Enflasyon Haberleri

Enflasyon Haberleri

‘Erdoğan Çağırırsa Giderim’

Akit TV ekranlarında yayınlanan Kırmızı Masa programına konuk olan uzun süre Saadet Partisi’nde üst düzey yöneticilik yapan Prof. Dr. Mete Gündoğan, ekonomi gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Ekonomide kanama var, durdurmak lazım" diyen Gündoğan, kendisine yöneltilen kritik soruya da cevap verdi.

Kafeden Çay Ocağına

Son aylarda her alanda yaşanan zam furyasından en çok etkilenen kesimlerden biri de zamanının önemli bir bölümünü kafelerde geçiren üniversite öğrencileri oldu. Kafelerdeki çay fiyatlarının yüksek oluşu gençleri, fiyatların daha ekonomik olduğu çay ocaklarına yöneltti…

Fevkaladenin Fevkinde

AK Parti kulislerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olacağı konusunda kesin ve kararlı olduğu ifade ediliyormuş.

Merakla beklenen rakamlar açıklandı: Enflasyon 3 yılın zirvesinde

TÜİK; asgari ücretliler, emekli ve memurların maaş zamlarına doğrudan etki edecek enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE yüzde 3,51 artarken yıllık enflasyon yüzde 21,31'e yükseldi. Böylece yıllık tüketici enflasyonunda Kasım 2018'den bu yana en yüksek seviye kaydedildi.

Malatya TSO Başkanı Sadıkoğlu'ndan asgari ücret açıklaması

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu asgari ücret açıklamasında, 'İşvereni ve işçiyi koruyan, enflasyon ile erimeyen, işverene vergi yükü oluşturmayan bir asgari ücret bekliyoruz' dedi.

Önümüzü Göremiyoruz

Dövizdeki dalgalanmaların ardından oluşan ekonomik belirsizlik ilimiz yatırımcılarını da endişeye sevk etti. Elazığ ekonomisine yön veren kuruluşların başkanlarının ortak görüşü ise bu sürecin oluşturduğu belirsizlik ve güvensizliğin yatırımları durduracağı endişesi.

Ekmek ve Minibüs

Her şeye zam geliyor ama ne hikmetse ekmeğe ve ulaşıma gelen zamlar daha çok etkiliyor insanı. Açık ekmekle birlikte şehir içi minibüs ücretleri de 2.5 TL’den 3 TL’ye çıktı.

Muhalefetin Bayramı

Tüm dünya ile birlikte ülkemiz de ciddi ekonomik sıkıntıdan geçiyor. Üretim, tedarik, arz-talep dengesinin bozulmasından kaynaklı bu sorunu az zayiatla atlatan ülkeler kadar ciddi tahribatlarla atlatmaya çalışan ülkeler de var.

Ekonomik Savaş mı Yönetememek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artan döviz, altın ve her ürüne gelen zamları "ekonomik kurtuluş savaşı" olarak değerlendirmesi ve vatandaşlardan fedakârlık beklentisini dile getirmesinin ardından döviz ve altın uçuşa geçti ve yeni rekorlar kırdı.

Demirbağ Yine Gündem Olmayı Başardı

Gündeme dair ilginç çıkışları ve kendine özgü değerlendirmeleri ile adından sık sık söz ettirip ülke gündemine girmeyi başaran Ak Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ, bu kez de ekonomik kriz ve yüksek enflasyon karşısında vatandaşlara tavsiyesi ile gündem oldu.

Kriz, Siyaseti de Tüketti

Covid-19 ile başlayan üretim ve tedarik sürecinde yaşanan kriz sebebiyle tüm dünyada artan fiyatlara karşı muhalefetin bayram etmesi ve iktidar kanadının ise diğer ülkelerle Türkiye’yi mukayese eden ve “biz daha iyi noktadayız” tarzındaki açıklamaları tepki topluyor.

Paran Olsa Ne Yazar!

Dünya, korona ile birlikte ciddi anlamda ekonomik bir kriz yaşıyor. Korona’nın, sağlıktan ve insan hayatından sonra en büyük yıkımı ekonomiye vereceğini zaten uzmanlar hep ifade ediyorlardı. Üretim ve tedarik zincirlerinin zarar görmesi ile oluşan üretim azlığı ve ürün kıtlığı ister istemez aşırı pahalılığı getirdi.

Benzin ve Motorine Dev Zam İddiası

Dolar kurundaki yükseliş sonrası akaryakıta çifte zam göründü. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'ndan yapılan açıklamaya göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinde 52 kuruş, motorinde ise 50 kuruş fiyat artışı olacak. Zammın ardından benzinin litresi İstanbul'da 8,65 liradan, Ankara ve İzmir'de ise 8,74 liradan satılacak. Motorinin litresi ise İstanbul'da 8,72 liraya, Ankara ve İzmir'de 8,81'e yükselecek.

Sanayici Haksız mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Faiz Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Faiz sebeptir, enflasyon neticedir'' diyerek faizle ve enflasyonla mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Erdoğan ''Bu yolda ben faizi savunanla beraber olamam, olmam'' dedi.

Enflasyona Köylüler Kafa Tutuyor

Elazığ’da, köyde yaşayan vatandaşların ürettiği yoğurt, süt, tereyağı gibi ürünlere geçtiğimiz yıla oranla 1 lira zam gelirken, fabrikasyon ürünlere yüzde 100 oranında zam yapıldı

Piyasa Stop

BOTAŞ’ın sanayi sektöründe kullanılan doğalgaza yaptığı yüzde 48’lik zam, tüm ürünlere yüzde 300 zam olarak yansıyor. Bu fiyatlar ekonomiyi tıkamış, sektörleri vurmuş durumda.

EYT'lilere müjde mi geliyor?

Hükümet asgari ücret artışı, enflasyondan daha çok etkilenen dar gelirlilerin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ve emeklilikte yaşa takılanlara yönelik düzenlemeyi de içeren bir dizi çalışma başlattı.

Zincirler Kırılıyor

Rekabet Kurumu, fahiş fiyat soruşturması kapsamında BİM, CarrefourSA, Migros, Şok ve A101 ile tedarikçi firma Savola Gıda'ya rekabeti ihlalden toplam 2 milyar 649 milyon 223 bin lira ceza kesmişti.

Aynı Yanlış…

Ak Parti cenahından sık sık yükselen 2002-2021 mukayesesi toplumda çok iyi karşılık bulmasa da benzer açıklamalar devam ediyor. Devam ettikçe de vatandaş tepki gösteriyor.

Yılın son enflasyon raporu açıklandı: 2023 beklentisi yüzde 7!

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: "Ödemeler dengesindeki gelişmelerin merkez bankasının uluslararası rezervleri üzerinde olumlu yansımalarını görüyoruz. Son dönemde rezervlerde istikrarlı bir artış eğilimi görülüyor. 15 Ekim 2021 tarihi itibariyle rezerv rakamımız 126 milyar ABD doları seviyesine yükselmiştir. "Enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakın sayacağını öngörüyoruz'' dedi.

Piyasa Çöktü, Halk Tükendi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in milletin enflasyona ezdirilmediği, ülkenin yakın gelecekte çok geniş bir ferahlamayı göreceği ve özellikle dar gelirli vatandaşları rahatlatacak müdahaleler yapılacağını açıklamasına rağmen döviz ve akaryakıttaki son artışlar, yaşam ve üretimin her alanına zam yağmuru olarak yansıdı. Vatandaşlar bu duruma daha çok dayanamayacaklarını ifade ederek ne yapılacaksa bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdiler.

AK Parti'den ekonomi mesajı: Dar gelirli vatandaşı rahatlatacak müdahaleler olacak

Canlı yayında gündeme dair soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, ekonomiyle ilgili dikkat çeken mesajlar verdi. AK Parti döneminde milletin enflasyona ezdirilmediğini belirten Kandemir, "Bu dönem çok geniş bir ferahlamayı göreceğiz. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı rahatlatacak müdahaleleri göreceğiz." dedi.

Duyarlı MKYK Üyesi

Şamil Tayyar. Ak Parti’den üç dönem Gaziantep Milletvekilliği yaptı. Şimdilerde MKYK üyesi.

Merkez, Dikiş Tutmuyor

Faize müdahaleleri ile ekonomik dengeleri etkileyen Merkez Bankası,  verdiği bir kararla yine dengeleri alt üst etti.

Merkezde Antrenmana Devam

Bir türlü dikiş tutmayan Merkez Bankası yönetiminde “Değişmeyen tek şey değişimdir” ilkesi artık teamül haline geldi ve değişim rutin antrenman olarak görülmeye başlandı.

Sorun Rafta Değil Üretimde

Fahiş fiyatlar konusunda zincir marketlerinin günah keçisi yapılarak tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulmasının çözüm olmayacağını ifade eden üreticiler, artışların asıl sebebinin girdi maliyeti olduğunu belirttiler.

Biz Demiştik…

Biz söylemiştik ifadesinden çok hazzetmeyiz ama bazı gelişmeler karşısında bu ifadeden kaçamaz hale geliyoruz.

Gerçeği Görelim Artık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin eleştirdiği konularla ilgili gerçekleştirdikleri çalışmaları tek tek açıkladıktan ve bunlardan habersiz olan muhalefetin, yapılan çalışmaları vaat etmesi karşısındaki eleştirilerini sıraladıktan sonra şu cümleleri kurdu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Sorunları En İyi Biz Çözeriz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Memurumuz da, işçimiz de toplu sözleşmelerden sonra halden memnun. Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu bir dönemde ortalama yüzde 30’lar düzeyinde yaptığımız artışlarla çalışanın, üretenin, sabit gelirlinin yanında olduğumuzu ortaya koyduk. Kılıçdaroğlu memurları tahrik etmek için diline 3600 ek gösterge meselesini dolamış, habire tekrarlayıp duruyor. Halbuki bu sözü veren biziz. Memur sendikaları ile yapılan son toplu sözleşmeye bu başlığı koyan da biziz” dedi.