Devletimiz depremle yıkılan 16 aileye babalık yapacaktır - Taha Yusuf SARIGÜL

Devletimiz depremle yıkılan 16 aileye babalık yapacaktır


   Geçtiğimiz yıl 24 Ocak akşamı büyük bir sarsıntı ile 6.8'lik depremi yaşadık. Kış ayının en soğuk günlerinde gelen bu felaket binlerce insanı evsiz onlarca insanı ailesiz bıraktı. 39 canımızı yitirdik. O geceden itibaren devletimiz ilimize koştu ve vatandaşını yalnız bırakmadı. Depremin ilk şokunu devletimizin ve yardım kuruluşlarının gayretiyle atlatmaya çalıştık. 
Depremin 1. yıldönümünde 10 bine yakın konut inşaatı bitti. Yaz sonuna kadar bu sayının 20 bine tamamlanması bekleniyor. Tüm Türkiye'den ilimize yardımlar geldi. Milyonlarca TL para yardımı yapıldı. AFAD eliyle bu yardımların hakkaniyetle dağıtıldığından şüphemiz yok. Allah devletimizden razı olsun. 
Deprem sonrası özellikle güney çevre yolunda yeni bir şehir inşa ediliyor. Bizmışen ve Yemişlik mevkilerine yapılan Toki konutları bölgenin gelişimi için bir başlangıçtır. Şehrin gelişimi Çaydaçıra mahallesinden oraya doğru kayacaktır.
Depremde 16 ailemiz can kaybı yaşadı. Kimi annesini kimi babasını kimi eşini kimi çocuğunu kimi de birden fazla yakınını kaybetti. 
Meriç Dişli  Gezin'de yıkılan binada bir çocuğunu ve hamile eşini kaybetti.
Hüseyin Civelek Dilek Sitesindeki yıkılan binada oğlunu ve eşini kaybetti. 
Serhat Aslan Mustafapaşadaki yıkılan binada eşini, iki çocuğunu, kaynanasını ve kayınbabasını kaybetti. İçimizi sızlatan bu liste uzayıp gidiyor. 
Meriç Dişli işsiz. 
Serhat Aslan asgari ücretle çalışıyor.
Deprem garibanı vurdu. Zengine bişey olmadı. Şimdi bu insanların acısı taze iken bir de bu insanlara ev borcu yüklemek vicdanları sızlatacaktır. Altı üstü 16 aile. Devletimiz güçlüdür ve muktedirdir. Vatandaşının yarasını saracak güçtedir. Zira yapılan 20 bine yakın konut 2 yıl ödemesiz 18 yıl faizsiz bir şekilde depremzedelere verilecektir. Fakat depremde can kaybı yaşayan 16 ailemize bir ayrıcalık tanınıp evleri bedelsiz verilmelidir. Devletimizin bu gücü fazlasıyla vardır. 
Pazar günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilimize gelecek. Pazartesi günü ise cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gelecek. Bu 16 ailemizin ev sorunu Reis'e kalmadan bakanlarımız tarafından halledilmelidir. Onlarca müteahhit geldi şehrimize konut yapımı için. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ricası ile 16 evi bedelsiz verecek müteahhit vardır elbet. Bu konuda ilimiz yöneticilerinin de öncü olması gerekiyor. Bu konuyu bakanlara ve Toki yetkililerine izah etmeleri ve bu aileler ile onları görüştürmeleri gerekir. Özellikle ev sahibi konumunda olacak ve Erdoğan'a refakat edecek olan Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım'ın bu konuyu Reis'e ve bakanlara izah etmesi ve çözüm istemesi gerekmektedir. Yasal mevzuatta ve yönetmeliklerde boğulmayın lütfen. Bakanın iki çift lafına bakar bu iş. Reis'i yormayın bu iş için. Bu 16 ailemizin acısını bir nebze de olsa bu müjde dindirecektir. Zaten acıları büyük, en yakınlarını kaybettiler. Bir de 18 yıl boyunca her ay borç ödeyerek hem maddi sıkıntı yaşayacaklar hem de depremin acısını tekrar tekrar hissedecekler. Zaten maddi güçleri de yok. 
İnşallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Elazığ ziyareti sonrası bu sorun çözülmüş olur ve bu ailelerimizin acısı biraz daha dinmiş olur. Beklentimiz bu.
Allah bir daha böyle bir acıyı yaşatmasın. Bu vesileyle depremde kaybettiğimiz canlara Allah'tan rahmet, kalanlara da sabır ve sükunet diliyorum. Allah'a emanet olun...
 

tahayusufsarigul@elazighakimiyethaber.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Mehmet Sait Aydemir | 26 Ocak 2021 11:01

    16 Ailenin belkide böyle bir ihtiyaçı yoktur. Ancak hangi durumlarda olurlarsa olsun o ailelerin yanında olamıx acılarını bir nebze dindirecektir. Bu düşüncenizin sivil toplum kuruluşları tarafından dillendirilmesi etkili olur. Sağolasınız