Yüz Yıllar Öncesine Ait Harput'un Görüntüleri Paylaşım Rekorları Kırıyor

Erkan BAY/Türkiye'de ABD'ye göçün ilk yaşandığı yer Harput olmuş ve 1800'lerin sonu 1900'lerin başında Harput'tan 40 bine yakın insan yeni umutlarla ABD'ye doğru yola çıkmıştı. Yüz yıllar öncesine ait göç görüntüleri ortaya çıktı. Elazığlıların büyük bir ilgi ile izlediği görüntüler, sosyal medya da paylaşım rekorları kırıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

O tarihten itibaren çoğundan bir daha haber alınamamış ve insanlarımız pek bir bilgi sahibi değildi. Harput’tan Amerika’ya göçün görüntüleri ise yıllar sonra arşivden çıktı. 

Anadolu’dan ABD’ye giden insanların en büyük kısmını Harput’tan giden vatandaşlar oluşturmuştu. Savaşlardan, belirsizliklerden, fakirlikten yorulan halk daha iyi bir gelecek düşüncesiyle ABD’nin yolunu tutmuş ve o gidenlerin çok büyük bir kısmından bir daha haber alınamamıştı.

HARPUT NÜFUSU AZALMIŞTI 
Harput’tan yaşanan bu büyük göçlerin nedenleri arasında Harput’taki Amerikan ve Fransız kolejlerini gösteren uzmanlar, o dönem Harput’taki Türk, Kürt ve Ermenilerin toplu halde göç ettiğini belirtiyor. Göç edenlerin ardından Harput nüfusundan ciddi bir azalma olmuş ve vatandaşlar Harput’tan yavaş yavaş ovaya yerleşmeye başlamışlar. Mevcut evlerini yıkarak o taşlardan ovada yeni evler yapmışlar.

Bu merak uyandıran hikayenin ve yaşanılanların görüntüleri arşivlerden çıktı. Video paylaşım sitesi Youtube da yayınlanan görüntüler de Harput’ta yaşayan insanların toplu halde göç ettiği görülüyor. 

ELAZIĞLILAR İLGİ İLE İZLİYOR 
Uzun yıllar sonra ortaya çıkan görüntüler özellikle Elazığlılar tarafından ilgi ile izlenip ve paylaşıldı. Yıllardır özellikle Elazığlıların eski Harput’un nasıl bir yer olduğu ve insanların nasıl yaşadığı yönünde meraklarını gideren görüntüler büyük bir ilgi ile izlenmeye devam ediyor.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN