Elazığ Depremi Haberleri

Elazığ Depremi Haberleri

Milletvekili Erol’dan İmamoğlu'na Teşekkür

CHP Milletvekili Gürsel EROL'un girişimleriyle, Elazığ depreminde yıkılan bir okulun yerine tam donanımlı yeni okul yapma kararı mecliste kabul edildi.

Daha Ne Bekliyorsunuz?

Elazığ’da 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremin ardından kent genelinde başlatılan yıkım çalışmaları sürerken, halen yıkımı yapılmamış binalar tehlike saçıyor. Metruk binalar madde bağımlıların yuvası haline gelirken, vatandaşların yoğun olduğu yerlerde ise can güvenliği tehlikesi yaşanıyor.

İBB Heyeti Elazığ’da

CHP Milletvekili Gürsel EROL’un girişimleriyle, Elazığ depreminde yıkılan bir okulun yerine tam donanımlı yeni okul yapma sözü veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İBB’den bir heyeti Elazığ’a gönderdi. Heyet, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ile birlikte incelemelerde bulundu.

Aldığı karar, sevenlerini üzecek

Ömer Enes YILAR/ Elazığ depremini duyar duymaz konserini iptal eden ve "Ben AHBAP olarak görevime gideyim" diyerek yardıma koşan sevilen sanatçı Haluk Levent, yurtdışına yerleşme kararı aldı.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, deprem ve pandemide hem şehrin hem de bölgenin lokomotifi oldu

 Türkiye'nin 6'ncı şehir hastanesi olarak 1 Ağustos 2018 tarihinde hizmete giren Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, 24 Ocak 2020 Elazığ depreminde olduğu gibi pandeminin başladığı ilk günden itibaren Elazığ başta olmak üzere Bingöl, Tunceli, Muş, Malatya, Diyarbakır ve çevre illerden hasta kabul ederek bölgeye hitap etmeye devam ediyor.

Elazığ Depreminin Merkez Üssünde Gerçeği Aratmayan Tatbikat

Elazığ'da geçtiğimiz yıl ocak ayında meydana gelen 6.8'lik depremin merkez üssü olan Sivrice ilçesinde, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde, 32 gönüllünün katılımı ile enkaz arama ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Yapılacak 34 Okuldan 24 Tanesi 6 Eylül’e Yetişecek

Ahmet ÇÖTELİ/Elazığ'da, geçen yıl 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından 27 okulun yıkımı gerçekleşti. Yıkılan okulların yerine yapılan 34 okuldan 24'ü 6 Eylül'e kadar, geri kalan 10 okul ise 2021-2022 eğitim-öğretim yılında teslim edilecek. 

Üstü Şehir Altı Kasaba

Ulusal bir haber sitesinde “deprem vergileri nereye gidiyor diye soranlar vardı. Burası depremin yıktığı Elazığ” başlığı ile verilen haberde kullanılan fotoğraf, TOKİ’nin şehri nasıl kasabaya dönüştürdüğünün somut bir resmi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da yapılacak toplam konut sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda büyük deprem dönüşümü hareketinin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek, "81 il 922 ilçemizde 300 bin konutun deprem dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Bu konutların 100 bini İstanbul’da yer alıyor. 90 milyar lira yatırım değeri bulunuyor" açıklamasında bulundu.

Süreç de Yönetilemiyor

24 Ocak 2020 tarihinde yaşayan deprem ve bunun hemen üzerine gelen küresel koronavirüs salgını sonrasında oluşan sorunların altında kaldığımız görüşü şehirde hâkim.

AFAD açıkladı: Elazığ, son 10 yılda en fazla deprem yaşanan şehirler arasında

AFAD Deprem Dairesi tarafından son 10 yılda ülkemiz ve yakın çevresinde çözümlenen deprem sayısı 279 bin 357 olarak açıklandı.

Şimdi Değilse Ne Zaman?

İlimizin sorunlarının çok olduğunu ve çözümler beklediğini sadece vatandaşlarımız değil, siyasilerimizin kendileri de bizzat söylüyor.

Başarılıyız Ama!

Başta Elazığ depremi olmak üzere orman yangınları, sel ve diğer tabi afetlerle birlikte gelen tüm olumsuzlukları hem devlet hem de millet olarak el ele vererek gidermek noktasında başarılıyız. Kim ne derse desin, birileri bu tür olayların etrafında olumsuz propaganda yapıp siyasete ve oy devşirmeye çalışsa da sağduyulu insanlar, yapılan fedakârane çalışmaları görüyor ve izliyor.

Şehir Diken Üstünde

Üzerinden iki büyük deprem ve pandemi geçmiş, yorgun, yıpranmış ve yıkılmış bir şehiriz. Aldığımız darbeler, yediğimiz vurgunlar ve altında kaldığımız enkazlarımız var bizim.

Bahşi: ‘Eğitime 2 hafta kala okullar nasıl açılacak?’

   Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi ilimizde yapımı devam eden ve tamamlanan eğitim kurumlarını ziyaret ederek bir takım incelemelerde bulundu.

