Ak Parti'nin Algıyla İmtihanı

Ak Parti, hayata geçirdiği çok sayıda hizmetle değil de münferit yanlışların sosyal medyada sıklıkla gündem olmasından çok çekiyor ve bundan ciddi yara alıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti, bu olaya dur demek ve  dezenformasyonun önüne geçmek için  harekete geçiyor. Sahte hesaplar ve sosyal medya ajanslarının yaydığı yalan bilgiler cezasız kalmayacak. RTÜK benzeri bir yapı kurulması tartışılıyor.

AK Parti, sosyal medyada aslı astarı olmayan bilgilerle gerçekleştirilen linç kampanyalarının yanı sıra, sahte hesaplar ve sosyal medya ajanslarına karşı bir denetim mekanizması kurulmasını gündemine aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kurmayları ile yaptığı toplantıda, sosyal medya platformlarındaki sahte hesaplar ve sosyal medya ajansları aracılığıyla aslı astarı olmayan bilgilerin hızla yayıldığı, kısa süre içinde bu mecralarda oluşan algının, olgunun önüne geçtiğine dikkat çekildi.

Edinilen bilgilere göre AK Parti’nin son MYK toplantısında Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Katarlı öğrencilerin Türkiye’de sınavsız üniversiteye girdiklerine yönelik sosyal medya paylaşımını örnek vererek “Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı şey yalan haber yayma değil. Bu bir dezenformasyon. AB’de dezenformasyon, terör suçu ile eş değer tutuluyor ve ona göre cezalar veriliyor. Biz de yalan haberin yanında dezenformasyon suçunu tanımlamalıyız ve buna göre cezalar getirmeliyiz. Bu konuda bir çalışma yapalım. Birçok ülke, bu konuda hukuki adımlar attı, biz de bunu gündemimize alalım” değerlendirmesini yaptığı öğrenildi.

Ak Parti’nin bu konuda harekete geçmesi geç de olsa doğru bir adım. Sosyal medyanın sözde özgür alanında kalemin şehvetine kapılarak olmadık hezeyanlarda bulunan kişiler, sahte hesap kullanıyor olsa bile mutlaka yaptığı hatanın cezasını çekmeli ve bu konuda yasal boşluklar doldurulmalı. 

Ancak insan soramadan da edemiyor işte: Bunun için illa isot tarlasına  yabancıların girmesini mi beklemeniz lazımdı?
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN