Etiketler

Yerli aşıya gönüllü aranıyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronaya karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen, virüs benzeri parçacıklara dayalı VLP aşısının Faz-1 aşamasının başarıyla tamamlandığını belirterek, "Benim de gönüllüsü olduğum VLP aşısının Faz-2 aşaması için şartları sağlayan gönüllüler arıyoruz. Aşımızın dünyaya şifa olmasını istiyoruz" dedi. Faz-2 aşamasına en az 480 gönüllü katılacak.

Yerli aşıda sevindiren gelişme

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid 19’a karşı yerli aşı geliştirme çalışmalarının devam ettiği Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi ile Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü’ne bayram ziyareti gerçekleştirdi. Bakan Varank adenovirüs temelli aşı adayına ilişkin “Adenovirüs temelli aşımızın dünyadaki diğer bu teknolojideki aşılardan elbette farklılıkları var. Hocamızın aşısı virüsün 4 proteinini de kapsayacak şekilde tasarlanmış bir aşı. Dolayısıyla daha etkin olacağını düşünüyoruz” dedi.

‘Biz Paylaşırız’

Koronavirüs aşısının mülkiyet ve telif hakkının tüm insanlığın sağlığına kavuşması için tüm ülkelerle paylaşılması fikrini ilk önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ortaya atmıştı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’dan aşı açıklaması

Korona virüse karşı Türkiye’de geliştirilen aşı ve ilaç çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Faz 1 çalışmasının hafta sonu tamamlanacağı aşının yılsonunda üretime geçeceğini belirterek, “Yılsonuna doğru da Faz 3 çalışmalarını tamamlayıp hem ülkemizdeki hem de dünyadaki insanların kullanımına açmayı hedefliyoruz” dedi.

Bakan Koca: 'Sputnik V aşısında ilk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecek'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir” dedi.

Yerli aşıda kritik bir eşik daha geçiliyor!

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından yeni tip korona virüs (Covid-19) aday aşısının Faz-2 çalışmaları kapsamında ikinci doz uygulamasında sona gelindi. 10 Şubat'ta Faz-2 çalışmalarına başlanan inaktif aşı adayının ikinci dozu bugün son gönüllülere uygulanarak sona erecek.

Türkiye'nin beklediği gelişmede son düzlük

Türkiye'nin yerli ve milli aşısında milyonları ilgilendiren umutlu haber Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki fabrikadan geldi. 100 bilim insanıyla yapılan yerli aşı çalışmalarında son noktaya gelinirken, yerli aşının mutan virüsüne karşı etkinliğine yönelikte faz çalışmaları yapılıyor.

Türk Çiftin Türkiye'de üreteceği yerli aşının üretimi için tesis hazır

Türkiye, tüm dünyada Covid-19’a karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşıda önemli bir aşamaya geldi. TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren VLP temelli aşı çalışması, insan denemelerine geçen dünyadaki 4’ncü aşı adayı oldu ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) listesine girmeyi başardı.

Bakan Koca: 'Türkiye’de mutasyonun görülme oranı yüzde 75’lere ulaştı'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mutasyon her geçen gün artıyor. Türkiye’de mutasyonun görülme oranı yüzde 75’lere ulaştı. Türkiye’nin bütün illerinde mutasyon olduğunu, ortalamanın yüzde 75 olduğunu söylüyorum. Ağırlıklı İngiliz mutantı söz konusu” dedi

Bakan Varank'tan 2 müjde birden

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İntranazal aşı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) onayı beklediklerini belirterek, “Eğer onayımızı alırsak İnşallah Nisan ayında insanlı denemelere başlamış olacağız“ dedi.

Yerli aşı için biraz daha bekleyeceğiz

Sağlık Bakan Yardımcısı Aydın: '17 tane akademik camianın geliştirdiği aşımız var. Bunların en önde olanı faz 1 çalışmasını başarıyla tamamlayarak, şu anda faz 2 çalışmasına başlayan bir aşımız. Birkaç aşımız ise faz 1 çalışmasına başlamak üzere. Nereden bakarsak bakalım bizim aşımız var demek için bu yılın ilk yarısını geçmeliyiz. Belki sonbaharda diyebiliriz. Bu geç bir tarih değil' dedi.

Yerli aşı: Koçak-19

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bir ilaç firması tarafından geliştirilen inaktif Covid-19 aşısının Faz-1 çalışmaları, ilk kez gönüllülere uygulanarak başladı.

Aşıda iki müjde birden

Erciyes Üniversitesi yerli aşıyı üretmeyi başardı, Nature Dergisi'nde yayımlanan bir makalede aşıya her sene ihtiyaç duymayacağımıza dair önemli verilere yer verildi.

Sağlık Bakanı Koca:"Uluslararası Standartlarda ilk yerli aşımız Olan Tetanos-Difteri Aşısı kullanıma hazır"

Sağlık Bakanı Koca:"Uluslararası Standartlarda ilk yerli aşımız Olan Tetanos-Difteri Aşısı kullanıma hazır"

'Yerli aşı, 2019'da kullanılmaya başlanacak'

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ceyhan, "Difteri ve tetanoz için 2019'dan itibaren Türkiye'de üretilen aşı kullanılmaya başlanacak." dedi.