MÜSİAD Üyelerine Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD)Şubesi Geleneksel Dost Meclisi Toplantısının Bu haftaki konuğu Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz, oldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi üyelerine Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 8. başvuru çağrı ilanı hakkında bilgi verildi.

TKDK desteklemelerinin il ekonomisinin kalkınması adına büyük önem taşıdığına vurgu yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD)Elazığ Başkanı Mehmet Özeren, “MÜSİAD olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sağlanan destekleri çok önemsiyoruz. İlimizin Tarımını Desteklenmesi ekonomiyi desteklemek ve canlandırılmasına olan katkısı istihdama olan katkısı oldukça önemlidir. TKDK’nın Faaliyete geçtiği günden bugüne sunulan Projelerde ve alınan desteklerde ilimizin bugüne kadar en fazla destek alan iller arasında 3.sırada yer alması ve bu projelerin problemsiz olarak faaliyetlerine devam etmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu Başarıyı yakalamada emeği geçen TKDK İl Koordinatörü Sertaç Bey ve ekibini kutluyor, Başarılarının devamını diliyoruz” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun yapısı, faaliyetleri, IPARD I, IPARD II başvuruları, İlimize kazandırdığı yatırımlar, genel değerlendirmelerden bahseden Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz,Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak 25 Kasım 2019 tarihi ile Sekizinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunduklarını ifade ederek, Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin destekleneceği başvuru kapsamında yatırımlara yapılacak olan destek oranı yüzde 40-50 arasında değişeceği, toplam destek bütçesinin de 50 milyon TL olduğu belirtildi. Başvuru koşulları, gerekli belgeler, sözleşmenin gereklilikleri ile bilgiler katılımcılara bilgiler verdi.

8. Başvuru Çağrı İlanı ile sadece makine-ekipman alımı ve işletmenin öz tüketimi için yenilenebilir enerji yatırımlarına destek verileceği belirten Yılmaz,“Desteklenen sektörlerin meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünler ile arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri ile süt, kırmızı et, kanatlı et, yumurta üreten sektörler ile süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve et ürünleri, kanatlı et ve et ürünleri pazarlanmasına ilişkin sektörler, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilebilir enerji yatırımlarının olduğu belirtilerek Proje başvuruları 02 Ocak 2020 tarihinde başlayıp, 28 Ocak 2020 tarihinde sona erecektir. Çağrı döneminin kısa olması sebebi ile desteklerden faydalanmak isteyen yatırımcıların az bir zamanlarının kaldığına dikkat etmelerini istiyorum.” dedi.

Elazığ Hakimiyet Haber

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN