Zincir Polemiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyatların sorumlusu olarak 5 zincir marketi hedefine koydu. Şok marketler zinciri sahibi Murat Ülker ise bu süreçte en mağdur tarafın zincir marketler olduğunu açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Zincir Polemiği
Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyatların sorumlusu olarak 5 zincir marketi hedefine koydu. Şok marketler zinciri sahibi Murat Ülker ise bu süreçte en mağdur tarafın zincir marketler olduğunu açıkladı.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Son dönemde artan gıda fiyatları vatandaşın belini büküyor ve bu konudaki şikâyetler had safhaya ulaştı.

Yaşanan gelişme sonrası hükümet, önlemlerin alınacağını açıklamış ve gerekenin yapılacağını bildirmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da fahiş fiyatlarla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "Tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz. Hem maliyetlerdeki yükselişle hem fırsatçılarla mücadele ederek milletimizin refah seviyesini daha da yukarılara taşıyacağız." diyerek net mesaj vermişti.

HAREKETE GEÇİLDİ
Son zamanlarda fiyatların fahiş derecede artması ve vatandaşın tepkisi hükümeti harekete geçirdi.

Başta sebze halleri olmak üzere denetimler sıklaştırıldı ve aracıların kar oranları masaya yatırıldı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, fahiş fiyatlarla mücadele konusunda, "Zincir marketlere yönelik gerekli operasyonlar yapılacak. 5 tane zincir market bütün ürünü toparlıyor, piyasalar alt üst oluyor." açıklamasına cevap Şok Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’den geldi ve sürecin en çok mağdurlarının zincir marketler olduğunu iddia etti.

ERDOĞAN:“ZİNCİR MARKETLERİN SINIRSIZ UYGULAMALARI VAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bizzat ilgileneceğini söylediği fahiş fiyat konusundaki problem başlıkları ve izlenecek yol haritasına ilişkin soruya, "Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine üzerine gideceğiz. Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır." yanıtını verdi.

"PİYASALARI ALT ÜST EDİYORLAR”
"Tek problem zincir marketler mi?" ifadesi üzerine ise Erdoğan, "Ağırlıklı olarak iş orada toplanıyor. Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması. Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar altüst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır." dedi.

ZİNCİRDEN CEVAP GECİKMEDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zincir marketlere yönelik eleştirilerine cevap gecikmedi.

Murat Ülker, aralarında Şok Marketlerinin de olduğu zincir marketlere yönelik "fahiş fiyat" suçlamalarına cevap verdi. 

ÜLKER: “MİLLETİN AKLIYLA ALAY EDİLMESİN”
Marketlerin buradaki en zavallı kesim olduğunu belirten Ülker, "Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok" dedi. Pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, aralarında Şok marketlerinin de olduğu zincir marketlere yönelik "fahiş fiyat" suçlamalarına yanıt verdi. 

Ülker, gazetecilerle sohbet toplantısında "fahiş fiyatlar" hakkında açıklamada bulunarak, zincir marketlerin fahiş artışların sebebi olarak gösterilmesinin milletin aklıyla alay etmek olacağını savundu.

"BİZ YÜZDE 1 KAZANIYORUZ”
 Türkiye'nin büyük bir planlama sorunu olduğunu söyleyen Murat Ülker şunları kaydetti:"Bir sene dağ-taş soğan dolu ertesi sene piyasada soğan yok. Marketlere yükleniyorlar. Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herkes akıllı herkes bakkala gittiği zaman kim kaç para biliyor. Ve herhangi bir fahiş fiyat varsa asla satılmıyor öyle bir şey yok. Millet aptal mı? Biz yüzde 1 kazanıyoruz, bunu indirsek ne olur?

“ÜRETİCİ ENFLASYONU YÜZDE 45” 
Ülker,“Daha pahalıya alıp ucuza satabilen biri doğmadı. O dönem domates fiyatları indirildi. Sadece domatesten 35 milyon TL zarar ettik. Türkiye'de enflasyon yüzde 19 civarında, üretici enflasyonu ise yüzde 45. Yani aradaki fark aslında biz üreticilerin ne kadar fedakârlık yaptığının kanıtı.”

"MARKET BURADAKİ EN ZAVALLI KESİM"
Ülker,“Artık herkes TL'nin değerlenmesi için çalışması gerekiyor. Neden başkasının parasının değer kaybetmesini bekliyoruz. Ya bu memleketin planlamacısı yok mu? Market buradaki en zavallı kesim. Alıyor, satıyor. Desen ki, 'Aldığın fiyata satma' o zaman hakikaten Alaeddin'in cini lazım. 'Aldığın fiyata satmayacaksın.' Nasıl olacak bu iş?” 

"PATATES BİR SENE SONRA YIĞILDI KALDI"
Ülker,“Mesela ne oldu patateste. Patates hiç satılmadı niye? Patatesin çoğu bu hamburgercilerde, büfecilerde satılırdı. Bu satılmayınca dağ taş patates oldu. Şimdi tekrar açılıverince de patatesler bozuldu tabi, patates yok oldu şimdi de. E tabi var yok yaparsan bunun fiyatı da aşağı yukarı oluyor."
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN