1 Haziran sonrası 'normalleşme' süreci nasıl olacak? İşte detaylar...

Yeni normalleşme dönemine ilişkin çeşitli iddialar gündeme gelmeye devam ediyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hürriyet'te yer alan habere göre, 1 Haziran sonrası için Bakanlar toplantısında alınması beklenen kararlar belli oldu.

Hürriyet'in iddiasına göre o kararlar şöyle:

Vakalardaki azalma devam ederse 1 Haziran’dan sonra restoran ve kafeler kişi sınırlamasıyla yeni normali karşılayacak. Haziran ayı için ilk doz aşılamada büyük bir aşama kaydedilmesi beklenirken, bu durum otomatik olarak 1 Haziran sonrası yasakları da etkileyecek.

Düğün salonları belli misafir sayısına göre hizmet verebilecek. İlk etapta açık alanlarda düğünlerin yapılması beklenirken, aşılamanın artmasıyla birlikte bu durumun kapalı düğün salonlarına kadar ilerlemesi bekleniyor. 

Vaka sayılarında düşüş bu hızla devam ederse, halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını yine müşterilerine açabilecek. 

Bilim Kurulu’nun üzerinde çalıştığı konularla ilgili edinilen bilgiye göre, normalleşme sürecinin başlayacağı haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe varsa, insanlar artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek.

ELAZIĞ NORMALLEŞMEYE HAZIR

Elazığ'da kısa süreli yükselişin ardından vaka sayıları da hızla düşüş eğilimine girdi. Depremler ve pandemiyle ağır yara alan Elazığ esnafı biran önce normalleşmenin başlamasını isterken uzmanlar, aşı sırası gelenlerin mutalaka aşı olması gerektiğini, düşüş konusunda rehavete kapılmadan normalleşmenin kurallarına uygun davranılması konusunda vatandaşları sürekli uyarıyor.

İşte son üç haftada Elazığ'da vaka sayıları:

01-07 Mayıs: 145,76

08-14 Mayıs: 91,50

15-21 Mayıs: 61,91

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN