Şehit İlhanlar… - Muhammed KURŞUN

Şehit İlhanlar…


Elazığ'ın yiğit evladı olan ve eşi ile 3 çocuğunu Rumlar tarafından şehit edilen Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ı saygı ve minnetle anarak yazıma başlamak istiyorum. Elazığ'ın en güzel caddelerinden birine de ismi verilen Şehit İlhanlar’ın bugünkü gençlerimizin çoğu bilmiyordur diye düşünüyorum.

21 Aralık 1963'te Rumlar ayaklanarak Lefkoşa'da Türk mahallelerini taciz ateşlerinde bulunup acımasızca vatandaşlarımızı öldürüyorlardı. Ledra Palas dediğimiz Birleşmiş Milletler Karargâhı'na çok yakın mesafede ve şu an Mürüvvet İlhan Sokak olan mahalleye geldiklerinde evin banyosuna saklanmış olan rahmetli Murat, Kutsi, Hakan isimli çocukları ve anneleri Mürüvvet İlhan'ı tarayarak şehit ettiler. Elazığ'a getirilen cenazeleri Şehitlik Mezarlığına definleri yapılan hemşerilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu acımasız insanların yaptıkları adilikleri hala savunanları esefle kınıyorum…

TRT1 ekranlarında yarın akşam başlayacak olan Kıbrıs Türklerinin 1963 yılından başlayarak yaşadıkları sıkıntıları, varoluş mücadelesini, kimlerle savaştığını ve nasıl bir zamandan geçtiklerini zengin oyuncu kadrosu ve kaliteli bir yapım ile anlatıyor. Unutulmamalıdır ki; tarih tekerrürden ibarettir. O tarihten ders almak, bizden sonra gelecek nesillere bir katkı olacaktır diye düşünüyorum.

Tarih toplumsal olayları doğru yorumlamak için çok önemlidir. Gençlerimizin tarihimiz konusunda zamanlarını ayırmaları kendileri için vizyon oluşturacağını düşünüyorum. Çeşitli tarihsel yetenekleri ve tarihsel gerçekliği anlamanın birçok yolunun olduğunu unutmayalım. Yaşamamıza ışık tutan tarih bilgisi bugüne kadar önem arz etseydi emin olun haklı ve haksızı çok iyi analiz edebilirdik.

Hülasa, tarih insanın durumu ve koşullarını çalışmak için gereken bütün malzemeleri sunabilen yegâne disiplin olduğunu unutmayalım. Özellikle gençlere seslenmek istiyorum; günümüzde çevremizde meydana gelen değişmelere yol açan etkenler de dahil olmak üzere toplumsal değişmenin yolunun tarih bilincine sahip olduğunu unutmayalım.

Son söz; Geçmişin yıkıntıları, bugünün uyarılarıdır ve Çekiç olmak istemeyen tarihin örsü olacaktır!
 

kursun0623@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Ekm

Kim Uyanık?

15Ekm
08Ekm
22Eyl

İki Farklı Tören…

16Eyl