Milletvekili Erol: 'Pertek Köprüsü Acil Bir İhtiyaçtır'

Ulaştırma Bakanlığı'nın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol: 'Pertek Köprüsü hem Tunceli için hem Elâzığ için hem Karadeniz için önemli bir güzergâhtır, önemli bir projedir bu konuda Bakanlığınızın ve Karayolları Genel Müdürlüğünüzün ilgisini bekliyoruz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Milletvekili Erol: 'Pertek Köprüsü Acil Bir İhtiyaçtır'
Ulaştırma Bakanlığı'nın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol: 'Pertek Köprüsü hem Tunceli için hem Elâzığ için hem Karadeniz için önemli bir güzergâhtır, önemli bir projedir; bu konuda Bakanlığınızın ve Karayolları Genel Müdürlüğünüzün ilgisini bekliyoruz' dedi.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Ulaştırma Bakanlığı'nın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konştu. Pertek Köprüsü'nün hem Tunceli'nin hem de Elazığ'ın acil ihtiyacı olduğunu belriten Gürsel Erol, Yeni Kömürhan Köprüsünün acil bir ihtiyaç olmadığını, Pertek'e yapılacak köprünün hem daha acil bir ihtiyaç olduğunu hem de çok daha uygun bir maliyetle yapılabileceğini kaydetti.

İşte Milletvekili Erol'un o konuşması:

TUNCELİ'DE CİDDİ İŞLER YAPILDI
"Tabii, Bakanlıkla ilgili arkadaşlarımız, Plan ve Bütçe üyesi arkadaşlarımız ve milletvekili arkadaşlarımız eleştirilerini getirdiler. Ben geçen dönem, 26'ncı Dönem Tunceli Milletvekiliydim. 26'ncı Dönem Tunceli Milletvekilliğim döneminde Karayolları Genel Müdürlüğü Tunceli'de gerçekten çok ciddiye alınacak işler yaptılar, bu işlerle ilgili de Karayolları bürokrasisine, teknik elemanlarına ve Bakanlığa teşekkür ederim."

ACİL İHTİYAÇ VAR
"Tunceli-Pertek yolu, Tunceli-Nazımiye yolu, Pertek-Hozat yolu, Pertek-Çemişgezek yolu, Hozat-Ovacık yolu tamamlandı, kısmen de şu anda hâlâ devam eden yollar var, bunlar doğru proje miydi? Evet, bunlar doğru proje. Özellikle Tunceli-Pertek-Elâzığ arasındaki yol son derece önemliydi. Şu anda şehirde yani Elâzığ ve Tunceli'yi birlikte değerlendireceksek bir köprüye acil ihtiyaç var Sayın Bakanım; bu da Pertek Köprüsü. Tunceli-Pertek yolu, son derece standartları yüksek bir yol yapıldı, şu anda Karadeniz- Elâzığ bağlantısı tamamen bu yol güzergâhından tercih edilen bir yol hâline geldi. Yazın özellikle burada binlerce araç feribotla karşıdan karşıya geçmek için inanılmaz bir zaman kaybı ve uzun kuyruklarla karşı karşıya." 

KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ YANLIŞ BİR UYGULAMA
"Sayın Bakanım, ben Bakanlığınızın aslında yanlış bir uygulamasından öncelik sırasına göre projelerinizdeki hatadan da bahsetmek istiyorum, Elâzığ'da Kömürhan Köprüsü. Kömürhan Köprüsü eski, şu anda faaliyette olan Kömürhan Köprüsü değil, 1983 yılında başlamış, 1986 yılında faaliyete geçmiş, Keban Barajı'ndan sonra. Şu anda orada yeniden bir köprü yapıldı, Kömürhan Köprüsü yapıldı; yaklaşık maliyeti şu anda 900 milyon civarında. Mühendislik harikası bir köprü ama şu anda o bölgede acil ihtiyaç olan bir köprü müydü? Şu anda acil ihtiyaç olan bir köprü değildi çünkü zaten orada bir köprü vardı, duble yol vardı, çift şeritli bir yol vardı; orada bir tünel yapıldı, köprü yapıldı. Trafik akışıyla ilgili bir buçuk dakikalık zaman tasarrufu sağladı, yalnızca bir buçuk dakikalık. Bu, acil bir köprü değildi. Niye? Zigana Geçidi gibi veya iklim koşullarından kaynaklı tünel açılması, köprü yapılması gereken riskli bir alan da değildi; duble yoldu, çift şeritli yoldu, köprüyle ilgili herhangi bir sorun yoktu. Keşke kaynaklar doğru kullanılabilse yani bu köprünün yerine Pertek Köprüsü yapılmış olsaydı. Pertek Köprüsü şu anda acil bir ihtiyaç. Yani Karadeniz ile doğuyu birbirine bağlayan, hem nakliye taşımacılığında hem insan taşımacılığında ve insanların seyahatlerinde kullandıkları bir bölge hâline geldi ve inanılmaz şekilde bir talep var o bölgede. Özellikle Pertek Köprüsü'nün gündeme alınmasıyla ilgili talebimiz var Sayın Bakanım, bunu yalnızca Elâzığ Milletvekili olarak değil, geçmiş dönemde de Tunceli Milletvekili olduğum için acil bir ihtiyaç olarak söylüyoruz. Bu, yalnızca Elâzığ'ı, Tunceli'yi ilgilendiren bir yol da değil, Karadeniz'in kuzey-güney bağlantı hattını, kuzeyi ile güneyi bağlama hattıyla ilgili de inanılmaz zaman tasarrufu sağlayacak ve yolu kısaltacak bir proje."

BASKİL YOLU GÜNDEME ALINSIN
"Elâzığ'da kara yollarıyla ilgili bir talebimiz var mı? Genelde Karayolları Bölge Müdürlüğü Elâzığ'da çok başarılı bir bürokrasiye sahip. Geçmişten bugüne kadar -yalnızca bu dönemle ilgili değil- bir gelenek, bir kültür oturmuş Bölge Müdürlüğünde. Yollarımızla ilgili genel bir sorunumuz yok. Yalnızca Baskil ilçemizin yoluyla ilgili bir talebimiz var, diğer ilçelerimizin yolları standartları yüksek yollar ama Baskil ilçemiz hâlâ eski bir yol ve o yol kaza oranı çok yüksek bir yol. Baskil yolunun gündeme alınmasıyla ilgili bir talebimiz var."

AYNI HASSASİYET ELAZIĞ'A DA GÖSTERİLSİN
"Sayın Bakanım, ben bu yaz Artvin Yusufeli ilçesine gittim ve orada devletin isterse ne yapacağını gördüm ve kutluyorum, güzel işler yapılmış; tüneller, viyadükler, inanılmaz bir yatırım var. Şimdi, devlet isterse yapar. Niye yapar? Yani yeter ki o projeyle ilgili gerekçeler, ihtiyaçlar olsun. Şimdi, Yusufeli yolu yalnızca Artvin ile Yusufeli arasındaki yani bir ilçe ile il arasındaki bir bağlantı yolu. İnanın, oradaki köprülerin, viyadüklerin, tünellerin maliyetinin onda 1'i oranında maliyetle Pertek Köprüsü'nü yaparsınız. Peki, bu nasıl bir yol? Bu yol da şehirler arası, Karadeniz ile doğuyu birbirine bağlayan, inanılmaz trafik yoğunluğu olan bir yol. Sizden beklentimiz, Yusufeli'ne gösterdiğiniz ve verdiğiniz önem doğrudur ama aynı önemi ve değeri Pertek Köprüsü için de vermenizdir."

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol konuşmasının sonunda, "Pertek Köprüsü hem Tunceli için hem Elâzığ için hem Karadeniz için önemli bir güzergâhtır, önemli bir projedir; bu konuda Bakanlığınızın ve Karayolları Genel Müdürlüğünüzün ilgisini bekler, konuşmamı bitirirken tekrar bütçenizin hayırlı olmasını dilerim, saygılar sunarım" dedi. 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN