Farkındalık için 'Gölgem Ol'

Kübra Kabukçu/Elazığ Belediyesi Anaokulu'nda 2 Nisan Otizm farkındalık günü 'Gölgem Ol Projesi' etkinliği düzenlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İl geneli  özel eğitim öğrencileri için uygulanan Gölgem Ol Projesi  kapsamında 2 Nisan Otizm Farkındalık günü etkinliği Elazığ Belediyesi Anaokulunda gerçekleştirildi. Proje koordinatörü Semiha Rizeli, özel eğitim öğrencileri ve  gölge öğrenciler tarafından  okul idaresine ve öğretmenlerine Otizmle ilgili bilgilendirme yazısı verildi. 
Otizmde erken teşhisin önemli olduğunu gazetemize açıklayan Rizeli; “Günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa; otizm açısından değerlendirme yapmak gerekir. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemiyle yoğun alarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50 sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmekte, büyük ilerleme kaydedilmektedir.

Çocuk, başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, akranlarıyla oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa, bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa bu hususlara dikkat ediniz.” Dedi.

Okul bahçesinde düzenlenen 2 Nisan Otizm farkındalık günü “Gölgem Ol Projesi” etkinliğine Okul Müdürü Taner Genç ve öğretmenler katıldı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN