Tarım Haberleri

Tarım Haberleri

Salkaya Köyü’nde 'Gıda Güvenilirliği ve İsrafı ile Gıdanı Koru' Eğitimi

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü "Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek” hedefi doğrultusunda eğitim çalışmalarına devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından Geçici İşçi Alım İlanı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Geçici İşçi alacağı öğrenildi.

'Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB' Toplantısı Gerçekleştirildi

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları "Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB" toplantısında bir araya geldi.

Resmi Görememek

Her ne kadar pandemi döneminin olumsuz etkilerinin payı çok olsa da ülke ekonomisini ve bütçesini önemli oranda tüketen en büyük kaynak, başta otoyol, köprü, tünel gibi yatırımlara harcandı son beş yıldan beri.

Ayhan: “İktidar da Muhalefet de Tarımda Yetersiz” 

Bitki Koruma ve Besleme Uzmanı Ramazan Ayhan, yazılı bir açıklama yaparak, “İktidar da Muhalefet de Tarımda Yetersiz” dedi. 

İş İnsanı Ercan: ‘İyi Parti İktidarında Tarımsal Kalkınma Yaşanacak’

Elazığlı İş İnsanı ve İYİ Parti Elazığ milletvekili Aday Adayı Yüksel ERCAN, mazot fiyatları ve girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle çiftçilerin üretim yapamaz duruma geldiğini belirterek, bu durumun hem vatandaşa, hem ülke ekonomisine olumsuz yansımaya devam edeceğini söyledi. 

Okullarda Gıda Güvenilirliği Eğitimi Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün, 2018-2023 Stratejik Planında yer alan “Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek” hedefi doğrultusunda İl Müdürlüğümüzce düzenlenen eğitimler devam ediyor.

Kılıç:“ Çevreyi Korumak Ve Ekonomik Gelişmenin Artırılması Hedeflenmektedir”

Birleşmiş Milletler tarafından bitki sağlığının önemi konusunda farkındalığı artırmak için bundan böyle her yıl 12 Mayıs’ın “Uluslararası Bitki Sağlığı Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Elazığ’da Kayısı Ve Elma Entegre Bahçeleri Kontrol Edildi

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından kayısı ve elma entegre bahçelerinde Akdeniz meyve sineği ve drosophilia suzukii zararlısına karşı tuzak kontrolleri yapıldı.

18 İlde 12 Milyon Yavru Sazan Suyla Buluştu

Elazığ’da Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde, Ağın ilçesinde bulunan kafes işletmesinde balık hasadı ve balıklandırma etkinliği düzenledi. Etkinlik çerçevesinde 2021 yılında Keban üretim birimlerinde üretilen 12 milyon yavru sazanın balığı stokların desteklenmesi amacıyla 18 ilde bulunan su kaynaklarına bırakıldığı bildirildi.

Uyanıklar İş Başında… 

Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020’de yayınladığı raporda 229 firmanın 386 ürününde taklit ve tağşiş tespit edilirken, son yayınlanan raporda 317 firmanın 559 ürününde bu tür usulsüzlükler tespit edilmiş. 

Elazığ’da 500 Kilo Kaçak Avlanmış Balık Ele Geçirildi

Elazığ’da Su Ürünleri Koruma ve Kontrol ve Jandarma ekiplerince takribi 500 kg civarında Sazangiller familyasına ait yasak dönemde avlanmış balık ele geçirildi.

Elazığ’da Dereler Taştı, Ekili Alanlar Zarar Gördü

Elazığ’da etkili olan yağış sonrasında dereler taştı, su altında kalan ekili tarım arazileri zarar gördü.

Tarım İl Müdürü Kılıç, Hoş Köyünü Ziyaret Etti

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ve teknik personel ile birlikte Biyoteknik Mücadele yöntemlerini yerinde incelemek üzere Hoş Köyünü ziyaret etti.

Vatandaş da Çiftçi de Kazanacak

Rekabet Kurumu, enflasyonun etkisiyle giderek artan hayat pahalılığı sonrası "Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu" hazırladı. Raporda zincir marketlerin tarım ürünlerinde alıcı güçlerinin sınırlandırılması istenirken, tedarik zincirinin kısaltılması gerektiği belirtildi. Tarladan markete gelene kadar olan süreçte aracı sayısının azaltılmasıyla, çiftçilerin gelirinin artacağı ve fiyatların düşeceği vurgulandı. Böylece ürünün çiftçiden alındığı fiyatın 5-10 katına satılması engellenecek.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kılıç: ‘Zenginliklerimizin Farkında Değiliz’

Özel Haber: Elazığ’ın bir tarım ve üretim merkezi olmasının önünde hiçbir engel bulunmadığını, şehrin bu konuda gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, bu konuda en büyük eksiklik olarak gördükleri “Tarım Stratejik Planı” üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

Beydağı Tabiat Parkı'nın devri Malatya Büyükşehir'e yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı'na ait olan Beydağı Tabiat Parkı Alanı, imzalanan protokolle birlikte Malatya Büyükşehir Belediyesine devredildi.

Kayısıda hasar tespiti ay sonunda tamamlanacak

Malatya'da zirai don nedeniyle hasar oluşan kayısı bahçelerinin tespiti için çalışma yürüten Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerinin saha taramasını ay sonuna kadar tamamlayacağı belirtildi.

Bingöl'de ilk defa çiftçilere üzümsü meyve fidanı dağıtıldı

Bingöl'de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde, çiftçilere ilk defa yüzde 70 hibeli üzümsü meyve fidanı dağıtıldı.

Vali Baruş, hasar gören kayısı bahçelerini inceledi

Vali Aydın Baruş, beraberinde İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit ve Tarsim Bölge Müdürü Bülent Zelyurt ile geçtiğimiz günlerde yaşanan don sebebiyle hasar gören kayısı bahçelerinde incelemelerde bulundu.

Bitki Sağlığı Uygulama Toplantısı Düzenlendi

Elazığ’da bitkisel üretimde kalitenin artırılması, ürün kayıplarının azaltılması için üreticilere bitli sağlığı hakkında bilgiler verildi.

Kayısı bahçelerinde hasar tespit çalışmalarına başlanacak

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya'da meydana gelen zirai don sonrası kayısı ağaçlarının zarar görmesini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'ye ilettiğini ve hasar tespit çalışmalarına başlanacağını ifade etti.

Tarım platformu üyeleri iftarda bir araya geldi

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Tarım Platformu üyelerine iftar yemeği verildi.

Tarım paydaşları iftar programında bir araya geldi

Tarım paydaşları iftar programında bir araya gelerek, sorunlar masaya yatırılarak tarım ve hayvancılık noktasında üretim vurgusu yapıldı.

Türkiye’de Bir İlk: Dron İle Ücretsiz İlaçlama

 Elazığ İpek Yolu Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi tarafından Türkiye’de ilk defa dron ile tarım arazileri ilaçlandı. Genç çiftçilerin hizmetine ücretsiz bir şekilde sunulan proje, ilk etapta kent merkezi ve ilçelerinde uygulanacak.

Tarıma, İmar Tehdidi

Tarımsal üretimde yaşanan ciddi sorunlar, üretim yapılan arazilerde de kendini gösteriyor. Türkiye’nin verimli topraklarında yaşanan kayıplar endişe verici boyutlara ulaşırken yerleşim birimlerinde imara açılan tarım arazileri, yok olan meralar, erozyon ve çölleşme riski, gıda krizinin habercisi olarak yorumlanıyor.

Çiftçiye Alternatif Ürün, Kilosu 400 Liradan Satılıyor

Türkiye'de belirli bölgelerde doğal olarak yetişen ancak şu ana kadar bir kaç ülke dışında üretimi yapılamayan 'Kuzu Göbeği Mantarı' Türkiye'de ilk defa Mersin'de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde kurulan bir serada üretilerek verimli bir sonuç elde edildi. Tazesinin kilogram fiyatının 400, kurusunun ise 3 bin TL olduğu mantarın fiyatının, Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmasının ardından çiftçiye alternatif ürün olarak sunulması hedefleniyor.

Bingöl'de çiftçilere yüzde 50 hibeli nohut tohumu dağıtıldı

Bingöl'de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından çiftçilere yüzde 50 hibeli nohut tohumu dağıtıldı.

5 Binde 30 

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), taşra teşkilatında istihdam etmek üzere 5 bin geçici işçi alımı yapacak. Yapılacak olan alımlarda Elazığ’a ise sadece 30 kişilik kontenjan ayrılmış.

Kılıçdaroğlu Bu Kez de Et ve Süt Kurumu'nda İçeri Alınmadı

Son dönemde TÜİK ve MEB'e yaptığı baskın ziyaretlerle gündem yaratan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam da bugün saat 10.00'da Et ve Süt Kurumu'na gideceğini duyurdu. Kurumdan randevu talep ettiğini ancak herhangi bir yanıt alamadığını belirten Kılıçdaroğlu, belirttiği saatte kurumun önünde hazır bulundu. CHP lideri burada, "Yeterli beslenme bütün çocuklar için bir haktır. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım. Tarım Bakanı'nın Türkiye gerçeklerinden haberi yok" dedi.