Bardak olmayı bırak, Göl Olmaya Çalış - Muhammed KURŞUN

Bardak olmayı bırak, Göl Olmaya Çalış


Geçtiğimiz günlerde uzun zamandır görüşmediğimiz lise arkadaşımla Ankara’da karşılaştık. Sosyal mesafe, maske, temizlik derken eskileri yad ettik. Lise yıllarında hayat dolu cıvıl cıvıl olan dostumun biraz solgun olduğunu görünce sebebini sorduğumda ‘hayat’ diye cevap verdi.
Aslında hayat geçtiğimiz yıllarla mukayese ederek sonuçlandırmak yanlış olur ki, dün dünde kaldı, bugünü yaşıyoruz, yarına da Mevla’m kerim…
Ülke olarak zor günler yaşıyoruz ve en başta ekonomik açıdan. Elbette bu sorunlar kişi bazlı değerlendirmek istenildiğinde her meslek gurubundan tutunda, işçisinden memuruna kadar sıkıntılar yaşadığımız aşikar. Ama umutsuzluk insanı tüketir ve en önemlisi yaşama zevkini yitirir.
Oysa ki;  Rum Suresi, 36. ayet: “Biz insanlara bir rahmet taddırdığımız zaman, onunla sevinirler; kendi ellerinin takdim ettiği dolayısıyla onlara bir kötülük isabet ettiğinde, hemen umutsuzluğa kapılırlar” buyurulmaktadır.
Ülke gündemi bu kadar sancılı günler yaşarken ‘SÖZDE’ söylemleriyle ‘BOŞ’ gündem yaratanlara yazıklar olsun…!
Bir arada olmamız gerekliyken ve çözüm konusunda kardeşimizin yanında olmak varken ah ah nelerle uğraşıyor sözde gündem yaratmak isteyenler…!
Yine de o değerli lise arkadaşıma anlattığım kıssayı sizlerle de paylaşmak istedim…
Hintli bir yaşlı usta, çırağının sürekli her şeyden şikayet etmesinden bıkmıştı.Bir gün çırağını tuz almaya gönderdi. Hayatındaki her şeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyledi.Çırak, yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başladı."Tadı nasıl?" diye soran yaşlı adama öfkeyle "acı" diye cevap verdi.Usta kıkırdayarak, çırağını kolundan tuttu ve dışarı çıkardı. Az ilerdeki gölün kıyısına götürdü ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp, gölden su içmesini söyledi.Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken aynı soruyu sordu:
"Tadı nasıl?"
"Ferahlatıcı" diye cevap verdi genç çırak.
"Tuzun tadını aldın mı?" diye sordu yaşlı adam,
"Hayır" diye cevapladı çırağı.
Bunun üzerine yaşlı adam, suyun yanına diz çökmüş olan çırağının yanına oturdu ve söyle dedi:
"Yaşamdaki ıstıraplar tuz gibidir, ne azdır, ne de çok. Istırabın miktarı hep aynıdır. Ancak bu ıstırabın acılığı, neyin içine konulduğuna bağlıdır. Istırabın olduğunda yapman gereken tek şey, ıstırap veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir.
Hülasa, artık bardak olmayı bırak, göl olmaya çalış…

kursun0623@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Kas

Reklamın İyisi Kötüsü Olmaz 

12Kas
05Kas

Zaza Aidiyeti ve Zaza Dili

22Ekm

Kim Uyanık?

15Ekm