Sema Temizer Ozan: 'Sözleşmenin Feshi Talihsiz Bir Olaydır'

Başak MERAL GÜNDÜZ/Türk Kadınlar Konseyi Elazığ Şube Başkanı Prof.Dr.Sema Temizer Ozan, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Prof.Dr.Sema Temizer Ozan,”11 Mayıs 2011tarihinde İstanbul’da imzaya açılan, 14 Mart 2012’de onaylanan, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla mücadele hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi( kısaca İstanbul Sözleşmesi), 1 Ağustos 2014 tarihinde de yürürlüğe girmiştir. Sözleşmeyi ilk imzalayan ülke Türkiye’dir ve sözleşme bugün 20 Avrupa Konseyi Üyesi ülke tarafından onaylanmıştır.Sözleşme hem özel alandaki hem de kamusal alandaki şiddeti yasaklamaktadır. Sözleşme kapsamındaki suçlar; ev içi şiddet, taciz amaçlı takip, tecavüz dahil cinsel şiddet, cinsel taciz, zorla evlendirme, kadına; sünnet, kürtaj ve kısırlaştırmaya zorlama olup bu suçların cezalandırılmasına dayanmaktadır”dedi.

Temizer Ozan,1959 yılında kurulan Türk Kadınlar Konseyi 62 yıldır kadının insanca yaşama hakkını savunmakta, kadının onurunu ve gururunu korumak için çalışmaktadır.Türk Kadınlar Konseyi Derneği ve şubeleri‘nin  “ İstanbul Sözleşmesi’ni kadının, çocuğun, yaşlının güvencesi olarak görmekte olduğunu ifade etti.

Temizer Ozan” Bu sözleşme, kadınlar ile erkekler arasında hukuki ve fiili  eşitliğin gerçekleştirilmesinin  kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesinde temel unsur  olduğunun bilincine vardığımız bir sözleşmedir.Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin (İstanbul Sözleşmesi), İmzalanmasından  onbir yıl sonra  20.03.2021 tarih, 31429 sayılı Resmi Gazete 3718 sayılı kararda yayınlandığı üzere Türkiye Cumhuriyeti tarafından feshedilmesi talihsiz bir olaydır.İstanbul Sözleşmesinin Feshi Kadının onurunu incitmiştir.İstanbul sözleşmesi’nin feshi kadına yönelik şiddete zemin hazırlamaktadır.Sözleşmenin feshi şiddet mağdurları, aileleri ve Türk Kadınlar Konseyi Genel Merkezi  ile Şubeleri tarafından üzüntü ile karşılanmıştır”dedi.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Ahmet | 25 Mart 2021 18:39

    Devletin kanunu varken, basit bir sozlesme ne ifade eder? Bilmediğiniz konularda sırf kadın kelimesi geçiyor diye basın açıklaması yapmanız daha talihsiz bir olay olmuş

BUNLARA DA BAKIN