Tanıdık Taktik

Geçtiğimiz haftalarda 'Şehir Gergin, Şehir Huzursuz' başlıklı yazımızda,  insanların uygunsuz resim, görüntü ve ses kayıtlarını organize ve şebeke çalışması ile elde edip tehdit ve şantaj yapıldığını ve bu konunun üzerine gidilmesi gerektiğini, yapılacak bir tahkikat ya da soruşturma ile bunların önüne geçilebileceğini dile getirmiş, bu konuda mağdur olduklarını iddia edenlerin de emniyet yetkililerine müracaat ederek söz konusu isimleri ihbar ederek emniyete yardımcı olmaları gerektiğini dile getirmiştik. 

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Tanıdık Taktik
Geçtiğimiz haftalarda “Şehir Gergin, Şehir Huzursuz” başlıklı yazımızda,  insanların uygunsuz resim, görüntü ve ses kayıtlarını organize ve şebeke çalışması ile elde edip tehdit ve şantaj yapıldığını ve bu konunun üzerine gidilmesi gerektiğini, yapılacak bir tahkikat ya da soruşturma ile bunların önüne geçilebileceğini dile getirmiş, bu konuda mağdur olduklarını iddia edenlerin de emniyet yetkililerine müracaat ederek söz konusu isimleri ihbar ederek emniyete yardımcı olmaları gerektiğini dile getirmiştik. 
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Bizim yazımızdan iki hafta sonra tüm ülkede bu tür şebekeler türemiş ve ciddi bir tehdit ve sorun teşkil etmiş olacak ki, Emniyet Genel Müdürlüğünden,  sosyal medyada cinsel dolandırıcılığa karşı uyarı açıklaması geldi.

Dolandırıcılık yöntemleri arasında en yaygın olanı, PKK yada polis/savcı olarak tanıtıp insanları kandırma yöntemiyken  son günlerde sosyal medya iletişiminin yaygınlaşmasıyla bu taktik değişti.

Sosyal medya hesaplarından, son günlerde gündeme gelen görüntülü cinsel sohbetler sonucu dolandırıcılık için artan şantaj girişimlerine karşı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) uyarı yayınladı.

Uyarıda, vatandaşların tanımadıkları kişi ya da hesaplardan Facebook, Instagram veya benzer iletişim programları üzerinden maksatlı ve uygunsuz şekilde görüntülü aranarak kayıt yapıldığı, ardından şantaj ve tehdit yoluyla menfaat elde edilmeye çalışıldığı belirtildi.

Vatandaşların bu tür girişimlere karşı dikkatli olmaları, tanımadıkları kişi veya hesaplardan gelen görüntülü aramaları kabul etmemelerinin gerektiği vurgulandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu uyarı ve ikazlarında Elazığ ve bir çok ilde yaşanan örneklerin  ve Emniyet Genel Müdürü hemşerimiz Mehmet Aktaş’a kadar ulaştırılan birebir  şikâyetlerin bir etkisi oldu mu bilmiyoruz ama EGM’nin bu adımını önemli ve anlamlı buluyoruz. İnşallah bu uyarı hem vatandaşlarımızda hem de ilgili kurumlarımızda yankı bulur ve önlemler alınır.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN