Harput Haberleri

Harput Haberleri

387 Yıllık Hoca Hasan Hamamında Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Elazığ Belediyesi tarafından Harput’un, tarihi ve kültürel tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması hedefiyle başlatılan çalışmalar kapsamında 387 yıllık hoca hasan hamamı restorasyon çalışmaları sürüyor.

Sürgeç Ailesinin Acı Günü

Eski Harput Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü, şimdiki Balıkesir İl Müftüsü Celal SÜRGEÇ’ in babası Ahmet SÜRGEÇ, hayatını kaybetti.

Elazığ TSO Yaz Dönemi Son Eğitimi: 'Aile İşletmelerinde Kurumsallaşma'

Elazığ TSO Akademi, Harput Ajans ve Mindturtle Danışmanlık Platformu işbirliğinde Elazığ TSO 2021 yaz dönemi online eğitim ve seminer takvimi kapsamında eğitim serisinin onuncusu 05 Ekim 2021 Salı günü 19.30-21.30 saatleri arasında konusunda uzman eğitmen Erkan İŞÇİMEN’in katılımı ile “Aile İşletmelerinde Kurumsallaşma Yol Haritası” konusunda yapılacaktır…

Başkan Şerifoğulları Tarihi Hüseynik Yolu’nda İncelemelerde Bulundu

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Harput Mahallesi ile Hüseynik arasındaki ulaşımı sağlayan tarihi “Şeher Yolu”nun turizme kazandırılması için başlatılan çalışmaları yerinde inceledi.

Çağlıyan: ‘Hüseynik ve Harput’u Bağlayan Dört Yol Vardır’

Başak MERAL GÜNDÜZ/Tarihi süreçte Akif türküsüne konu olan “Şeher Yolu”Elazığ Belediyesi tarafından ele alındı ve eski cazibesine kavuşturulması için de çalışmalara hızla devam ediliyor.

Başkan Çağlar: "Harput’un Bilinen Tarihi 2.200 Yıl Kadar Geriye Gitti"

Elazığ Ankara Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar yaptığı açıklamada Harput’ta Kurey Tepe’de bulunan kabartma taşının Harput tarihi ve turizmi açısından önemli olduğunu fakat bulunan bu kabartmanın Elazığ tanıtımına katkı sağlaması açısından değerlendirilmediğini belirterek il yöneticilerini eleştirdi.

Jandarma ekipleri, çocuklara trafik eğitimi verdi

Elazığ İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, tarihi Harput Mahallesinde çocuklara trafik eğitimi verdi.

Jandarmadan Önce Eğitim Sonra Hediye

Elazığ  İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, tarihi Harput mahallesinde çocuklara trafik eğitimi verdi.

Tarihi Harput- Hüseynik Yolu Canlanıyor

Elazığ Belediyesi tarafından tarihi süreçte Harput Mahallesi ile güneyinde yer alan Hüseynik Mahallesi arasında ulaşım sağlayan tarihi yolun turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Sanal Evliya Çelebi ile Türkiye turu

 İlklerin festivali Teknofest, bu yıl da birbirinden renkli etkinliklerle kapılarını açtı. Festivalin en ilgi çekici ürünlerinden biri ise kurgusal bir evrende zamanda yolculuğu mümkün kılan aplikasyon oldu. 5 yıl içinde Türkiye turu yapılabilecek uygulamayla şu anda İstanbul Beyoğlu ve Elazığ Harput turu yapılıyor.

Gel de Mutlu Olma!

Son zamanlarda Elazığ hep olumsuz ve üzücü haberler ile ülke gündemine geliyor. Yaşanan olaylar sadece bizleri değil tüm ülkeyi üzüyor ve art niyetli belli bir kesimin ise eleştirilerine maruz kalıyor.

Köylüler atıl durumdaki okulu onararak müzeye çevirdi

Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesi'ne 17 kilometre uzaklıkta bulunan 80 haneli bir köyde, 25 yıldır atıl durumda olan köy okulu kürsü başı ve müzeden oluşan Kültür Evine dönüştürüldü.

Zenginliklerimizi Tanıtamıyoruz…

Kadim bir geçmişe sahip ve bölgesinde birçok tarihi yapıyı barındıran Elazığ, kültür varlığı olarak tescillenmiş yapı sayısında istenilen düzeye gelemedi. Komşu iller Malatya ve Diyarbakır’a kıyasla tescilli yapıların az olması, Elazığ’ın değerlerinin ardından şehrin köklü tarihinin tanıtımı noktasında da başarısız olduğunu gözler önüne seriyor.

Harput'a deper katacak projede çalışmalar sürüyor

Elazığ Belediyesi’nin, medeniyetlere ev sahipliği yapmış Harput’u hak ettiği değere kavuşturmak ve kültür turizmine kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor.

Artık Kanuna Dönün!

Elazığ’da deprem sonrası yıkımlarla ilgili tartışmalar ve yanlış uygulamalar gündemden düşmüyor. Harput Yetiştirme Yurdu binası yıkımıyla başlayan tartışmalar, yıkımın herhangi bir ihale ya da yasal bir mevzuata dayanmadan önce aracılara onlardan da yıkım firmalarına usulsüz bir şekilde verilmesi olayı CHP Milletvekili Gürsel Erol, tarafından da soru önergesi olarak TBMM gündemine taşındı.

'Elazığ Neredeyse Biz Oradayız'

Anakara Elazığ Kültür Derneği’nin düzenlediği Peynirli Ekmek Festivali yoğun ilgi gördü.

1’inci Harput Kısa Film Festivali sona erdi

Elazığ’da bu sene birincisi düzenlenen Harput Kısa Film Festivali sona erdi. Festivalde 'kısa film', 'belgesel' ve 'deprem ve afet' temalı eserler arasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

F.Ü. İlahiyat Fakültesi ile Hafız Abdullah Nazırlı Eğitim Merkezi Müdürlüğü Arasında İş Birliği Protokolü

Aziz şehrimizin Din Eğitimi alanında etkin verimli hizmetler veren güzide kurumlarımızdan olan Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Elazığ Harput Hafız Abdullah Nazırlı Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında düzenlenen Eğitim Öğretim ve Karşılıklı İş Birliği Protokolü İmza töreni düzenlendi.

Elazığ’da 1’inci Harput Kısa Film Festivali başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Elazığ Valiliği tarafından düzenlenen ve 4 gün boyunca sürecek olan 1’inci Harput Kısa Film Festivali vatandaşların yoğun katılımı ile başladı.

Söz Yargıda

İlk kez Hakimiyet Gazetesi’nin gündeme getirdiği Harput Yetiştirme Yurdu’nda ihalesiz ve kaçak yıkım yapıldığı haberlerinin ulusal medya ve siyasilerin gündeminde yer almasının ardından Elazığ Valiliği tartışmalara yol açacak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada yıkımın kaçak yapıldığı kabul edilerek ilgililer hakkında yasal işlem başlatıldığı ifade edildi.

Valilik 'Kaçak Yıkım' Dedi

İlk kez Hakimiyet Gazetesi tarafından gündeme getirilen ve ulusal medyada da yer bulan Harput Yetiştirme Yurdu Binasının yıkımı ile ilgili olarak Elazığ Valiliği sessizliğini bozdu ve günler sonra açıklama yaptı.

Demirbağ: ‘Bu Durum Rezalettir’

Eski adıyla Harput Yetiştirme Yurdu, yeni adıyla “Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü” binasının usulsüz yıkım iddiaları ile ilgili Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da konuştu ve “İhalesi yapılmayan bir kamu binasını insanlar kafasına göre gidip yıkamazlar, eğer yıkabiliyorlarsa bu durum ayrı bir rezalettir.” İfadelerini kullandı.

Muhalefetin Nutku mu Tutuldu?

İlimizde 24 Ocak 2020 depremi sonrası kamuoyunun en çok konuştuğu ve şaibeli olarak gördüğü konuların başında bina yıkımları geliyor.

E. Karakoçan 1 puanla başladı

TFF 3. Lig 2. Grup Temsilcimiz Harput Dibek Elazığ Karakoçan FK sezonun ilk maçında Hacettepe’ye konuk oldu. Karşılık atakların golle sonuçlanmadığı 90 dakika golsüz berabere tamamlandı ve temsilcimiz sezona 1 puanla merhaba dedi

Harput Kısa Film 8-11 Eylül Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek

Harput Kısa Film Festivali’ne Sayılı Günler Kaldı. 8-11 Eylül Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek Olan Festivale Elazığlıların Yoğun İlgi Göstermesi Bekleniyor.

Kıskandık mı?

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dünyanın dikkatini üzerine çeken Zerzevan Kalesi ülkemiz için büyük bir önem taşıyor.

Harput Sergi Salonu Hizmete Açıldı

Harput Sergi Salonu, çit baskı el sanatları sergisi ile hizmete açıldı.

Elazığ Karakoçan’da lisanslar çıkmaya başladı, Elazığspor sessiz

Haftasonu başlayacak olan TFF 3. Lig’de 2021-2022 sezonu öncesi Elazığ takımlarından Harput Dibek Elazığ Karakoçan FK’da lisanslar çıkmaya başlarken, Elazığspor’da sessizlik hakim

Sevindiren Haber…

Elazığ’ın en önemli ilçelerinden biri olan Maden’den sevindirici bir haber geldi. Maden’de bir kültür varlığı daha tescillendi.

Bir Prestij Proje de Harput’a

Şehrin yıldız projeleri bir bir hayata geçiyor. Kent-Köy’den sonra tarihi ve kültürel mirasımızın başkenti Harput, Balakgazi Parkı Peyzaj düzenlemesi ve cam seyir terası ile taçlandı.