Zincir Marketler Haberleri

Zincir Marketler Haberleri

Talan Eğitimi

Son aylarda yaşanan ekonomik krizin toplumdaki yansıması farklı yönlerde tecelli ediyor.

Vatandaş da Çiftçi de Kazanacak

Rekabet Kurumu, enflasyonun etkisiyle giderek artan hayat pahalılığı sonrası "Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu" hazırladı. Raporda zincir marketlerin tarım ürünlerinde alıcı güçlerinin sınırlandırılması istenirken, tedarik zincirinin kısaltılması gerektiği belirtildi. Tarladan markete gelene kadar olan süreçte aracı sayısının azaltılmasıyla, çiftçilerin gelirinin artacağı ve fiyatların düşeceği vurgulandı. Böylece ürünün çiftçiden alındığı fiyatın 5-10 katına satılması engellenecek.

Battalgazi Belediyesi'nden KDV indirimi denetimi

Battalgazi'de sorunsuz bir Ramazan ayı geçirmesini sağlamak için tüm tedbirleri alan Malatya'nın Battalgazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, temizlik ürünlerinde KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesiyle birlikte ilçe genelinde faaliyet gösteren yerel ve zincir marketlerde denetimlerini arttırdı.

Önce Alışveriş Yaptılar, Sonra Denetlediler

Gıda ürünlerindeki yüzde 8'lik KDV oranının yüzde 1'e düşürülmesinin ardından Elazığ'da zabıta ekipleri, zincir marketlerde indirimin ürünlere yansıtılıp yansıtılmadığını denetledi.

Yeşilyurt zabıtadan KDV indirimi denetimi

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, temel gıda ürünlerinde yüzde 7'lik KDV indirim uygulamasının yürürlüğe girmesiyle birlikte ilçe genelindeki market ve bakkallarda indirim denetimlerine ağırlık vermeye başladı. Yeşilyurt Belediyesi, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri tanıtım toplantısında açıklanan gıdada KDV indirimine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte zincir marketler, bakkallar ve iş yerlerinde KDV denetimlerine hız verdi. Denetimlerde gıda ürünlerinde indirim yapılıp yapılmadığı, ürün fiyatlarının karşılaştırılması, etiket fiyatı ile kasa fiyatının tutup tutmadığı ve son kullanım tarihi gibi konularda kontroller gerçekleştirildi. Zabıta ekipleri raflardan aldıkları ürünlerle kasaya giderek ürünlerin etiketleriyle kasadaki fiyatlarını tek tek karşılaştırdı.

Enflasyonu düşürme programına Malatya'dan destek

Malatya'da, zincir marketlere karşı enflasyonu düşürme programı çerçevesinde esnafına sahip çık kampanyası başlatıldı.

Elazığ’da Marketlerde KDV Denetimi

Elazığ'da zabıta ekiplerince, temel gıda ürünlerindeki yüzde 8'lik KDV oranının yüzde 1'e düşürülmesinin ardından indirimin ürünlere yansıtılıp yansıtılmadığının kontrol edilmesi amacıyla zincir marketlerde denetim gerçekleştirildi.

‘Topla-Dağıt’ Vurgunu

Rekabet kurumu, zincir marketlerde fahiş fiyat uygulamasının nasıl işlediğini animasyonla ortaya koydu. Topla-dağıt yöntemiyle rakip gibi görünen zincir marketlerin, tedarikçiler aracılığıyla fiyatları koordine edip ortak karar ile keyfi zam yaptıkları ortaya çıktı.

Malatya'da market denetimleri son sürat devam ediyor

Malatya'nın Battalgazi ile Yeşilyurt İlçe Belediyeleri Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, döviz kurundaki düşüşün marketlerdeki fiyatlara yansıyıp yansımadığının tespiti için aralarında zincir marketlerin de olduğu işletmelere yönelik denetimlerine hız verdi.

Elazığ’da Fahiş Fiyat Denetimleri Başladı

Elazığ'da toptan ve perakende satış yerleri ile zincir marketlerde fahiş fiyat denetimi başladı.

Darısı Üç Harflilerin Başına

Dövizin düşmesinin ardından bu düşüşün market fiyatları ile piyasaya yansıyıp yansımayacağı ya da ne kadar yansıyacağı tartışma konusu oldu.

Leyla Yıldırım: ‘Kesilen Cezalar Esnafa Destek Amaçlı Kullanılsın’

Özel Haber: Kantin İş Sen Kadın Kolları Başkanı ve Elazığ İl Temsilcisi Leyla Yıldırım, zincir marketlere kesilen cezaların, küçük esnafın vergi ve sigortası yerine sayılması önerisinde bulundu.

Zincirler Kırılıyor

Rekabet Kurumu, fahiş fiyat soruşturması kapsamında BİM, CarrefourSA, Migros, Şok ve A101 ile tedarikçi firma Savola Gıda'ya rekabeti ihlalden toplam 2 milyar 649 milyon 223 bin lira ceza kesmişti.

Zincirleme Ceza

Tüketicilerden gelen yoğun şikâyetler üzerine, COVID-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurumu'ndan 5 zincir markete ceza

ekabet Kurumu, zincir marketlere yönelik yürütülen fahiş fiyat soruşturmasında, BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK, A101 ve Savola Gıda ve San. Tic. A.Ş.'ye toplam 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası verilmesine karar verdi. Kurum, salgın sürecinde fiyat davranışlarının incelenmesine yönelik haklarında soruşturma başlatılan 5 zincir market ve 1 tedarikçi firma temsilcisinin sözlü savunmalarını almıştı.

Sorun Rafta Değil Üretimde

Fahiş fiyatlar konusunda zincir marketlerinin günah keçisi yapılarak tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulmasının çözüm olmayacağını ifade eden üreticiler, artışların asıl sebebinin girdi maliyeti olduğunu belirttiler.

Tarım Marketleri Çözüm Olur mu?

Son aylarda fahiş fiyat artışları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı harekete geçirdi.

Zincir Polemiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyatların sorumlusu olarak 5 zincir marketi hedefine koydu. Şok marketler zinciri sahibi Murat Ülker ise bu süreçte en mağdur tarafın zincir marketler olduğunu açıkladı.

Murat Ülker'den zincir marketlere yönelik "fahiş fiyat" suçlamalarına yanıt: Milletin aklıyla alay etmeyin

Murat Ülker, aralarında Şok marketlerinin de olduğu zincir marketlere yönelik "fahiş fiyat" suçlamalarına cevap verdi. Marketlerin buradaki en zavallı kesim olduğunu belirten Ülker, "Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok" dedi.

Hal Yasası Geliyor: İşte Detaylar...

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, yeni hal yasasıyla ilgili konuştu. Buna göre, her ürün önce hale girecek, zincir marketler doğrudan tarladan ürün alamayacak. Fahiş fiyat artışları da dijital künye ile takip edilecek

Marketlerin fiyat oyununu, vatandaş yakaladı

Türkiye'deki ünlü bir market zincirinden kilosu 92 liraya tereyağı alan vatandaş, ertesi gün aynı tereyağının başka bir zincir markette 49,95 lira olduğunu görünce aradaki fiyat farkına isyan edip 92 liralık tereyağını iade etti. Vatandaşın şikayet için aradığı Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü'nün "Fiyat farklılıkları olabiliyor, normal bir durum" demesi tüketiciyi daha da üzdü.

Zincir marketlerle ilgili beklenen yasa geliyor!

Küçük esnafı korumak için hazırlanan AVM ve zincir marketlerle ilgili kuralları belirleyecek olan yasa teklifinin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulması bekleniyor. Teklife göre metre karesi bin 500'den küçük olan marketlerde tütün mamulü, elektronik eşya ve mobilya gibi ürünler satılmayacak. Bunun yanı sıra zincir marketlerin pazar günü kapalı olması de gündemde.

Market tedbirleri esnafı memnun etti

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, tam kapanma sürecinde zincir marketler ile ilgili alınan tedbir kararının esnafı memnun ettiğini söyledi.

Elazığ TSO’nun talebi üzerine haksız rekabete önlem

Elazığ TSO tarafından 17 günlük tam kapanma kararının ardından Elazığ Valiliğine yapılan müracaat ile haksız rekabetin önlenmesi için zincir marketlerde sadece gıda ve temizlik malzemelerinin satışının yapılması talebi İl Hıfzıssıhha Meclisinin 29 Nisan 2021 tarih ve 56 sayılı kararı ile onaylandı. Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan karar için Vali Erkaya Yırık ve İl Hıfzıssıhha Meclis Üyelerine teşekkür etti…

Toplu Bulaş Olmasın

17 günlük süre az bir süre değil doğru. Bu süre içerisinde ihtiyaç duyulan hayati malzemeler insanın evinde ve mutfağında olmalı bu da doğru. Ama bir doğru daha var ki hayatı idame ettirecek sektörlerde faaliyet gösteren tüm işyerleri açık. Bunlar da yetmez, yerel esnafın zaman zaman ve haklı olarak “en azından hafta sonları kapalı olsunlar” dedikleri zincir marketler de pazar günleri hariç her gün açık. 

Komşu Esnaflarımız

Komşuluk sadece ev ve apartman yakınlığına dayalı bir oldu değil elbet. Evimize yakın olan ve her meslekten hizmet sunan esnaflarımız da komşularımızdır.  

Komşu Esnaflarımız

Komşuluk sadece ev ve apartman yakınlığına dayalı bir oldu değil elbet. Evimize yakın olan ve her meslekten hizmet sunan esnaflarımız da komşularımızdır.  

'Zincir marketler kartel oldu'

TGRT Ana Haber Sunucu Ekrem Açıkel yumurta fiyatlarında oynanan büyük oyunu deşifre etti.

BİZİM ESNAF, YEREL ESNAF

DEPREM VE PANDEMİ SÜRECİNDE MAĞDUR OLAN ESNAFIN HER ZAMAN YANINDA OLAN ETSO BAŞKANI ASİLHAN ARSLAN, ZİNCİR MARKETLERİN HAFTADA BİR GÜN KAPANMASI ÖNERİSİYLE KÜÇÜK ESNAFLARIMIZ İÇİN UMUT OLDU

Yerel esnafa destek için, Elazığ'da zincir marketler haftada 1 gün kapanabilir

Hem deprem hem de pandemi süreci nedeniyle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Başkanı Asilhan Arslan tarafından yerel esnafın desteklenmesi için zincir market zincirlerinin hafta sonu bir gün kapalı kalmasıyla ilgili çalışması olumlu karşılandı. Yerel esnaf kampanyayı desteklerken, zincir firmalarının da kendilerine iletilen talebe olumlu karşılık vermesi beklenmeye başlandı.