Enflasyon Haberleri

Enflasyon Haberleri

Resmi Görememek

Her ne kadar pandemi döneminin olumsuz etkilerinin payı çok olsa da ülke ekonomisini ve bütçesini önemli oranda tüketen en büyük kaynak, başta otoyol, köprü, tünel gibi yatırımlara harcandı son beş yıldan beri.

Bakanı Bilgin: '3600 ek gösterge çalışmalarını bitirdik, son değerlendirmeleri yapıyoruz'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge çalışmalarını bitirdiklerini açıkladı. Bakan Bilgin ayrıca, “Ücretlilerimizin enflasyon karşısındaki kayıplarını giderecek çalışmalar programımızda. Önümüzdeki Temmuz’da da yapacağımız düzenlemeler var” dedi.

Üç Maaşla Bile İmkansız…

Hükümet, konut satışlarını artırmak ve can çekişen inşaat sektörünü canlandırmak için 2 milyon TL kredi çekme imkânı verdi ya… Bakalım nasıl bir imkân ve avantajmış?

Cevdet Yılmaz'dan Asgari Ücret Açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, "Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman ücretleri enflasyona ezdirmedi" dedi.

Enflasyon Durdurulamıyor: Son 20 Yılın Zirvesi

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 7,25 artarken, yıllık bazda yüzde 69,97'ye çıktı. Böylece yıllık enflasyon son 20 yılın zirvesine çıktı.

Neden Olmasın?

Enflasyon, tüm dünyada konuşulan ve tartışılan bir sorun haline geldi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu Enflasyon Tahminini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Enflasyon Raporu"nu açıkladı. Başkan Kavcıoğlu "Enflasyonun 2022 yıl sonunda B,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi. İstihdam konusunda da artışın devam edeceğini belirten Kavcıoğlu "Türkiye salgın sonrasında OECD'de istihdamını en çok artıran ülke oldu" ifadesini kullandı.

Vatandaş da Çiftçi de Kazanacak

Rekabet Kurumu, enflasyonun etkisiyle giderek artan hayat pahalılığı sonrası "Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu" hazırladı. Raporda zincir marketlerin tarım ürünlerinde alıcı güçlerinin sınırlandırılması istenirken, tedarik zincirinin kısaltılması gerektiği belirtildi. Tarladan markete gelene kadar olan süreçte aracı sayısının azaltılmasıyla, çiftçilerin gelirinin artacağı ve fiyatların düşeceği vurgulandı. Böylece ürünün çiftçiden alındığı fiyatın 5-10 katına satılması engellenecek.

Vedat Bilgin: Asgari Ücret Güncellemesi Gündemde Değil

Bakan Vedat Bilgin, asgari ücretin enflasyona göre güncellenmesinin gündemlerinde olmadığını söyledi.

Fırat: ‘Çölyak Hastaları Gıda İhtiyaçlarını Alamıyor’

Çölyak Glutensiz Beslenme Derneği Genel Başkan Vekili Ayşe Fırat, Son aylarda yaşanan ekonomik dalgalanma ile birlikte artan fiyat pahalılığı Çölyaklı üyelerimizi derinden etkilemekte. Bilindiği üzere Çölyaklı hastalarımızın tüketmek zorunda kaldığı glutensiz ürünler normal tüketim ürünlerinin çok üstünde bir fiyatla satışa sunulmaktaydı. Artan hayat pahalılığı ve ekonomik dalgalanma zaten yüksek fiyata satılan glutensiz ürünleri daha pahalı satılmasına neden oluyor. Bu durum alım gücü zayıf olan hastalarımızın diyetlerini bozma mecburiyetinde bırakıyor.”dedi.

'Gerektiğinde İşçiden Esirgemeyiz'

Asgari ücrete yapılması beklenen ikinci zamla ilgili AK Parti'den yeni bir açıklama daha geldi. İlgili bakanlıkların süreci takip ettiğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Gelen verilere göre enflasyon altında bir durum ortaya çıktığını görürsek müdahaleden kaçınmayız" dedi.

Bu Yaz da Domatessiziz Dostlar…

Yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon sebebiyle tüm gözlerin üzerinde olduğu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, aralık ayından itibaren kademeli olarak her ay enflasyonun düşeceğini dile getirmiş.

Rüzgâra Göre Oy Verilmez

Son günlerde aşırı fiyat artışları, enflasyonun yüzde 62’lere yükselmesi, maaşların erimesi ve açlık sınırının 7 binlere çıkmasıyla birlikte muhalefet partilerinin sesi daha bir gür ve sık çıkmaya başladı.

Bakan Danışmanından Bilgilendirme

Geçtiğimiz çarşamba günü “Bu Israr Niye?”” manşetiyle verdiğimiz ve ülke ekonomik darboğazdan geçerken ve insanlarımız ciddi anlamda geçim sıkıntısı yaşarken, üretim ve istihdamı artıracak sanayi ve tarımsal üretim ile bilgi teknolojileri ve teknofest yatırımları yapma yerine, ulaştırma ve lojistik master planı kapsamında 2053 yılı hedefleri çerçevesinde 198 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıklanması, beton siyasetinin devam edeceğinin ve ekonomik sorunlarla birlikle enflasyonun daha da çok artacağına yönelik haberimizin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun danışmanı tarafından arandık.

Bahçeli, Halkı Daha İyi Anlıyor

MHP Milletvekili Baki Ersoy geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada TUİK tarafından paylaşılan enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek "Açıklanan rakamların üzerinde enflasyon oranları var. Zamlar bu milletin belini büküyor. Bunlar gerçek. Bunları görmemezlikten gelemeyiz. Bunları konuşmamız gerekiyor. Bunları yok sayamayız. Bir şey yok saydığınızda problem ortadan kalkmıyor ve bu tepkiyi getiriyor." ifadelerine yer vermişti.

Alım Gücü Nirvana Yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da AK Parti milletvekilleriyle buluşma programı kapsamında konuştu. Ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Hem vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyecek, hem de ekonomi hedeflerimizden sapmayacak bir yöntem ile bu işin içerisinden çıkacağız" dedi.

Memur ve Emeklileri Heyecanlandıran Gelişme

Artan enflasyon verileri vatandaşın cebini olumsuz yönde etkilerken gözler temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak zamma çevrildi. Bu kapsamda temmuzdaki zam oranını hesaplayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, yapılacak zam oranının yüzde 30'un altında olmayacağını söyledi. Kaya ayrıca, bayram ikramiyelerinin bin 500 lira ila 2000 lira arasında olacağını kaydetti.

İş Ciddi ve Yakıcı

İktidarı en çok zora sokan ve buna karşılık muhalefete verilen en büyük koz olarak hayat pahalılığı geliyor.

20 Ürünün Fiyatı Sabitlenecek mi?

Enflasyonla mücadele kapsamında AK Parti'nin ekonomi kurmayları yeni bir adım atmak için çalışmalara başladı. Un, yağ, şeker, bakliyat, bebek bezi, temizlik maddeleri gibi ürünlerde yıl sonuna kadar fiyatların sabitlenmesi gündeme gelebilir.

Bu Israr Niye?

ÜLKE EKONOMİK DARBOĞAZDAN GEÇERKEN VE İNSANLARIMIZ CİDDİ ANLAMDA GEÇİM SIKINTISI YAŞARKEN, ÜRETİM VE İSTİHDAMI ARTIRACAK SANAYİ VE TARIMSAL ÜRETİM İLE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE TEKNOFEST YATIRIMLARI YAPMAK  YERİNE, ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK MASTER PLANI KAPSAMINDA 198 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILACAĞININ  AÇIKLANMASI, BETONA YATIRIM SİYASETİNİN DEVAM EDECEĞİNİN VE EKONOMİK SORUNLARLA BİRLİKTE ENFLASYONUN DAHA DA ÇOK ARTACAĞININ İŞARETİ OLDU.

Merkez Bankası: “Enflasyondaki Artışta Enerji ve Gıda Grupları Başı Çekti”

Merkez Bankası, dün açıklanan enflasyon verilerini yorumladığı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, enflasyondaki yükselişe en belirgin katkının enerji, gıda ve temel mal gruplarından kaynaklandığı yinelendi. Ayrıca emtia fiyatlarındaki artışın da jeopolitik gelişmelerle birlikte daha da belirginleştiği vurgulandı.

Enflasyon Martta Yüzde 5,46 Artarken, Yıllık Bazda Yüzde 61,14 Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 5,46 artarken, yıllık bazda yüzde 61,14'e çıktı. Böylece yıllık enflasyon son 20 yılın zirvesine çıktı.

Öncelik Elazığ Olmalı

Sabır, arınma, dayanışma, rahmet ve paylaştıkça çoğalan bereket iklimi olan Ramazan ayında muhtaç insanlara yardım yapan kuruluşlar ile hayırsever hemşerilerimizin bu yıl yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle yardımlarını öncelikle şehrimiz insanına yapmaları bekleniyor.

Kamu İnşaatları Durdu

Yapı sektöründe yaşanan aşırı fiyat artışları hem yap-satçıları hem de kamudan ihale alan firmaları zor durumda bıraktı. Fırat Üniversitesi tarafından yapımı başlatılan diş hastanesi örneğinde olduğu gibi birçok firma aldığı işin teminatını yakarak ya yarım bıraktı ya da hiç başlamadan çekildi.

Şeker Sorunu Krize Dönüşmeden Çözülmelidir…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, dağıtım ve imalatçı firmaların şeker bulamaması nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan sorunun çözümü için TOBB nezdinde girişimler başlattı. Başkan Arslan, şekerde fahiş fiyat artışlarının enflasyonist bir süreci tetikleyebileceğini ve sektörün tüm üretim süreçlerini olumsuz etkileyerek vatandaşların da zor durumda kalabileceğine dikkat çekti…

Asgari Ücrete 2. Zam Gelecek mi?

Enflasyondaki yükselişin devam etmesi ve AK Parti kanadından yapılan açıklamalar asgari ücrete ikinci bir zam beklentisini güçlendirdi. Uzmanlar, olası bir zamda 2022'nin ilk 6 aylık enflasyon rakamının baz alınabileceğini belirtiyor. Buna göre, artış oranı yüzde 20'ler civarında olabilir, bu da 850 TL'lik artışa denk geliyor.

Bakan Nebati'den Petrol ve Enflasyon Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin önceliklerinden biri olan enflasyon ile mücadele kapsamında çalışmalara kararlılıkla devam ettiklerini belirterek, “Ukrayna’daki gelişmelerin de etkisiyle petrol fiyatları yılbaşındaki 77 dolardan 130 dolar seviyelerine kadar yükselmiştir. Devlet olarak bu artışların kalıcı olmaması ve vatandaşlarımıza mümkün olduğunca az yansıması için gerekli tedbirleri almaktayız." dedi.

Trafik Sorunu Çözüldü!

Şehirlerin en büyük ve önemli sorunu, kent için trafik ve otopark sorunu. Yerel yönetimler, en büyük bütçelerini bu sorunu çözmek için harcıyorlar.

Tüfenkci: 'Hiç bir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz'

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, kamuda ihale alan firmaların yaşadığı sorunların araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda bir konuşmada, ''Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz'' dedi

Bakanın, ‘Yağ’ Sınavı

Geleceğe dair hiç bir tutarlı tarım politikası olmayan, şeker pancarı, mısır, ayçiceği ve daha birçok ürüne kota koyup fazla ekilmesinin önüne geçen, geçmişte ‘zarar ediyor’ gerekçesi ile yoktan bedellerle özelleştirilen tarımsal ürün tesislerinin halkımıza ve hükümetlere bedeli ağır oldu. Soğan ve patatesle ciddi bir sarsıntı geçirip güven kaybeden ak parti hükümeti ve yeni tarım bakanı şimdi de ayçicek yağı sınavı veriyor.