İkinci Parti Kim?

MetroPOLL Araştırma, 'Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021' kapsamında 'Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre kararsız, protesto ve cevapsız oylar dağıtılmadan AK Parti'nin oy oranı yüzde 27, CHP'nin yüzde 18, İYİ Parti'nin yüzde 11, MHP'nin yüzde 9, HDP'nin yüzde 8, Saadet Partisi'nin ve DEVA Partisi'nin yüzde 2, Gelecek Partisi'nin ise yüzde 1 oy aldığı görüldü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti, CHP ve İYİ Parti'nin barajı geçtiği ankette, 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerine göre barajı geçebilen HDP ve MHP ise yüzde 8 ve yüzde 9 ile baraj altında. Bu sonuçla birlikte uzun bir süre sonra MHP'nin MetroPOLL anketlerinde HDP'yi geçtiği görüldü.

Ankette en dikkat çeken sonuç ise yüzde 20 olarak ölçülen kararsız seçmen oldu. Araştırmada "Kararsızım" diyenler 8.7, "protesto oy" diyenler yüzde 6, "cevap yok" diyenler ise 5.9 olarak belirlendi. Bunların toplamı ise yüzde 20.6. bu rakam ankette yüzde 18 oy alan CHP’nin de üstünde bir rakam.

Görünen o ki Ak Parti’den  “kararsızlar” diye bir yeni ama küskünlerden oluşan ikinci bir parti doğmuş ve ikinci sıraya yerleşmiş. Bir bakıma Ak Parti kendi rakibini de kendisi oluşturmuş.

Bu ankettin ortaya koyduğu birkaç gerçek var:
Evvelen; Ak Parti erimeye ve kan kaybetmeye devam ediyor.

Saniyen;  Ak Parti’den küsen ve kopan seçmen herhangi bir partiye gitmiyor. Ya sandığa gitmeyecek, ya oyunu yakacak ya da Ak Parti bir kısmının dahi olsa gönlünü alarak yeniden kendi saflarına katacak.

Salisen; Ak Parti’nin bu tablodan çıkaracağı en önemli sonuç, eskiyen ve oldukça yıpranan siyasi yüzlerini behemehâl değiştirmesi lazım.

Rabian; Ak Parti tabana inerek hatalarını düzeltmenin yollarını arayacak.

Hamisen; Ak Partiyi en çok vurgun yediği yolsuzluk, usulsüzlük ve akçeli, işlerden dolayı bozulan imajını düzeltmek için radikal adımlar atacak. Buna sebep her kimse gözünün yaşına bakmayacak.

Sadisen; ekonomiyi düzeltmek için, taşa betona yatırımı durduracak ve köprü, hastane ve otoyol gibi geçiş ve hasta garantili yap işlet devret modelinden vazgeçecek.

Bunlar olursa ve sıkça söylenegeldiği gibi insan yaşatılırsa, devlet de yaşar. Değilse de  değişim ve seçimde sürprizler kaçınılmaz olur.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN