Korsan mı Yaptık?

İlimizin kültür-sanat etkinliklerinin en uzun soluklusu ve dünya çapında tanınan etkinlik Uluslararası Hazar Şiir Akşamları idi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Korsan mı Yaptık?
İlimizin kültür-sanat etkinliklerinin en uzun soluklusu ve dünya çapında tanınan etkinlik Uluslararası Hazar Şiir Akşamları idi.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Son yıllarda aksamaya uğramış olsa da en son 25’ncisi  düzenlenen etkinliğin ETSO Başkanı  Asilhan Arslan’ın girişimleri ile devlet himayesine alınıyormuş

Medyada yer alan haberlere göre, ETSO Başkanı Asilhan Arslan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te iş forumu programı ve heyetler arası yuvarlak masa toplantısına katıldı. 

Toplantıda Başkan Arslan’ın uluslararası hazar şiir akşamlarının Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgızistan Cumhuriyeti’nin resmî organizasyonu olması yönündeki teklifi olumlu sonuçlandı. 

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgızistan Cumhuriyeti’nin resmî organizasyonu olma yolunda… 

Başkan Arslan Müjdeli haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Başkan Arslan, açıklamasında, “Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgızistan Cumhuriyeti’nin resmî organizasyonu olması yönündeki teklifimize olumlu bakan ve bu önemli organizasyonumuzun Türkiye Cumhuriyeti’nin sahipleneceği bir organizasyon olması gerektiğini belirterek, derhal gerekli talimatları veren Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Ulukbek Maripov’a tüm Elazığlılar ve Ülkem adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu habere, son beş yıldan beri yapılan Hazar Şiir Akşamlarının yeniden yapılacak olması  açısından el ebette sevindik. Son yıllarda bu etkinlin yapılamaması kaynak ve mekan sorunundan değil, yetkili ve ilgili birimlerin ilgisizliği ve duyarsızlıklarından kaynaklıydı.

Yine bu etkinliklerin gündemden düşmesi ve sanatseverlerde heyecan uyandırmamasının en önemli sebeplerinden biri de hep aynı şahıs ve şairlerin davet edilmesi ve her daim aynı formatta ayrıca belli bir kesimin tasarrufunda olmasıydı.

Bunlarla birlikte Uluslararası unvan kazanmış ve bu haliyle literatürlere girmiş Hazar Şiir Akşamları;  Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı; TİKA, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı; Fırat Üniversitesi gibi resmi kurumların hayata geçirdiği resmi bir etkinlikti.

Dolayısıyla bu haberde geçen “Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgızistan Cumhuriyeti’nin resmî organizasyonu olması… “ yönündeki ifade; geçmiş etkinlikleri korsan ve bu etkinlikleri düzenleyen resmi kurumların gayretlerini yok saymaktır ki bu tespit çok gereksiz ve isabetsiz olmuştur.

Türkiye’nin kurumları ve Elazığ’ın resmi kuruluşları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Hazar Şiir Akşamlarını yapacak irade ve kudrete sahiptir. Böylesine bir uluslararası kültür-sanat etkinliğinin Kırgızistan yardım ve desteğiyle yapmaya ihtiyacımız yoktur ve olmamalıydı.

 

 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Ahmet | 11 Eylül 2021 09:49

    Resmen sacmalamissiniz. Haber editlerinizi çocuklar mi yönetiyor?

  • Fethi Biyikli | 10 Eylül 2021 18:18

    Editor resmen saçmalamış, cumhurbaşkanlığı himayesine alinmasinile imkan,olanak ve coşku artacaktır. Objektif yaptığınız, yüreğimize su serpen analizlerinin seviyoruz, ama bu olmamış maalesef

BUNLARA DA BAKIN