Kriz, Siyaseti de Tüketti

Covid-19 ile başlayan üretim ve tedarik sürecinde yaşanan kriz sebebiyle tüm dünyada artan fiyatlara karşı muhalefetin bayram etmesi ve iktidar kanadının ise diğer ülkelerle Türkiye'yi mukayese eden ve 'biz daha iyi noktadayız' tarzındaki açıklamaları tepki topluyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kriz, Siyaseti de Tüketti
Covid-19 ile başlayan üretim ve tedarik sürecinde yaşanan kriz sebebiyle tüm dünyada artan fiyatlara karşı muhalefetin bayram etmesi ve iktidar kanadının ise diğer ülkelerle Türkiye’yi mukayese eden ve “biz daha iyi noktadayız” tarzındaki açıklamaları tepki topluyor.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi döneminin etkisi ile artan döviz, altın  ve aşırı fiyat artışlarının uçurduğu enflasyon sebebiyle hem iktidarın hem de muhalefetin açıklamaları ve tutumu, vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanıyor.

MUHALEFETİN “ÖLDÜK BİTTİK” ÇIĞIRTKANLIĞI
Hayatın hemen her alanında günlük hatta saatlik olarak gelen zamlar karşısında muhalefet partilerinin söylemlerinin negatif algı oluşturmak ve sürekli toplumda panik havası pompalamak olduğunu belirten vatandaşlar, bu bakış açısının  ülkesini seven sorumlu bir siyasetçinin tavrı olamayacağını belirtiyorlar.

ÇÖZÜMÜ OLAMAYAN SİYASETÇİ UMUT DA OLAMAZ
Muhalefet partilerinin olumsuzlukları gündeme getirmekle birlikte sorunlara çözüm önerilerinin de olması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, muhalefetin 24 saat boyunca felaket tellallığı yapıp, bir tek çözüm önerisi getirememesinin   halkta bir umut olma güvenini vermediğini dile getiriyorlar.

Yarınlarda iktidara talip muhalefet partilerinin, dünya gerçekleri içerisinde yaşanan ekonomik krizden çıkışa yönelik bir öneri ve programlarının olmamasının, iktidara geldiklerinde bu konularda başarısız olacaklarını  gösterdiğine dikkat çeken vatandaşlar, muhalefetin bu krizi siyasi malzeme yapmaktan öteye geçemediğini ifade ediyorlar.

İKTİDARIN MUKAYESE YANLIŞLARI
Ekonomik krizin muhalefet tarafından ya da muhalif medya ve gazeteciler tarafından eleştirilmesi karşısında bilimsel cevaplar veremeyen, her şeyden önemlisi bu sorun ve sıkıntının yaşandığını kabul edip halktan anlayış ve sabır beklediklerini söyleme yerine başka ülkelerin ekonomilerinden örnek verip “biz onlardan iyi durumdayız” türü mukayeselere de halkın tepki gösterdiğini belirten uzmanlar, iktidar yanlısı ağızlardan çıkan bu benzetmelerin tepkiyi daha çok artırdığına dikkat çekiyorlar.

DOĞAL VE DOĞRU OLUNMALI
Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin genel sebepleri yanında ülkemizde yaşanan lokal sorunları bildikleri ve giderilmesi noktasında çalıştıklarına dair somut bilgiler verilmesinin vatandaşta daha olumlu ve anlayışla karşılanan bir hava oluşturduğu dikkat çeken uzmanlar, iktidar kanadının bu gerçekleri görmezden gelip pembe tablolar çizme gayreti tepkiyle karşılanıyor.

KONUŞMASALAR DAHA İYİ
İktidar kanadından bazı isimlerin konuşmalarında verdikleri örnekler ve ülkemizin iyi durumda oluşuna dair ortaya koydukları argümanların tepkileri daha da artırdığına dikkat çeken vatandaşlar, en son Binali Yıldırım’ın Almanya ve Türkiye örneğini verip, “bizde enflasyon iki kat artmış, Almanya’da 7 kat artmış” açıklamasının reelde doğru olsa bile halkta tepki ile karşılanan talihsiz bir açıklama olduğunu ifade ediyorlar.

MUHALEFET LİDERLERİ İLE GÖRÜŞÜLMELİ 
Ülkemizin son yıllarda en önemli sorunu olan ekonomik kriz ve bunun piyasalara ve dolayısıyla halka olan olumsuz yansımaları konusunda iktidar partisi politikaları yanında muhalefetin de önerilerinin alınacağı bir toplantı yapılmasının piyasalara olumlu yansıması adına önemli olacağını ifade eden uzmanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında ve tüm siyasi parti genel başkanlarının katılımlarıyla yapılacak toplantıyla sorunun çok boyutlu ele alınabileceği ifade ediliyor.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN