Gri Pasaport Skandalı Uluslararası Krize Dönüşüyor

Geçtiğimiz günlerde Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde ortaya çıkan ve Elazığ'a da sıçrayan eğitim adı altında Almanya'ya gidenlerin bir daha Türkiye'ye geri dönmemesi skandalı uluslararası krize dönüşüyor. Almanya'nın olayla ilgili soruşturma başlattığı ve yakın zamanda Türkiye'den bilgilendirme isteyeceği iddia ediliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Almanya gri pasaport ile ilgili soruşturma başlattı.

ALMANYA GRİ PASAPORT SKANDALINA EL KOYDU!

Malatya’da AKP'li Yeşilyurt Belediyesi’nin gri pasaport çıkararak Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri dönmemişti. Berlin, insan kaçakçılığının merkezindeki E.K. hakkında üç ayrı soruşturma başlattı.

Malatya'da ortaya çıkan, ardından Elazığ ve Ordu'ya sıçrayan gri pasaportla yurtdışına insan kaçırma skandalı uluslararası krize dönüşüyor. Almanya, Türkiye'de hizmete mahsus olarak konsolosluk görevlileri, resmi görevliler ile milli sporculara verilen ve vizesiz seyahati sağlayan gri pasaport olayıyla ilgili soruşturma başlattı. Türkiye'den kısa süre içerisinde hakkı olmayanlara nasıl gri pasaport verildiğine ilişkin Dışişleri aracılığıyla detaylı bir açıklama isteneceği öğrenildi. Uluslararası hukukun kamu eliyle ihlal edildiği sonucuna varılırsa, Türkiye kaynaklı bütün pasaportlar şüpheli duruma düşecek.

4 AYRI SUÇLAMA VAR

43 kişinin Malatya'dan Almanya'ya kaçırılmasında kilit rol oynayan E.K. ve şirketi Mega Kilit GmbH hakkında da Hannover Başsavcılığı soruşturma başlattı. K.'ye sahte evrak düzenlemek, evrakta sahtecilik, yabancılar kanununu ihlal ve uluslararası insan ticareti suçlamaları yöneltildi. Aşağı Saksonya ve Bavyera Eyaleti'nde de konu meclis gündemine taşındı. Kilit'in sadece Yeşilyurt Belediyesi ile değil, başka belediyelerle de işbirliği yaptığı, bunun için Hannover Belediye Başkanı Belit Onay ile görüştürme sözü verdiği ancak Onay'ın bundan herhangi bir bilgisinin olmadığı öğrenildi.

TÜRKİYE'DEN KAÇIRILANLAR İNŞAAT VE OTOMAT SEKTÖRLERİNE DAĞILDI

İnşaat, otomatçılık ve gastronomi ile uğraşan E.K'nin bütün bu kaçakçılık işlemlerinde merkez olup olmadığı araştırılıyor. Türkiye'den son dönemde getirilenlerin çoğunun Mega Kilit GmbH'nın sahipleri gibi Bingöllü olduğu, bunların inşaat işlerinde ve kumarhanelerde çalıştırıldığı öğrenildi. Bu kişilerin, özellikle inşaatların taşeron işlerini üstlenen Bingöl, Elazığ, Muş kökenliler tarafından kaçak olarak çalıştırıldığı öne sürülüyor.

Türkiye'den kaçırılan kişilerin tek bir şehirde tutulmadığı; Hannover, Wiesbeden, Frankfurt, Münih, Köln, Mannheim, Düsseldorf, Hamburg, Berlin gibi kentlerde inşaat işlerinde çalıştırıldığı belirlendi. E.K'nin, amcasının oğullarının şirketindeki mührü alarak izinsiz kullandığını ve bu şekilde davetiye çıkardığı da öne sürülüyor.

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN