Harput Haberleri

Harput Haberleri

Harput Müziği Hakkında Bilinmeyenler

Başak MERAL GÜNDÜZ/Araştırmacı Yazar Sedat ÇAĞLIYAN Harput müziği hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Harput Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan Harput Kalesi'nde 2022 yılı iç kazı çalışmaları başladı.

Elazığ Belediyesi 'Harput Konukevi' Hizmete Sunuldu

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın talimatıyla Harput’un girişinde yer alan ve mülkiyeti Elazığ Belediyesi’ne ait olan tarihi evler, gerekli çalışmaların ardından “Harput Konukevi” olarak yeniden hizmete sunuldu.

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Demirdağ: “Elazığ’ın Önemli Bir Turizm Potansiyeli Var”

Elazığ’ın önemli bir turizm potansiyeli olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, “Yeni yeni gelişmeye ve tanınmaya başladı. Son dönemde yapılan tanıtımlar ve yatırımlar şehrimizde turizmin gelişmesine önemli katkılar sağladı" dedi.

Elazığ'da şüpheli ölüm

Elazığ'da 20 yaşındaki gencin cansız bedeni tarihi Harput Mahallesi'nde ağaca asılı halde bulundu. Jandarma ekipleri, şüpheli buldukları ölümün ardından geniş çaplı inceleme başlattı.

ETUDER Harput UNESCO Yolunda Fotoğraf Sergisi

ETUDER Harput UNESCO yolunda fotoğraf sergisinin hazırlıkları tamamlandı. 

Harput Musiki Müzesi’nde Çalışmalar Tamamlandı

Başak MERAL GÜNDÜZ/Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Harput Musiki Müzesi, Fırat Kalkınma Ajansı, Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulundu.

Tarihi Harput Mahallesi, motorlu jandarma birliklerine emanet

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde motosikletli jandarma timleri göreve başladı.

Turizme Kent Konseyi Desteği

Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve diğer kurumların turizm alanında başlattığı projeler bir bir hayata geçerken, Elazığ Kent Konseyi de bu konuda yeni öneri ve projeleriyle sürece katkı veriyor.

EBEGEM’li Hanımlardan Çini Sergisi

Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) bünyesinde eğitim gören kursiyerler, eğitimler neticesinde kendi ürettikleri çini objeleri Harput’ta yer alan Elazığ Belediyesi KUDEB Sergi Alanı'nda 20 gün süre ile vatandaşlarımızın beğenisine sundu.

Turizmin Kader Toplantısı

İlimizin turizm potansiyellerinin harekete geçirilmesi ve şehrin ekonomisine katkı sunulması amacıyla önemli adımlar atan vali toraman, sektörün en önemli tarafı olan turizm acenteleri ve tur rehberleri ile toplantı yaparak, bu alanda önemli bir eksikliğin giderilmesini sağladı.

Türk Eğitim Sen Tarafından Kurulan İlk Kütüphanenin Açılışı Gerçekleşti

Başak MERAL GÜNDÜZ/Türk Eğitim Sen Elazığ Şubesi,  Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Kütüphanesiz Okul Kalmasın' projesi kapsamında Balakgazi Ortaokulu Kahraman Keklik ve Harput Anadolu Lisesi Şehit Korgeneral Osman Erbaş kütüphanelerinin açılışı gerçekleştirildi. 

Elazığ’da yavru yaban keçisi görüldü

Elazığ’da koruma altında olan yavru dağ keçisi, tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan Ankuzu Baba dağına kadar geldi.

Elazığ’da Çocuklar ve Gönüllüler Harput’u Temizledi

Elazığ’da çocuklar ve gönüllü vatandaşlar, tarihi Harput Mahallesi’nde çevre temizliği yaptı.

Elazığ'da kaçak kazı yapan 4 şüpheli yakalandı

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde kaçak kazı yapan 4 şüpheli jandarma ekipleri tarafından yakalandı.

Tarihi Esadiye Camii Cuma Namazıyla İbadete Açıldı

Elazığ’ın tarihi mahallelerinden Harput’ta bulunan ve 800 yıllık bir geçmişe sahip UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Esadiye Cami’nin, 4 yıldır süren restorasyon çalışmasının sona ermesiyle Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Müftüsü Selami Aydın, İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, Tarihçi Sedat çağlayan ve vatandaşların katılımıyla ilk Cuma namazı kılındı.

Septioğlu: 'İkinci Üniversitenin, İlk Temeli Atılmış oldu'

Elazığ Kent Konseyi Başkanı Av.Rüstem Kadri Septioğlu, Fırat Üniversitesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında gerçekleşen arsa değişimi durumunu, ikinci üniversitenin ilk temeli olarak niteledi.

Fırat Üniversitesi İle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Arasında Arsa Değişimi Gerçekleşti

Elazığ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Binası’nın bulunduğu 13.700 m2 alan ile Malatya Yolu Üzerinde Kesikköprü Mevkiinde bulunan ve “Harput Yerleşkesi” sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 750.000 m2 alanın takası gerçekleşti. Böylece iki kurum için de önem arz eden araziler ile ilgili önemli bir gelişme sağlanmış oldu.

Kaymakam Türk Mutfağı Haftasında Kadınlarla Birlikte Mutfağa Girdi

Türk Mutfağının zenginliğine dikkat çekmek isteyen Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural, kadınlarla birlikte mutfağa girip Elazığ’a özgü Harput ve içli köfte yaptı.

Aynı Görüntüler Olmasın…

Yaz mevsimi ile birlikte piknik ve tatil sezonunun başlayacak olması nedeniyle her yıl çevre kirliliği ile gündeme gelen Hazar Gölü ve çevresinde kurumların nasıl bir çalışma yapacakları henüz netleşmedi. Vatandaşlar, her yıl yaşanan ve medyaya yansıyan olumsuzlukların tekrar etmemesi için bir eylem planı çerçevesinde ve tüm sezonu kapsayan sürdürülebilir çalışmalar yapılmasını istiyorlar.

Prof. Dr. Bilal Çoban: “Yol Haritası Oluşturmak Önemlidir”

1834 yılında ilk defa Harput’tan Elazığ’a inen bir şehirde olduklarını aktaran Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban “Kuruluşun 200. yılı 2034 yılına denk gelecek. Nasıl ki cumhuriyetin 100. yılı 2023 ve 2071 gibi vizyonlar varsa, bizimde şehrimizin biz vizyonu olsun dedik. Yol haritası oluşturmak önemlidir” dedi.

“Fırat Fest” Kapsamında Üniversite Öğrencilerine Elazığ Tanıtılıyor

Fırat Üniversitesi tarafından başlatılan ve içerisinde gezi, gösteri, konser ve konferansların yer aldığı “Fırat Fest” etkinliği kapsamında medeniyetlerin merkezi Elazığ’ın göz bebeği Harput’a “Tarihe Yolculuk Harput Gezisi ve Kürsübaşı Konseri” etkinliği düzenlendi.

Kısır Döngü

İlimizin derin tarihi geçmişi ve buna bağlı sayısız turistik değerleri olmasına rağmen bunları bir hikaye ve prensipler manzumesi haline getirip şehrin kaderine olumlu etki edebilecek bir formata ne yazık ki ulaştıramadık.

388 Yıllık Hoca Hasan Hamamı'nda Restorasyon Çalışmaları Başladı

Elazığ’da 388 yıllık Hoca Hasan Hamamı'nın restorasyon çalışmaları, bahar mevsiminin gelmesiyle yeniden başladı. Yaz aylarında bitecek olan eser "Hamam Müzesi" olarak turizme kazandırılacak.

Turizm Unutulmasın

Pandemi döneminden sonra bahar aylarını yaşadığımız, bir ay sonra da yaza merhaba diyeceğimiz günleri yaşıyoruz.

Bayram Tatilinde Vatandaşlar Harput'a Akın Etti

Ramazan Bayramı'nın son gününde vatandaşlar, Elazığ’ın turizmde göz bebeği konumunda yer alan medeniyetler beşiği tarihi Harput Mahallesi’ne akın etti.

Koruma Altındaki Dağ Keçileri Harput’ta Görüntülendi

Elazığ'da koruma altında olan ancak genelde yüksek kesimlerde bulunan dağ keçileri, tarihi Harput Mahallesi'nde görüldü.

Harput İlahi Grubu İlahilerini Seslendirdi

Elazığ Belediyesi’nin Ramazan ayında her güne özel düzenlediği Ramazan etkinlikleri kapsamında, Harput İlahi Grubu birbirinden güzel ilahilerini Elazığlılar için seslendirdi.

Elazığ Belediyesi Bayram Öncesi Şehir Genelinde Temizlik Çalışması Yaptı

Elazığ Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesi şehrin dört bir yanında kapsamlı temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Keçiören’de Türkü Dolu Elazığ Gecesi

Keçiören Belediyesi, Ramazan ayının 23’üncü gününde Elazığ gecesi düzenleyerek şarkı, türkü ve çeşitli gösterilerle vatandaşlara coşkulu bir geceye yaşattı.