Çözümsüz Toplantılar

Deprem sonrası gerçekleştirilen hizmetler ve oluşan sorunların çözümü için yapılan toplantılar memnuniyet verici olmakla birlikte bu toplantılarla hangi sorunların çözüldüğü, hangi sorunların ise ilgili bakanlığa taşındığı hakkında bilgilendirilme yapılmaması tepkilere yol açıyor.

Merak Ettik!

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, ziyaretleri kapsamında Sivrice İlçemizde; Elazığ’ın gelişmesi, kalkınması ve içinde yaşayan insanların mutluluklarının artması amacıyla gece gündüz demeden mücadele ettiklerinin altını çizerek, “Sorunlardan kaçmıyoruz. Mazeret değil çözüm üretiyoruz” demiş.

Vali Yırık: "Çocuklarımız yıkılmış okullarının yerine yapılan okullarını bulmuş olacaklar”

Depremde zarar gören kamu binalarının içerisinde 33 tane okulun olduğunu belirten Vali Erkaya Yırık, “Bunların da yeniden yapımı için geçmiş yıldan kalan ödeneğimizi de özellikle okul yapımına tahsis ettik. Çocuklarımız önümüzdeki yıl yıkılmış okullarının yerine yapılan okullarını bulmuş olacaklar” dedi.

‘Resmi Kurumlar Felç’

Yüz yüze eğitimin başlaması için Türkiye’nin büyük bir mücadele verdiğini belirten MEMUR-SEN VE EĞİTİM-BİR-SEN Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, eğitimde bugüne kadar verilen aranın Elazığ için bir imkân olduğunu ancak bunun fırsata çevrilemediğini ve resmi kurumların işleyişinin ise tam anlamıyla felç olduğunu söyledi.

Bahçeli’nin Sınav Teklifi

Gençlerin Cumhur ittifakı yerine farklı partilere yönelmesi ve Z kuşağı tartışmaları arasında MHP Genel Başkanı gençlere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

TOKİ’nin yerinde olsak…

24 Ocak depremi ve sonrasında yaşanan süreçte en önemli rolü birinci derecede TOKİ; ikinci derecede ise AFAD üstlendi.

Vali Yırık: “Devletimiz Elazığ’da yeni bir şehir inşa ediyor”

Elazığ’da yapılan 21 bin konutun 100 bine aşkın bir şehir pozisyonunda olduğunu belirten Vali Erkaya Yırık, “Devletimiz Elazığ’da yeni bir şehir inşa ediyor. Mutlaka bunun bir an evvel olması mümkün değil. Vatandaşlarımız bu noktada yeni evlerine inşaatlar bittikçe kura neticesinde yerleşiyorlar. 15 bin konutun yüzde 50’sini de teslim etmiş durumdayız. Vatandaşlarımız halen teslimat devam ediyor” dedi.

İsteyince Oluyormuş

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle ilimizde büyük bir yıkım meydana geldi. Deprem sonrasındaki süreçte ise yıkım ve yapım çalışmaları hala devam ediyor.

Yıkım ve Yapım Süreci̇ İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Elazığ İl Özel İdaresi’nin sorumluluk alanında yer alan ve depremden hasar gören binaların yıkım ve yapım süreciyle ilgili olarak Belde ve Mahalle muhtarlarıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Elazığ'da kontrollü yıkımda hasarlı bina böyle çöktü

Elazığ'da depremde hasar gören yapıların yıkımı kent genelinde sürerken, 8 katlı bir binanın ekiplerin kontrollü yıkım çalışmasında çökme anı kameraya yansıdı.

Elazığ’da 285 depremzede daha çekilen kura ile evlerine kavuştu

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası Mustafapaşa Mahallesi’nde 350 konutun yapımı tamamladı. Mahallede hak sahibi olan 285 depremzede yapılan kura ile yeni konutlarına kavuştu.

Öztürk: Elazığ’ın Ekonomisinin Kısa Zamanda Ayağa Kalkacağına İnanmıyorum

OSB Başkanı Suat Öztürk, “Organize Sanayi’de depremden fazla bir etkilenme olmadı zayiat, bina yönünden fazla bir şey olmadı. Bir de bilakis şu oldu; depremin vermiş olduğu yatırımlar inşaatlardan dolayı organize sanayideki işletmelerimiz ciddi manada bir potansiyele girdiler" dedi.

Var mısınız?

Bizim mesleğin değişik tarihlerde kutlanılan özel günleri var. Bunlardan biri de 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı.

Depremzedeler Bayramı Konteyner Kentte Kutladı

Başak MERAL GÜNDÜZ/Elazığ’da 24 Ocak'ta yaşanan depremin ardından Sivrice’de evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlar, Kurban Bayramı'nı geçici olarak barındıkları konteyner kentte kutladı.

Azmin Karşılığı…

Elazığ depremi sürecinde başarılı çalışmalara imza atan Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Esat Alyamaç, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Afet ve Acil Durum Kurulu’nda görevlendirilen 15 bilim adamından biri olma başarısını göstermişti.