14 Kuralı Yerel Bazda Spot Yapalım!


Salgın küresel mücadele ulusal mantığıyla bireyler Bilim Kurulunun yaptığı açıklamaları ciddiyete alarak kötü senaryolara karşı önlem oluşturmalıyız. Kovid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen "pandemi" kararını malumunuz açıkladı. Buradan şunu anlıyoruz ki; 24 saat boyunca değerlendirdiğimizde virüsün yayılma ve şiddeti ortadadır.  Bundan dolayı Kovid-19'un bir pandemi olarak nitelendirilebiliriz.

Bilim Kurulunun yaptığı açıklamalarla birlikte Sağlık Bakanlığı, koronavirüse karşı yeni bir adım atarak Alo 184 SABİM'i koronavirüse karşı danışma hattını önemsediğimi belirtmek istiyorum. Gerekli önlemler alınmaya devam etmekle birlikte günlük yaşantımızdan bazen fedakarlık yapacağımız alışkanlıklar da olabilir.

Naçizane önerim şu olacak ki; il bazında valiliklerin o ilde yaşayan ve tanınmış kişiler ile hazırlayacak 14 kuralı yöresel örf ev adetler kapsamında halkı bilinçlendirme ve bu konuda yararlı bir spot hazırlamasıdır. Olayı biraz açmak istiyorum ve umuyorum ki bu konu hakkında ciddi çalışmalar yapılır ve halkın bilinçlendirme ile birlikte ciddiye alma hususu oluşturulur.

14 kuralı ne kadar biliyoruz veya ne kadar ciddiyetinin farkındayız bilmiyorum ama bildiğim tek şey bu 14 kural hakkında toplumun her kesiminin bilinci doğrultusunda olmasıdır.

*Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile en az yirmi saniye boyunca ovarak yıkayın.

*Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendille kapayın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.

*Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın

*Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3 4 adım mesafe koyun.

*Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da eteleyin.

*Yurt dışından dönüşte ilk 14 gününüzü evinizde geçirin.

*Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

*Kapı kolları, armatürler lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

*Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

*Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.

*Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

*Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

*Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılara ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.

*Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Evet, altın değerindeki 14 kurala uymak ve halkı bilinçlendirme konusunda hazırlanacak görsel ve ses kayıtlar yerel TV ve radyolarda sıklıkla yer vererek faydalı olacağını düşünüyorum. Umarım bu salgın hastalıktan ciddi rakamlarda kayıplarımız olmaz. Unutamamak gerekir ki; herhangi bir virüs alacağımız tedbirlerden üstün değildir…

 

kursun0623@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Oca
13Oca
08Oca
07Oca
28Ara

Ne Zordun Sen 2020!