MHP'de Ciddi Kayıp

Erken seçim söylemi özellikle muhalefet kanadı tarafından sıklıkla dile getirilirken Metropoll Araştırma yeni ve ilginç bir anket sonucu açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Şirket, anket katılımcılarına "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa, 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde oy verdiğiniz partiye mi, yoksa başka bir partiye mi oy verirsiniz?" diye sordu.

Ankete katılanlardan yüzde 68.9'u, 2018'de oy verdiği partiye oy vereceğini söyledi. Yüzde 15.8'lik bir kesim ise başka bir partiye oy vereceğini belirtirken, kararsız olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 8.3, "Fikrim/cevabım yok" diyenlerin oranı yüzde 7 oldu.

Parti bazında incelendiğinde ise, seçmenini en çok kaybeden partinin MHP olduğu görüldü. 24 Haziran 2018 seçimlerinde MHP’ye oy veren 44.7 oranındaki seçmenin yüze 51.6’sı yapılacak seçimlerde MHP’ye artık oy vermeyeceğini ifade etmiş.

24 Haziran seçimlerinde Ak partiye oy veren 74.8 oranındaki seçmenin yapılacak seçimlerde yüzde 11.0’i de Ak partiye oy vermeyeceğini söylemiş.

CHP için de durum vahim. 24 Haziranda CHP’ye oy veren 71.2 oranındaki seçmenden yüzde 15.7’si başka bir partiye oy vereceğini söyleyerek Muharrem İnce’yi işarete ediyor.

Saadet partisi için de durumlar iç açısı değil. 24 Haziran seçimlerinde SP’ye oy veren 40.0 oranındaki seçmenin yapılacak seçimlerde yüzde 20.0’si Saadet’e oy vermeyi düşünmüyor.

Bu durum da gösteriyor ki seçmenin önemli bir bölümü geçmişte oy verdiği partilerden çok memnun değil.

Bu memnuniyetsizlik en çok kararsız seçmende kendini gösteriyor. Yapılan son anketlerde kararsızların ikinci parti konumuna yükselmesi de gösteriyor ki siyaset kurumunda ciddi bir yıpranmışlık vatandaşlarda da siyasete büyük bir güvensizlik hâkim.

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN