Etiketler

Yeminimiz Var

Gece saatlerinde Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu.

Kabinede Revizyon!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yeni kurulan iki bakanlıktan biri olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, diğerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Vedat Bilgin, Ticaret Bakanlığı'na ise Mehmet Muş atandı. Bu kararlarla birlikte Zehra Zümrüt Selçuk ve Ruhsar Pekcan görevden alındı.

Kuyumculukta yeni dönem

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, perakende kuyum ticaretini düzenleyen ve bugün itibarıyla yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmeliğe ilişkin, “Demo/imitasyon ürünler kuyum işletmelerinde bulundurulamayacak ve bu ürünlerin satışı yapılamayacak” dedi.

Gıdada gizli zam ve gramaj oyunlarına son

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ”Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde yaptığımız düzenleme ile özellikle gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramajı azaltma yoluyla tüketicilerimizi mağdur eden gizli zam uygulamalarına idari para cezası uygulanacak” dedi.

Destek ödemeleri bugün başlıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ”Bugün itibarıyla gelir kaybı destekleri ödemelerine başlamış bulunuyoruz. Herkese hayırlı olsun, ocak ayının ödemelerine başladık. Bundan sonra da ocak, şubat, mart bunları ödemeye devam edeceğiz“ dedi.

Şikago “Türkiye Ticaret Merkezi” Açılışı Yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin Ticaret Bakanlığının desteği, oda ve borsaların katkılarıyla Şikago'da kurduğu Türk Ticaret Merkezi (TTM)’nin video konferans ile açılışı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu aralarında Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ın da yer aldığı Oda-Borsa Başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Bakan Pekcan: "Aralık ayı ihracatımız tüm zamanların en yüksek aylık ihracat tutarıdır"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ”2020 Aralık ayında ihracatımız, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 artışla 17,8 milyar dolar olmuştur. Bu tüm zamanların en yüksek aylık ihracat tutarıdır” dedi.

Dinçer: "Covid-19 salgınından etkilenen esnafın kira, elektrik, su, doğalgaz ücretine hibe desteği yolda”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, TESK nezdinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile yapılan görüşmeler sonucu Cocvid-19 salgınından etkilenen esnafın kira, elektrik, su, doğalgaz ücretine hibe desteği verilmesi için düğmeye basıldığı müjdesi verdi.

Ticaret Bakanlığından esnafa yeni destek için çalışma

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafa yönelik yeni bir çalışma başlattıklarını söyleyerek, “Yakın zamanda duyurusunu yapacağız. Bizde esnafların mağdur olduğunun farkındayız. Kamu kaynakları dışında global firmalarla iletişime geçtik. Onların sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ne gibi destekler verebiliriz, onlar üzerinde çalışmalarımız var” dedi.

BAKAN PEKCAN: “FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ SAĞLANMIŞTIR”

Ömer Enes YILAR/ Plan ve bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçe görüşmelerine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı açıklamada: “Meydana gelen afetler nedeniyle Elazığ, Malatya, Adıyaman, Giresun ve İzmir’de faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlarımıza sıfır faizli kredi, kredi geri ödemelerinin ertelenmesi ve hibe destekleri gibi destekler sağlanmıştır” dedi.

Bakan Pekcan'dan ihracatçılara yeni finansman müjdesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracatçılara yönelik uluslararası piyasadan 561 milyon dolar tutarında ve 1 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı.

Bakan Pekcan, ürün güvenliği denetim sonuçlarını açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri kapsamında 35 bin 370 parti ürünün denetlendiğini belirterek, "Bunların 2 bin 798’i uygunsuz, 525’i güvensiz bulundu. Bu ürünlere yönelik toplam 43,6 milyon lira ceza uygulandı" dedi.

Bakan Pekcan yük taşımacılığına ilişkin yeni kararları açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, uluslararası ticarette yük taşımacılığına ilişkin alınan yeni kararları açıkladı.

Ticaret Bakanı Pekcan fahiş fiyat artışı tespit edilen firmalara verilen cezaları açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı davranan 189 firmaya toplam 9 milyon 147 bin 31 TL para cezası verildiğini açıkladı.

BAŞKAN DUMANDAĞ TOBB TİCARET BORSALARI KONSEY TOPLANTISINA KATILDI

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığında, TOBB Genel Merkezinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımlarıyla gerçekleştirilen  TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'na ilimizi temsilen Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ katıldı.

Ticaret Bakanı Pekcan: "Zarar görmüş esnafımızın 1 yıl süreyle kredi ve faizini TESKOMB ödeyecek"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Malatya ve Elazığ’da depremden zarar görmüş olan esnafımızın kredi borçlarını 1 yıl süreyle hem ana parasını hem faizini TESKOMB ödeyecek. Yani ötemelek değil 1 yıllık kredi ana borcunu ve faizini üstleniyor" dedi.

Ticaret Sisteminin Geleceği  Toplantısı Düzenlendi

‘Ticaret Savaşları, Brexit ve Çok Taraflı Ticaret Sisteminin Geleceği’ toplantısı TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ICC Genel Sekreteri John Denton ve çok sayıda davetlinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

TİCARET BAKANLIĞI GÜVENSİZ 18 MİLYON ÜRÜNE GEÇİT VERMEDİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ithal yolla piyasaya arz edilecek ürünlerin, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan, bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari güvenlik koşullarını taşıyıp taşımadığını kontrol etmek amacıyla denetimlere titiz bir şekilde devam ettiklerinin ifade etti. 

Artık Konteynerler Yerli X-ray cihazlarından geçecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, organize suç ve terör örgütlerine finansman sağlanması, kamu gelirinde kayba neden olması ve rekabetin olumsuz etkilenmesi nedeniyle yasa dışı ticaret ve kaçakçılıkla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi.