Merkez Bankası Haberleri

Merkez Bankası Haberleri

Merkez Bankası'nın Müdahalesine Dolar Anında Tepki Verdi

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Merkez'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir." ifadeleri kullanıldı. Hamle sonrası dolar 13,80'den 12,47'ye geriledi.

Döviz ve Altın Durdurulamıyor!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Dolar 12.80'i, euro 14.41'i, gram altın ise 742 lirayı görerek rekor tazeledi.

Kabine Toplanıyor: Masada çok önemli 5 konu var!

Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın yapılacak. Masada, yüz yüze eğitimde verilen aranın ardından okullardaki hazırlıklar, Merkez Bankası faiz indirimin ardından döviz kurlarındaki hareket, asgari ücrette hem işveren kesiminin hem de işçinin talepleri, mahkumların koronavirüs izni gibi konular olacak. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan basın açıklaması yapacak.

Kredi çekmeyi düşünenler dikkat!

Merkez Bankası'nın dünkü faiz indirim kararının ardından kamu bankaları, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 100 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti. Kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını, bugünden geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,20'ye, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,29'a düşürdü.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi geldi

Merkez Bankası faizi 100 baz puan indirdi. Politika faizi yüzde 15’e çekildi.

Yılın son enflasyon raporu açıklandı: 2023 beklentisi yüzde 7!

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: "Ödemeler dengesindeki gelişmelerin merkez bankasının uluslararası rezervleri üzerinde olumlu yansımalarını görüyoruz. Son dönemde rezervlerde istikrarlı bir artış eğilimi görülüyor. 15 Ekim 2021 tarihi itibariyle rezerv rakamımız 126 milyar ABD doları seviyesine yükselmiştir. "Enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakın sayacağını öngörüyoruz'' dedi.

Piyasa Çöktü, Halk Tükendi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in milletin enflasyona ezdirilmediği, ülkenin yakın gelecekte çok geniş bir ferahlamayı göreceği ve özellikle dar gelirli vatandaşları rahatlatacak müdahaleler yapılacağını açıklamasına rağmen döviz ve akaryakıttaki son artışlar, yaşam ve üretimin her alanına zam yağmuru olarak yansıdı. Vatandaşlar bu duruma daha çok dayanamayacaklarını ifade ederek ne yapılacaksa bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdiler.

Kamu bankaları kredi faiz oranlarını düşürdü

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası kamu bankalarından beklenen hamle geldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ticaret ve konut kredi faizlerinde 200 baz puana varan indirime gitti. Yarından itibaren konut kredilerinde 1 milyon TL altı tutarlarda %1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda %1,34 faiz uygulanacak.

Kamu bankalarından faiz indirimi atağı

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının ardından kamu bankalarının kredi faizlerinde yeni düzenleme yapacağı gündeme geldi.

Duyarlı MKYK Üyesi

Şamil Tayyar. Ak Parti’den üç dönem Gaziantep Milletvekilliği yaptı. Şimdilerde MKYK üyesi.

Merkez, Dikiş Tutmuyor

Faize müdahaleleri ile ekonomik dengeleri etkileyen Merkez Bankası,  verdiği bir kararla yine dengeleri alt üst etti.

Faiz Kararı Sonrası Dövizde Son Durum

Merkez Bankası’nın faiz kararının, Dolar/TL'de yaşanan seyri değiştirip değiştirmeyeceği merak konusuydu.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya indirdi. İndirim beklentinin çok üzerinde oldu.Banka, 23 Eylül'deki toplantıda faizi 100 baz puan indirmişti. Bu toplantıda beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık indirim oldu.

Taha Çakmak Kimdir?

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Elazığlı Hemşehrimiz Taha Çakmak atandı.

Merkezde Antrenmana Devam

Bir türlü dikiş tutmayan Merkez Bankası yönetiminde “Değişmeyen tek şey değişimdir” ilkesi artık teamül haline geldi ve değişim rutin antrenman olarak görülmeye başlandı.

Reuters'a konuşan yetkili, Merkez Bankası'ndaki görevden almaların 'kayıp' olduğunu iddia etti

Reuters haber ajansına konuşan isimsiz bir kaynak, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'yla Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Elazığlı Hemşehrimiz Prof. Dr. Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Abdullah Yavaş'ın görevden alınmasını değerlendirdi.

Merkez Bankası'nda 'Elazığlı' Değişim!

Merkez Bankası Başkan Yardımcılıklarında görev değişimi yaşandı.

Mevlüt Ağabeyi Kaybettik

Daha dün “Hakimiyet’e Göre'de ” bakın neler yazmıştık. “Market ve pazarlardaki fahiş fiyatlar, öğrencilerin “barınamıyoruz” eylemeleri karşısında hükümet ve muhalefet kanadından gelen açıklamalar, Merkez Bankası’nın ilk kez faiz oranını düşürmesi, BM kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’e resti ve Rusya ile önümüzdeki günlerde yapacağımız görüşmelerin yankı ve tartışmaları arasında asıl meselemiz olan ve hala ciddi bir tehdit olan koronavirüs gerçeğini unutturdu gibi. Oysa aşı oranındaki artışa rağmen vaka ve ölüm sayıları da sürekli artıyor. Çevremizde hastalığı ağır geçiren hatta entübe halinde olan dostlarımızın sayısı artmaya başladı.”

Renksiz Bir Gün

Market ve pazarlardaki fahiş fiyatlar, öğrecilerin “barınamıyoruz” eylemeleri karşısında hükümet ve muhalefet kanadından gelen açıklamalar, Merkez bankasının ilk kez faiz oranı düşürmesi, BM kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’e resti ve Rusya ile önümüzdeki günlerde yapacağımız görüşmelerin yankı ve tartışmaları asıl meselemiz olan ve hala ciddi bir tehdit olan koronavirüs gerçeğini unutturdu gibi.

Merkez Bankası Faizi İndirdi

Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Uzun bir süredir faizi sabit bırakan Merkez, bu sefer şaşırtarak 100 baz puanlık bir indirime gitti. Böylece politika faizi yüzde 19'dan yüzde 18'e düşürüldü. Merkez Bankası eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Kurul, uzun bir süredir yüzde 19'da sabit tuttuğu politika faizinde 100 baz puanlık bir indirime gitti. Böylece faiz yüzde 19'dan yüzde 18'e düşürüldü.

Merkez Bankası'ndan son dakika faiz kararı

Son Dakika: Merkez Bankası, beklenildiği gibi faizi bu ayda da değiştirmeyerek yüzde 19’da sabit tuttu.

IBAN sisteminde yeni dönem başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ'de değişikliğe gitti. Yeni sistemde hesap numarası IBAN olarak belirtilen gelen para transferlerinde IBAN doğrulanması zorunlu olacak. Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarının para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturması ise zorunlu olmayacak. İşte yeni dönemin detayları.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Para Politikası Kurulu (PPK), bu ayki toplantıda da Nisan ve Mayıs aylarında olduğu gibi politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Elazığlı hemşehrimiz Semih Tümen, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı oldu

Cumhurbaşkanı kararıyla Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevinden alındı ve yerine Elazığlı Hemşehrimiz rahmetli Prof. Dr. Fikret Tümen’in oğlu Prof. Dr. Semih Tümen atandı.

Yeni başkandan şaşırtan faiz açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, orta vadeli enflasyonu yüzde 5’e indirmeye ve bu seviyeyi kalıcı kılma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Değişime Bir Kala…

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi, Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın görevden alınması birçok atama ve asıl değişim Çarşamba günü yapılacak Ak Parti 7. Büyük Kongresinde

İlk açıklama: Hedef Enslasyon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kanunla belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu oldu

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu atandı.

Merkez Bankası faizi artırdı

Merkez Bankası faizi 200 baz puan artırdı.

Doymaz Bunlar Keko!

Ülkemizin en önemli sorunu ekonomi, enflasyon ve işsizlik. Ak Parti hükümetini de en çok zora sokan konu ve muhalefetin de buradan yol bularak sesini yükselttiği tek konu ekonomi.