Suriye Haberleri

Suriye Haberleri

Yabancı Uyruklu Vatandaş Oranının Arttığı Mahalleler İkamete Kapatıldı

Elazığ'da göçmen olan yabancı uyruklu vatandaş oranının arttığı mahalleler geçici korumaya ve ikamete kapatıldı.

İçişleri Bakanı Soylu, Ülkelerine Dönen Sığınmacıların Sayılarını Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir etkinlikte son dönemlerin en gündem konusu olan sığınmacılara ilişkin konuştu. Soylu, "502 bin sığınmacı gönüllü olarak ülkesine döndü. Geri döndüğü bölgeler, bizim güvenli yaptığımız bölgeler. Bunu yapmazsak kim gider? Türkiye çok doğru bir politika ortaya koydu." ifadelerini kullandı.

Sözün Mefhum-u Muhalifi 

Son günlerin değişmez gündemi olan sığınmacılar konusu tartışılmaya devam ediyor.

Hoş Geldiniz Gardaşlar…

Savaşlar ve ülke yöneticilerinin kendi halkına yaptığı zulümler, milyonlarca insanın mağduriyetine, ölmesine ya da göç etmesine sebep oluyor.

Bakan Soylu Türk Vatandaşlığına Geçen Suriyeli Sayısını Açıkladı

Sığınmacılarla ilgili tartışmalar devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Bakan Soylu, "Bugüne kadar kriterlerini sağlamak suretiyle vatandaşlık hakkı kazanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950'dir" dedi.

Erdoğan Konutlar İçin Müjdeli Haberi Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu.

Elazığ’da Bulunan Yabancıların Sayısı Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı illerde yaşayan Suriyelilerin sayısını açıkladı. Açıklanan verilere göre Elazığ’da 13 bin 237 Suriyeli yaşıyor. Türkiye’de sırlamasında ise Elazığ en çok Suriyelinin yaşadığı 29. şehir oldu.

Sessiz İstila

Üşenmedim “Sessiz İstila” belgeselini ben de izledim. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın senaryosuna katkı sağladığı ve sponsoru olduğu kısa filmde, ülkenin göçmen politikasının yanlışlığına ve bunun 2043’lerdeki sonuçlarının ne olacağına dikkat çekilmiş.

Göçü Yönetebilmek

Siyasette sığınmacı tartışmaları hız kesmeden devam ederken Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi'nin yaptığı son araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Suriyelilere araştırmada "Ülkenize geri döner misiniz?" sorusu yöneltilirken, Türkiye'de yaşama süresi uzadıkça "Suriye'ye dönerim" diyenlerin sayısının ciddi oranda azaldığı görüldü. 

Suriye şehidi gözyaşları ile son yolculuğuna uğurlandı

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde PKK/YPG'li teröristlerce düzenlenen roketli saldırıda şehit düşen Özel Harekat Polisi Aytaç Altunörs, memleketi Malatya'da gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurladı. Cenaze törenine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

Bakan Kurum'dan şehit ailesine taziye ziyareti

Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, Suriye'de Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde roketli saldırıda şehit düşen Malatyalı 34 yaşındaki Özel Harekat Polisi Aytaç Altunörs'ün ailesini ziyaret ederek baş sağlığı diledi.

Malatya'ya şehit ateşi düştü

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde PKK/YPG'li teröristlerce düzenlenen roketli saldırıda şehit düşen Özel Harekat Polisi Aytaç Altunörs'ün şehadet haberi ailesine verildi.

Masada Kafalar Karışık

Siyasi partilerin 2023 seçimlerine hazırlıkları devam ederken, seçimlere birlikte girmesi beklenen 6 muhalefet partisinin anlaşmazlıkları  kamuoyunun gündeminden eksik olmuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'den Suriyeli Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Devlet Bahçeli de Türkiye'deki mülteciler konusunda tavrını ortaya koydu. İki lider de mültecilerin ülkelerine dönüşü için elden ne geliyorsa yapılacağını söyledi. Türkiye'ye gelen mültecilerle ilgili uzun zamandır tartışmalar yaşanıyordu.

Bahçeli: “Bayramda Ülkelerine Gidenler Geri Dönmemeli”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Siyasetteki sığınmacı tartışmasıyla ilgili konuşan Bahçeli, "Bayram günlerinde ülkelerine gidebilen Suriyelilerin geri dönmelerine artık hiç gerek yoktur." ifadelerini kullandı.

