Kılıçdaroğlu'nun Darbe Umudu

104 eski emekli amiral, geçtiğimiz pazar gecesi İstanbul Sözleşmesi ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni konu edinerek, milli iradeyi tehdit eden ve darbe imaları barındıran skandal bir bildiri yayınlamıştı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yayınlanan bildiriye tepki çığ gibi büyürken 104 amirale ise ilk destek CHP'den geldi.

Bildiri hakkında uzun süre sessizliğini bozmayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan tepkiler için "Sahte gündem" yorumunda bulunmuştu.

Partisinin Meclis'teki grup toplantısında kameraların karşısına geçen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yayınlanan bildirinin darbe ile alakası olmadığını söyledi.

Amiraller için "Emekliler dünyanın neresinde darbe yaptı?" diye soran CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı;
"Vay efendim Türkiye'de darbeciler var. Ne darbesi ya? Montrö Sözleşmesi dolayısıyla emekli büyükelçiler açıklama yaptı tık yok, emekli amiraller açıklama yaptı, vay efendim yeniden darbe! Ne darbesi kardeşim, ne darbesi?

Adam emekli amiral. Emekliler dünyanın neresinde darbe yaptı? Bunlar gerçekten akıllarını peynir ekmekle yemişler. Bu kadar saçmalığı Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç görmedi ve duymadı."

Kılıçdaroğlu bu cümleleri ile eğer safa yatmıyorsa ve olayın ciddiyetini gördüğü halde bunu örtmeye çalışıyorsa ya algıda sorunu var ya da Türkiye tarihi okumada..

Elbette emekli generaller darbe yapamaz. Elbette onların emir komuta zinciri içerisinde muvazzaflara talimatları olamaz. Ancak “emeklilik” dokunulmazlığına sığınıp muvazzaflara bir yol ve rota çizme gibi bir geleneği var darbecilerin.

Hiçbir darbe, ön hazırlığı ve gerekçesi oluşturulmadan yapılmaz. Bu gerekçe bazen köpek-bebek davası olur, bazen aynı silahla bir sağdan bir soldan gençlerin aynı elle öldürülmeleri ile olur, bazen iftara çağrılan din adamları sebebiyle olur, bazen bu durumlardan genç subayların rahatsızlığı ifade edilir bazen de darbenin olgunlaşması için daha çok kan dökülmesi beklenir.

Kılıçdaroğlu’nun sanki bu olayları yaşamamış gibi saflık ve acemi rolü oynaması  saflık değil, genlerinde var olan seçimle değil darbe ile iktidara gelmek içgüdüsünün dışavurumudur yorumlarını getirdi.Aslında sandıkla iktidar olamayan Kılıçdaroğlu için de son ve belki de son umuttur darbe umudu yorumları hiçte az değil.Bu yönüyle Kılıçdaroğlu’nun kendi cephesinden darbeleri meşru görmesi de doğal olduğu iddiaları var.

Ben iktidar olayım da velev ki darbe ile olsun deniyorsa, darbeyle gelenin darbe ile gitmek gibi bir karakteri olduğu gerçeğini de bilmesi lazım. Ancak bu halk darbesi olur.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN