Koronavirüs Haberleri

Koronavirüs Haberleri

Ülkemizde yüzde 90'ı geçen Delta ile ilgili korkutan sözler

Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyayı derinden etkileyen Delta varyantı ile son dönemde sıklıkla gündeme gelen Mu varyantını karşılaştırdı. Türkiye'nin yüzde 90'ından fazlasında görülen Delta'nın, ülkemizde birkaç kişide görülen Mu varyantına göre daha baskın ve yayılmaya müsait olduğu ortaya çıktı.

İllere göre vaka oranı açıklandı: Elazığ'da artış sürüyor!

100 bin nüfusta vaka oranları Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs bilgilendirme sayfasında paylaşıldı.

Bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldı diyen Prof. Dr. Kurugöl'den yeni açıklama

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, dün katıldığı canlı yayında bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını söyledi. Tepkilerin ardından açıklama yapan Kurugöl, "Bu konuda tek bir vaka var. 1 aylık bir bebeğe yaklaşık 3 ay önce yapıldı. Söz konusu olay Ege Üniversitesi'nde yaşanmadı, sadece takibini biz yaptık" sözlerine yer verdi.

Covid-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde güncelleme

Covid-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncellendi. Son güncelleme ile aşı şemasını tamamlamış veya son 6 ay içerisinde hastalık geçirmiş kişilerde yakın temaslı uygulaması ile varyant suşlarla PCR pozitif olan kişilerde izolasyon uygulamaları değişti.

Salgının seyrini kıracak rakam, yükseliyor!

En az iki doz aşı olanların oranı yüzde 50'yi geçti

Güzel Günler Göreceğiz…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı haritasında aşılamanın en az olduğu iller arasında Elazığ’ın da yer aldığını bildirmişti.

Elazığ'da Maskeyi 'Takan' Yok!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün korona virüs haritasında Türkiye’de sarı renkte 10 ilin kaldığını açıkladı. Sarı renkli olan iller arasında yer alan Elazığ'da yoğun kalabalıkların oluştuğu ve maskelerin çene altında olduğu gözlendi.

Aşı olmaktan korkan Güllü ninenin hemşire ile diyaloğu güldürdü

Elazığ’da kurulan 200 aşı uygulama noktasının yanı sıra 40 mobil gezici ekip, vatandaşları aşılamada sahada hummalı çalışmalarını sürdürüyor. Elazığ Cem Kültür Vakfı önüne kurulan aşı standına 9 aydır aşı olmaktan korkan 65 yaşındaki Güllü Yıldız ile hemşire arasında geçen diyalog güldürdü. Güllü nine aşı olduktan sonra hemşireye ‘hiç acımadı, yoksa sen aşı yapmadın mı’ demesi kendisi başta olmak üzere orada bulunan herkesi kahkahaya boğdu.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge!

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 il valiliğine "24 Kasım Öğretmenler Günü" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, etkinliklerde koronavirüsle mücadele kapsamında temizlik, maske ve sosyal mesafe kurallarına azami ölçüde dikkat edilecek.

Covid-19 Temaslı Takibi Rehberi'nde yeni güncelleme

Covid-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncelleniyor. Yapılması planlanan son güncelleme ile aşı şemasını tamamlamış veya son 6 ay içerisinde hastalık geçirmiş kişilerde yakın temaslı uygulaması ile varyant suşlarla PCR pozitif olan kişilerde izolasyon uygulamaları değişecek.

Elazığ'da vaka artışı sürüyor

100 bin nüfusta vaka oranları Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs bilgilendirme sayfasında paylaşıldı.

Erbakan: ‘Aşı Karşıtı Değiliz Ama Endişelerimiz Var’

Kamuoyunda aşı karşıtı oldukları iddialarını şiddetle reddettiklerini belirten Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, aşı ve modern tıp karşıtı olmadıklarını, kendisi ve aile fertlerinin aşılarını yaptırdıklarını, karşı oldukları şeyin mRNA teknolojisiyle üretilmiş ve faz aşaması tamamlanmamış ve içeriğinde tehlikeli olan Grafen maddesi bulunan aşılar olduğunu ve bu aşıların insan genetiğine olumsuz etkilerine dikkat çekmek istediklerini ifade etti.

Çekilen 2 farklı tomografi ile aşının önemi gözler önüne serildi

Elazığ’da öksürük, halsizlik, yorgunluk ve çabuk yorulma gibi şikayetlerle hastaneye başvuran ve korona virüs tespit edilen 2 genç hastadan aşısız olanının tomografi sonuçlarında virüsün akciğerlerde zatürreye sebebiyet verdiği görüldü. Aynı şekilde aşı olup korona virüs hastalığına yakalanan bir başka genç hastanın bilgisayarlı akciğer tomografisinde akciğerinde herhangi bir sorunun olmadığı belirlendi.

Aşı Karşıtlığı

Ülkemizde hatırı sayılır oranda bir aşı karşıtlığı var. Geçtiğimiz cumartesi günü Maltepe'de miting düzenleyen karşıtlara en büyük desteği de Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan veriyor.

En düşük aşılama oranı olan şehirlerden biri Elazığ

 Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 231 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 24 bin 613 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

Yüz Yüzede İlk Fire

Okulların yüz yüze eğitim öğretime başlamasının ardından artan vaka sayıları okulların yeniden kapanmasını gündeme getirdi.

Elazığ’da iki farklı okuldaki iki sınıfta koronavirüs nedeni ile eğitime ara verildi

 Elazığ’da, iki ortaokulda bulunan iki farklı sınıfta, öğrencilerde korona virüse rastlanmasından dolayı eğitime ara verildi. Bu sınıftaki öğrencilerin karantinaya alındığı öğrenildi.

Uçuyoruz!

Temmuz ayında yüz binde 38’e kadar düşen Elazığ’daki vaka sayısı, 28 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında yüz binde 393’e çıktı. Okulların açılması, düğün ve cenaze törenlerinin serbest olması ve kurallara yeterince uyulmaması sonucu bu sayının artmasından korkuluyor.

Halılar 50 liradan satışa çıktı, kalabalık koronayı unuttu

Elazığ’da bir mağazanın 50 liradan satışa çıkardığı halılar izdihama neden oldu. Halı almak için birbiri ile yarışan kalabalık korona virüsün yayılmasına davetiye çıkarırken o anlar cep telefonu kamerası ile kayıt edildi.

Korkutan tablo: Elazığ, vaka sayası en fazla artan iller arasında ilk sıralarda

100 bin nüfusta vaka oranları Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs bilgilendirme sayfasında paylaşıldı.

Milletvekili Erol 4. doz aşısını oldu

Elazığ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Gürsel Erol, 4. doz Biontech aşısını oldu. Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde aşısını yaptıran Erol, Elazığlı vatandaşları aşı olmaya davet etti.

Türkiye’den Kırgızistan’a 150 bin doz Sinovac aşısı ulaştı

Türkiye'nin gönderdiği 150 bin doz Sinovac aşısı Kırgızistan'a ulaştı.

Kamunun da Kafası Karışık

Türkiye'nin koronavirüs salgınına karşı aşı kampanyası başarılı bir şekilde devam ediyor.

Bakan Koca’dan Mu varyantı açıklaması

"Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı Mu ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde ve yüzde 90'ı geçen oranda söz konusu"

Elazığ’ın vefalı hemşireleri

Korona virüsle mücadele çalışmalarının aralıksız devam ettiği Elazığ’da iki hemşire köy köy gezerek aşı ile ilgili hem bilgilendirmelerde bulunuyor hem de vatandaşları ikna edip aşılama yapıyor. Özellikle aşı haritasında bir ay önce kırmızı kategoride olan kent, vefakar hemşirelerin gerçekleştirdiği hummalı çalışmalar neticesinde yüzde 67.6 aşılanma oranla sarıya geçti.

Okula uyum sürecinde zorlanan çocuğunuza destek olun

Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Çocuk Gelişimi Danışmanı Şeyma Akgün, uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte bazı çocuklarda adaptasyon problemi yaşanabileceğini bunu önlemek için de okul-aile işbirliği içinde hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Önemli Konuların Görüşüleceği Kabine Bugün Toplanıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak Kabine'de başta yüz yüze eğitim, salgınla mücadele, Afganistan'daki gelişmeler ve göçmenlerin durumu olmak üzere kritik başlıkları ele alacak.

5 Eylül Koronavirüs ve Aşı Verileri Açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 Eylül Koronavirüs verilerini açıkladı.

Elazığ'daki vaka sayıları açıklandı: Düşüş azalsa da sürüyor

100 bin nüfusta vaka oranları Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs bilgilendirme sayfasında paylaşıldı.

Bahşi: ‘Eğitimin Verimliliği için Sorunlar Zamanında Çözülmelidir’

Bahşi: '2021-2022eğitim-öğretim yılı, salgın nedeniyle geleceğe yönelik bazı hedeflerin ötelendiği, mevcut sorunlara yenilerinin eklendiği bir zamanda başlamış bulunmaktadır. Yeni dönemde bütün eğitim çalışanlarına ve öğrencilerimize sağlık ve başarılar diliyoruz. Eğitimin, sorunları üzerinden değil, sorumluluk sahibi kişilerin çözüme yönelik attığı adımlar üzerinden değerlendirilmesini temenni ediyoruz" dedi.