PKK/YPG’nin Sözde Eyalet Sorumlusu Suriye’de Etkisiz Hale Getirildi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin sözde Amude-Derbesiye Eyalet Sorumlusu 'Rojvan Van' kod adlı Mehmet Aydın’ı Suriye/Derbesiye’de etkisiz hale getirdi.

Emniyet'ten Suriyeli Sığınmacı Paylaşımlarıyla İlgili Açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM),Suriyeli sığınmacıların adı kullanılarak provokasyon amaçlı açılan "operasyon hesaplarına" karşı çalışma başlattı.

Başkan Çadırcı Suriyeli Ailelerle İftarda Bir Araya Geldi

Elazığ’ın Yazıkonak Belde Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, beldede ikamet eden Suriyeli ailelerle iftarda bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinliyor.

Şehit Oğlunun Fotoğrafını Yapmak İçin Rölyef Sanatına Başladı

Suriye'nin İdlib kentinde 2 yıl önce teröristler tarafından döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan teğmen Canbert Tatar’ın annesi Suna Tatar, Halk Eğitim Merkezi kursuna gelerek oğlunun fotoğraflarını rölyef baskı yapmaya başladı.

Komandolar Suriye’den Dönüş Yaptı

Suriye’de görev yapan Jandarma Komando Tabur Komutanlığında görevli komandolar Bingöl’e dönüş yaptı.

Komandolar Suriye'den dönüş yaptı

Suriye'de görev yapan Jandarma Komando Tabur Komutanlığında görevli komandolar Bingöl'e dönüş yaptı.

Savaştan Kaçan Aile Malatya’da Hayata Tutundu

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığınan Suriyeli uyruklu motor ustası Ahmad Aljah Jasem, Malatya'da oto bakım servisinde çalışarak hayata tutunmaya çalışıyor. Suriye’de yaşamın çok zor olduğunu belirten Jasem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür etti.

Savaştan kaçan aile Malatya'da hayata tutundu

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığınan Suriyeli uyruklu motor ustası Ahmad Aljah Jasem, Malatya'da oto bakım servisinde çalışarak hayata tutunmaya çalışıyor. Suriye'de yaşamın çok zor olduğunu belirten Jasem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür etti.

Elazığ İHH Yetim Birimi İdlib’te

Elazığ İHH Yetim Birimi Suriye’nin İdlib kentine giderek, soğuk savaşın yetim bıraktığı çocuklara yardım elini uzattı.

Elazığ Umut Kervanı Suriye'ye 1 Kamyon Yardım Gönderdi

Elazığ Umut Kervanı Vakfı ‘Suriye’de Çocuklar Soğuktan Ölmesin’ sloganı ile başlattığı yardım kampanyasına hayırseverlerin yoğun ilgi gösterdi.

İcadiye Mahallesi Suriyelilerden Şikayetçi!

Kağan İnal-Tuba Turhan/ İcadiye Mahallesi Muhtarı İrfan Gözvur, İcadiye Mahallesi’nin sıkıntıları ve muhtar olduğu günden bugüne kadar yaptığı çalışmaları Hakimiyet Gazetesi’ne anlattı.

İHH’dan Suriye’deki Kamplarda Kalanlara 47 Tır Yardım

İHH İnsani Yardım Derneği Elazığ Şubesi tarafından Suriye’de kış aylarında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren mağdur ve mazlumlara yönelik yardımlar devam ediyor.

Elazığ İl Müftülüğü İle Türkiye Diyanet Vakfı Elazığ Şubesi'nden Suriye’ye Yardım

Elazığ İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Elazığ Şubesi iş birliğinde; “Suriye Kış Yardımı” kampanyası başlatılmıştır.

Yeşilyurt'ta düzenlenen '1.kartopu ve kardan adamlar şenlikleri' renkli anlara sahne oldu

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından düzenlenen '1.Kartopu ve Kardan Adamlar Şenlikleri' renkli anlara sahne oldu. En güzel kardan adamın seçildiği yarışmayı birinci tamamlayan Oğuzhan Efe Karaduman-Yıldız Karaaslan ikilisi verilen para ödülünü Malatya'da ikamet eden Suriye'li ailelere bağışladılar.

Fedakar baba, yürüyemeyen kızını 4 kilometre uzaklıktaki okula bisikletiyle götürüyor

Malatya'da yaşayan Suriyeli Bedran Hamed, yürümekte zorluk çeken kızını eğitim görebilmesi için her sabah bisikleti ile okula götürüp getiriyor.