SGK'dan Önemli Uyarı: 'Peşin Ödemelerde Son Yedi Gün'

(Yapılandırma kapsamındaki borçlar) Peşin ödemede, gecikme cezası ve gecikme zammının yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ı siliniyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
SGK'dan Önemli Uyarı: 'Peşin Ödemelerde Son Yedi Gün'
(Yapılandırma kapsamındaki borçlar) Peşin ödemede, gecikme cezası ve gecikme zammının yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ı siliniyor.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Taksitli ödemede ise ilk taksitin tam ve süresinde ödenmiş olması şartıyla, kalan borcun tümünün ikinci taksitte ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammının yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50'si siliniyor. 

Genel Sağlık Sigortası borcu bulunanlar, 31 Aralık'a kadar borçlarının anaparasını öderlerse hiçbir şekilde bu borçlar için faiz alınmayacak, faizin tamamı silinecek.

Nisan 2021 ve öncesine ait hemen hemen tüm alacakların yapılandırma kapsamında olduğu, SGK sigorta primleri, idari para cezaları, Genel Sağlık Sigortası alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan kaynaklanan alacaklar, iş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan rücu alacakları ile Bağ-Kur sigortalılarının hizmetlerinin durdurulmasından dolayı, ihyadan dolayı olan alacaklarımız yapılandırma kapsamına girmektedir.

"Yüzde 60-70'lere varan ödeme kolaylığı var"
Vatandaşların, kanun kapsamında ödemelerini 36 aya varan vadeyle yapabileceklerini, özellikle peşin veya iki taksitli ödemede ise birçok avantaj bulunmaktadır.
Peşin ödemede, gecikme cezası ve gecikme zammının yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ı siliniyor. Taksitli ödemede ise ilk taksitin tam ve süresinde ödenmiş olması şartıyla, kalan borcun tümünün ikinci taksitte ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammının yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50'si siliniyor. Yapılandırmadaki faiz oranı üretici fiyatlarından kaynaklı enflasyona göre uygulanacak. Yani normal kanunda olan gecikme zammı, gecikme cezası ve yasal faiz yerine Üretici Fiyat Endeksi'ne göre müracaatta bulunanların borçları güncellenmiştir. Dolayısıyla müracaat eden vatandaşlarımızın çok büyük avantajı olacak. Yüzde 60-70'lere varan ödeme kolaylığı var. Yapılandırma kapsamında müracaatta bulunan vatandaşlarımıza bu fırsatı kaçırmayarak 30 Kasım’a kadar ödemelerini tavsiye ediyorum.

Bağ-Kur sigortalıları
Yapılandırma kanununda Bağ-Kur sigortalılarına yönelik de iki düzenleme bulunmaktadır. Birincisi nisan ayı ve önceki döneme ait borcu bulunan Bağ-Kur'lular 1 Kasım'a kadar borçlarını ödemeyenler veya yapılandırmayanlar, bu sigortalılarımızın nisandan önceki döneme ait borçlarını ve hizmetlerini siliyoruz. Eğer faaliyetlerine devam ediyorlarsa 1 Mayıs itibarıyla yeniden sigortalılıklarını sağlıyoruz. Yani önceki döneme ait borçlarını artık SGK olarak biz takip etmeyeceğiz. Ancak Bağ-Kur sigortalılarımız isterlerse daha sonraki dönemde bu hizmetlerini satın alma hakkına sahipler.

Yapılandırma döneminden önce hizmetleri durdurulan Bağ-Kur'lular olduğu:
Bağ-Kur'lular isterlerse bunları ihya etme hakkına sahip. Bu sürelerin ihyası için 1 Kasım'a kadar müracaat etmiş olmaları ve 30 Kasım'a kadar da bu borçları tek seferde ödemeleri gerekiyor. Burada da yine yüzde 70'lere varan avantajlar söz konusu. Bağ-Kur sigortalıların, özellikle emeklilik hakkını kazanmış olan Bağ-Kur sigortalıların bu imkandan faydalanmasını öneriyorum. Kamu bankalarıyla yaptığımız protokol gereği 36 aya kadar vadeyle 1,55 faiz oranıyla kredi çekmek suretiyle bu borçlarını ödeyebilirler. Kendilerinin borçları da ödediğimiz aylıktan kesilmek suretiyle bankalara ödenecek.

- Genel Sağlık Sigortası prim borçları
Kanun kapsamında Genel Sağlık Sigortası borcu bulunanlara da ödeme konusunda birçok fırsat sağlanmaktadır. Genel Sağlık Sigortası borcu bulunanlar, 31 Aralık'a kadar borçlarının anaparasını öderlerse hiçbir şekilde bu borçlar için faiz alınmayacak, faizin tamamı silinecek. Ayrıca bugüne kadar hiç gelir testine başvurmamış ve ödeme gücü olmayan vatandaşlarımız 30 Kasım'a kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi için başvurabilecekler. Eğer gelir testine başvurur ve gelir testi sonucunda ödeme gücü olmadığı ortaya çıkarsa bunların da geriye dönük bütün genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN