Güleç'in atık parçalarla yaptıklarına çok şaşıracaksınız!

Ahmet Çöteli/ Elazığ'da 1'i engelli, 3 çocuk babası Mehmet Güleç (62), kendi tasarladığı aletlerle katma değer sağlarken atık parçaları da değerlendirerek sanat eserine dönüştürüyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ'da 41 yıldır oto tamirciliği yaparak, geçimini sağlayan, aynı zamanda 8 yıldır ZİÇEV başkanlığını yürüten 1'i engelli 3 çocuk babası Mehmet Güleç, engelli bireyler için tasarladığı aletlerin yanında son olarak yüksek gerilim hattında çalışanlar için hat aracı ve çalışanları için akü şarj takviye cihazı tasarladı. Yurtdışından 6 bin euro'ya ithal edilen hat aracını bin euro'ya satacak olan Güleç, bunun yanında taşınması zor olan aküler için personelinin iş yükünü azaltması adına tekerlekli sandalayeyi akü şarj takviye cihazına çevirdi. Ayrıca arızalanan araçlardan çıkan parçaları ise robot, traktör, abajur, saat ve tank gibi 30'un üzerinde obje yaparak geri dönüşüme de katkı sağladı. Güleç'in hedefi ülkeye katma değer kazandırmak ve geri dönüşüme katkıda bulunmak. 

Araç ustası Mehmet Güleç, konuşmasında şunları söyledi, "Bu aleti kamu kurum ve kuruluşları ile yüksek gerilim hattında çalışanlar tellerin arızalarını araştırıyorlar, buluyorlar. Bu sadece İtalya'dan ithal edilen bir üründü, alüminyumdan mamul bir ürün. Biz bunu yapabilir miyiz dedik. Bir numunesini elimize geçirdik ve onun daha güzelini yaptık, daha işlevsel hale getirdik. Bunun Türkiye genelinde satışını planlıyoruz. Eğer satışa geçersek ithal bir malı Elazığ'ımızda üretmiş olacağız. İthal eden arkadaşlar 6 bin euro'ya ithal etmiş. Biz bunu bin euro'ya satıyoruz. Diğer yandan işletmemizin içerisinde araçların aküleri bitiyor. Aküleri taşımak çok zor, o yüzden engellilerle ilgili çalışmalarım olduğu için tekerlekli sandalyeyi akü şarj takviye cihazına dönüştürdük. Tamirci arkadaşlarımız da sipariş verdiler. Bununla araçların yanına gidip, takviyesini yapıp, aracı çalıştırıp işine bakıyorlar. İnovasyon çalışması şeklinde yaptık. 3-4 tane siparişi var şu an hazırlıyoruz. Hedefimiz katma değer üretmek, memlekete faydalı olmak. Yapmış olduğumuz çalışmaların yanında bir de hobi çalışmamız var. Araçların arızalarından kaynaklanan parça değişiminde değiştiğimiz parçaları aksesuar haline getirmeye çalışıyoruz. Çöp olmasını istemiyoruz, geri dönüşüm olarak değerlendiriyoruz ve bunları güzel çalışmalarla bürolarda yazıhanelerde aksesuar olarak bulunmasını sağlıyoruz. Bunlar bizim hobi çalışmamız. Stresimizi alıyor, günümüzü burada geçirirken bu saatlerde her şeyi unutuyoruz. Mesela bir traktör planladık, iki rulmanla bir saat ortaya çıkarttık. Motorun içerisinde bulunan bir parçayı robot haline getirdik. Araçların atık parçalarından tank yaptık yine piston ve motor parçaları ile bir abajur yaptık. Lambaları yanıyor, gece de ışıklandırmaları var. Arkadaşlarımıza hediye ediyoruz. Güzel bir ortama dönüştürdük. Atıkları minimize etmeye çalışıyoruz"

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN