Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kazılarında Bulunan Kilise Gün Yüzüne Çıkıyor

Elazığ’da 24 Ocak depreminin ardından TOKİ tarafından yapılacak bina alanında bulunan kilise, yapılan çalışmalar ile gün yüzüne çıkıyor. Yapının duvarlarında yazılar çıkarken, Roma dönemine ait blok ve kesme taşların kullanıldığı görüldü.

Yeşilyurt 'ta kentsel dönüşüm proje alanında temel atma töreni yaptı

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın seçim vaatleri arasında yerini alıp, Yeşilyurt Belediyesinin kendi öz bütçesi, kaynakları ve gücüyle hizmete sunulacak olan Turgut Özal Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Abdullahpaşa Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi İhaleye Çıkıyor

Elazığ Belediyesi, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Abdullahpaşa Mahallesi'nde yaptırılacak konut ve iş yerleri için ihaleye çıkıyor.

Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’ın Sorunlarını Plan Bütçe Komisyonunda Anlattı

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, kentin sorunlarını ve vatandaşların merak ettiklerini İçişleri Bakanlığı Plan Bütçe Komisyonunda Bakan Süleyman Soylu’ya anlattı.

Kentsel Belirsizlik

Özel Haber: Elazığ'da 24 Ocak depreminin ardından riskli alan ilan edilen bölgelerde başlatılan kentsel dönüşümler sonucunda TOKİ tarafından inşa edilen konut ve iş yerleri ile ilgili belirsizlik sürdüğü gibi aynı kurumun, ilimiz valisini açıklama yapmak zorunda bırakan ciddiyetsizliği ve sorumsuzluk içeren tavırları devam ediyor.

Bülbüloğlu, 'Kentsel dönüşüm hızlandırılmalı ve vatandaşlarımız bilinçlendirilmeli'

Malatya'nın deprem kuşağında ve her zaman risk altında olduğunu belirten Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, ' Kentsel dönüşümün hızlanmaması veya bu yapıların dönüştürülmemesi önümüzdeki günlerde aynı sorunları tekrar gün yüzüne çıkaracaktır. Burada herkese büyük görev düşüyor' dedi.

Geç Gelen 300 Milyon

24 Ocak ve 27 Aralık 2020 tarihlerinde meydana gelen depremler sonucunda Elazığlı depremzedelerin verdiği hukuk mücadelesi sonucunda yaklaşık 300 Milyon TL’lik davalar kazanıldı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kentsel Dönüşüm Uzmanı Av. Murat Erdoğan ise DASK’ın aynı tutumu İzmir’de sergilemediğini ve Elazığ’da hem depremzedelerin hem de DASK’ın zarara uğradığını belirtti.

Turgut Özal Mahallesi kentsel dönüşüm proje alanında çalışmalar yoğunlaştı

Malatya'nın Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Turgut Özal Mahallesi'nde yapımı devam eden Kentsel Dönüşüm Proje alanında incelemelerde bulundular.

İlgisizlik Kurbanı Olduk

24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan deprem sonrası muhtarlar olarak bakanların katıldığı genel toplantılara davet edildiklerini ancak yapılacak konutlar konusunda kendi görüşlerinin alınmadığı gibi bilgi de verilmediğini ifade eden Abdullahpaşa Mahalle Muhtarı Yavuz Köse, sürecin doğru yönetilmediğini dile getirdi.

Kurası Çekilen 478 Konut ve İşyerinin İsim Listesi Açıklandı

AFAD Elazığ İl Müdürlüğü merkez, ilçe, kırsal alan ve kentsel dönüşüm alanlarında tamamlanan ve kuraları çekilen 478 konutun hak sahiplerinin isim listesini açıkladı.

Deprem sonrası Doğanyol yeniden inşa edildi

Sivrice depremi ile evlerin büyük bölümünün hasar gördüğü Malatya'nın Doğanyol ilçesi, aradan geçen süreç içerisinde adeta küllerinden yeniden doğdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile depremin hemen ardından başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilçenin yüzde 95'i yenilendi.

Vali Toraman, kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, 24 Ocak 2020 depreminde hasar gören ve kentsel dönüşüme alınan Kızılay Mahallesinde incelemelerde bulundu.

Mağduriyet Gideriliyor

24 Ocak depreminde ağır hasarlı olan Abdullahpaşa Mahallesi Batı Sitesi ve diğer konutların hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek amacıyla Elazığ Belediyesi tarafından iki kez kat karşılığı çıkılan ancak talipli bulunmayan ihale, bu kez ücret karşılığı yapım işi olarak çıktı.

Elazığ’da kentsel dönüşüm kazısında Osmanlı dönemine ait tarihi kilise bulundu

Elazığ’da kentsel dönüşüm için yapılan kazı çalışmalarında Osmanlı dönemine ait tarihi kilise bulundu.

TOKİ Karşıyaka'daki 15 işyerini satışa çıkardı

24 Ocak depreminden sonra TOKİ tarafından kentsel dönüşümü gerçekleştirilen Karşıyaka Mahallesi'ndeki 15 işyerinin açık artırma ile TOKİ tarafından satışa çıkarıldığı öğrenildi.

Milletvekili Erol, Abdullahpaşa Mahallesi'nde sorunları dinledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol, Abdullahpaşa Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşlar ile bir araya gelerek, sorunlarını dinledi.

TOKİ Ne Güne Duruyor?

Azalan yeni konut arzına karşılık artan konut talebi, salgın nedeniyle ertelenen evlilikler, yüz yüze eğitimin yeninden başlayacak olması, kentsel dönüşümün oluşturduğu kiralık konut talebine bir de fırsatçı ev sahipleri eklenince ev kiraları son dönemde katlandı. Araştırmalar 81 ilde son bir yılda kiraların ortalama yüzde 55 arttığını ortaya koydu. Özellikle üniversite illeri olan Bursa, Konya, Erzurum, Elazığ ve Samsun gibi yerlerde kiralar son bir yılda yüzde 50'nin üzerinde arttı.

Yeşilyurt Belediyesi'nin kentsel dönüşüm alanındaki çalışmaları hız kazandı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, beraberinde Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi İsmail Caner Kaymaz, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer ve Yeşilyurt İŞGEM Genel Müdürü Numan Özcan ile birlikte temel kazı çalışmalarının devam ettiği 'Turgut Özal Mahallesi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm' Proje alanında detaylı incelemelerde bulundu.

Üstü Şehir Altı Kasaba

Ulusal bir haber sitesinde “deprem vergileri nereye gidiyor diye soranlar vardı. Burası depremin yıktığı Elazığ” başlığı ile verilen haberde kullanılan fotoğraf, TOKİ’nin şehri nasıl kasabaya dönüştürdüğünün somut bir resmi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da yapılacak toplam konut sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda büyük deprem dönüşümü hareketinin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek, "81 il 922 ilçemizde 300 bin konutun deprem dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Bu konutların 100 bini İstanbul’da yer alıyor. 90 milyar lira yatırım değeri bulunuyor" açıklamasında bulundu.

Milletvekili Erol, ‘Kentsel Dönüşüm Toplantısında Alınan Kararlar Kamuoyuna Açıklansın’

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’da valilik koordinesinde yapılan Kentsel Dönüşüm Toplantısına neden kendisinin ve diğer siyasi parti başkanlarının çağrılmadığını sorgularken, toplantıda alınan kararların kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Abdullahpaşa için kritik toplantı

Elazığ merkeze bağlı Abdullahpaşa Mahallesi’nde bulunan ve 24 Ocak depreminin ardından hasar alan Batı Sitesi’nin sakinleri il yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısı katıldı.

‘Mağduriyetin Taraftarı Olmayacağım’

Ak Parti MKYK Üyesi Elazığ Milletvekili Metin Bulut, İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ve Kadın Kolları Başkanı Canan Şavlı ile birlikte Abdullahpaşa mahalle sakinleri ile bir araya gelerek başta kentsel dönüşüm çalışmaları olmak üzere sorun ve talepleri dinledi. Yaşanan sorunları yakından takip ederek çözüme odaklandıklarını ifade eden Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, mağduriyet yaşayan halkın yanında yer alacaklarını belirtti.

AFAD’dan Fırat Üniversitesi’nin Deprem Araştırma Projesine Destek

AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı kapsamında Fırat Üniversitesi tarafından hazırlanan ve proje yürütücülüğünü Doç. Dr. Kürşat Esat ALYAMAÇ’ın yaptığı “Elazığ İli Merkez Mahalleleri İçin Deprem Risk Haritalarının ve Kentsel Dönüşüme Yön Verecek Bilgi Bankası Altyapısının Oluşturulması” projesi AFAD tarafından kabul edildi. Sözleşmesi imzalanan proje 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile başladı. 

Abdullahpaşa'da yapılacak kentsel dönüşüm için istişare toplantısı

24 Ocak depreminde meydana gelen deprem sonrası Elazığ'da en fazla yıkımın olduğu biri olan Abdullahpaşa Mahallesi'nde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları için istişare toplantısı.

Abdullahpaşa 2. Etap kura sonuçları açıklandı

Elazığ Abdullahpaşa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm alanı içerisinde yapımı devam eden 2. etap konutların kura çekili yapılmıştır. Kura sonuçları bugün Çevre ve Şehircilik Elazığ İl Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Milletvekili Kâhtalı'dan Şehit Fevzi Mahallesi'nde inceleme

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Khtalı, 2 Temmuz 2021 tarihinde ihalesinin gerçekleşeceği Şehit Fevzi Mahallesi'ndeki 110 dönümlük kentsel dönüşüm proje alanında incelemelerde bulundu.

Başkan Güder deprem konutlarında incelemelerde bulundu

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ile birlikte 2 Temmuz 2021 tarihinde ihalesi yapılacak olan Şehit Fevzi Mahallesi'ndeki 110 dönümlük kentsel dönüşüm proje alanında ve Eskimalatya'da YIBO bölgesinde yapımı devam eden 472 deprem konutunda incelemelerde bulundu.

Elazığ depreminde zarar gören bina yıkıldı

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde depremden zarar gören bir bina kentsel dönüşüm projesi kapsamında görevliler tarafından yıkıldı.

Eylemci Erdoğan

Siyasete halkla birlikte başlayan ve halkla yürüyen, bu sebeple de girdiği her seçimi kazanan Erdoğan bu özelliğini bir kez daha gösterdi ve verilen sözlerin tutulmaması halinde halkı belediye binası önünde eyleme çağırdı. Bununla da kalmayan Erdoğan bu eyleme kendisinin katılarak oturma eylemi yapacağını belirtti.