugün en önemli temel beklentimizdir.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı uygulaması sonrasında dövizdeki kara tablo dağılmış hem piyasalarda hem de iş dünyasında olumlu karşılık görmüştür. Döviz kurunun ani dalgalanmalar ve kırılmalar yaşanmadan devamlılığı iş dünyasının ön görebilirliği açısından çok değerli olacaktır.

 Kamuya iş yapan taahhüt sektörünün birim maliyetteki poz değerlerindeki yükselmeler dikkate alınarak, fiyat farklarının günün enflasyon oranına göre yapılması, sektöre döviz sigorta uygulaması getirilmesi, yine Medikal Sektörünün kamu alacaklarının güncellenerek 18 ay üzeri gecikmelerden doğan farklarla birlikte zamanında ödenmesi.

Eğitim Sektörü Meslek Komitemizin bir önerisi olarak, Atama bekleyen tüm öğretmen adaylarının özel öğretim kurslarında istihdamı yapılarak bakanlığımızın atama problemi çözülmüş olacak, bu da ekonomiye ciddi katkı sağlayacaktır. Tek ders sınırlamasından dolayı kayıtdışı ruhsatsız ( kaçak) kursların da kapanmasına neden olacaktır.

Turizm ve hizmetler sektöründe yer alan Üyelerimiz en önemli beklentisi KDV desteklerinin pandeminin etkili olduğu bu dönemde devam etmesidir. Akaryakıt ve Otogaz Bayilerine getirilen Teminat sorunu, Anadolu’daki tüm küçük bayiler için ciddi bir sorun oluşturmuştur. Yine sektörün kar marjları neredeyse sıfırlanmıştır.

Sigortacılık sektöründe, kar marjlarının düşmesi, girdi maliyetlerinin artması, taksit sayısının sınırlanması, acente sayısındaki artışlar, haksız rekabet sektörü iflaslarla karşı karşıya getirmiştir.

24 Ocak 2020 tarihinde 6,4 şiddetindeki deprem sonrasında 5 bine yakın işyerinin yıkıldığı ilimizde iç ticaret pandeminin de etkisiyle tarihi bir durgunluk dönemine girmiştir. Bu süreçte hem imalat sanayi, hem de genel ticaretin içerisinde yer alan tüm işletmelerin sektör ayrımı olmaksızın KOSGEB ve KGF Kefaletiyle cansuyu destekleriyle ayakta kalmaları çok önemlidir. 

Elazığ ilinin içinde bulunduğu ve devletimiz tarafından konumlandırılan mücbir sebep hali de göz önünde bulundurularak bir önceki yılın ciro ve istihdamına bakılmaksızın desteklenmesi beklenmektedir. Elazığ TSO Üyeleri başta olmak üzere, ilimizdeki tüm yerel esnafların Odamızdan en fazla talep ettikleri husus bu konudur.

Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinde ilimizin en önemli beklentilerinin başında; yıllardır çözüm bekleyen sulama projeleri sorununun ivedi olarak çözüme kavuşturulması, Yem ve gübre maliyetlerinin çok yüksek olması sektörü son derece olumsuz etkilemekte bu konuda destek beklenmektedir. 

Hal kanunun günün ihtiyaç ve koşullarına göre ivedi şekilde yenilenmesi, Toprak sahibine değil gerçekten toprağı işleyen çiftçiye, mazot, gübre, zirai ilaç, tohum, fide ve destek primi verilmesi, Tarımsal ve Hayvancılık alanında faaliyet gösteren firma ve çiftçilerin banka borçlarının yeniden yapılandırılması hususunda çalışma yapılması, Tarım ve Hayvancılık sektörlerinde sürdürülebilir üretim yapmak hedefli Birlik ve Kooperatiflerin projelerinin desteklenmesini Elazığ iş dünyası adına talep etmekteyiz” değerlendirmelerinde bulundu.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN