Elazığ Deprem Haberleri

Elazığ Deprem Haberleri

İzmir’e Var Elazığ’a Yok!

24 Ocak 2020 depreminin ardından şehrimizi beş kata mahkûm eden Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deprem bölgesi olan alanlardaki emsal artışını “Olumlu buluyorum” cümlesiyle değerlendirmesi, bakanlığın İzmir’e farklı, Elazığ’a farklı bakışını ortaya koydu ve ilimizde tepki topladı.

Rüsempaşa Mahallesi'ndeki TOKİ Konutların Kura Sonucu İsim Listesi Belli Oldu

Rüstempaşa Mahallesi’nde yapılan 299 konutun 2. etap konutlarının kurası noter huzurunda çekilmişti.

Herkes Yıkım Yapamayacak

24 Ocak 2020 depreminin ardından yapılan yıkımlarda uygulanan teknikler, iş güvenliği ve güvenlik önlemlerinin alınmaması, aşırı toz ve teknik projelerin eksikliğini ve vatandaşların şikâyetini gören Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, nihayet yıkım yönetmeliğini yayınladı. Yönetmeliğin temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girecek olması ve ilimizdeki yıkımların eski yöntemle yapılacak olması tepkilere sebep oldu.

Köy Evlerinde Anahtar Teslim Tarihleri Belli Oldu

7 Ekim tarihinde kura çekimleri yapılan Değirmenönü, İçme-1, İçme-2, Koçkale, Korucu, Kumla, Sarıkamış, Yolüstü ve Konakalmaz Köylerinden hak sahibi olan hak sahibi vatandaşların anahtar teslim tarihleri belli oldu.

Vali Toraman, kurası çekilen konut sayısını açıkladı

Elazığ Valisi Ömer Toraman, kura çekimi yapılan konut sayısının şimdiye kadar 10 bin 798 olduğunu açıkladı.

Denetleyin Yeter!

24 Ocak depreminin ilk anlarından bugüne kadar haklı eleştirileri en fazla dile getiren, bununla da kalmayıp daha ilk günlerden, bugünlerde yaşanabilecek sorunları öngören, öngörüyle kalmayıp sorunların çözümüne yönelik mantıklı çözüm önerilerini ortaya koyan Hakimiyet Gazetesi’dir dersek, kendimize iltifat etmiş olmayız, hakikati söylemiş ve bir hakkı teslim etmiş oluruz.

Çözüm Odaklı Yönetim

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ilimize atanan, herhangi bir karşılama töreni yapılmasını istemeyip geçtiğimiz gün sessiz sedasız ilimize gelen Vali Ömer Toraman, ilk ziyaretini tartışmaların odağındaki TOKİ deprem konutlarına gerçekleştirdi. Vali Toraman, bu ziyareti ile sorunları görmezden gelmek yerine üzerine giderek çözüme odaklaşacağının da ipuçlarını verdi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman, Hızlı Başladı!

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararname ile Elazığ'a atanan Vali Ömer Toraman TOKİ tarafından inşa edilen deprem konutlarında incelemelerde bulundu.

Elazığ’da 365 depremzede daha evlerine kavuştu

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası köylerde yapımına başlanan konutlar tamamlandı. Toplam 9 farklı noktada hak sahibi olan 365 depremzede yapılan kura ile yeni konutlarına kavuştu.

Köylerden hak sahibi olan vatandaşlar için kura çekimi yapılacak

Hak sahipliği köylerden merkeze alınan 365 hak sahibinin ve merkez köylerden hak sahibi olan 188 hak sahibinin kura çekimi 7 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Muhalefet Şart

İlimiz sorunlarını katıldığı televizyon programları ve etkinliklerde dile getirmekle yetinmeyip TBMM kürsüsüne taşıyan CHP Milletvekili Gürsel Erol, usulsüz yıkımları da meclise taşıyarak suç duyurusunda bulundu.

Milletvekili Erol: ‘Telafisi Mümkün Olmayan Sorunlarla Karşı Karşıyayız’

TBMM Genel Kurulunda, Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun Raporu görüşüldü. Deprem Araştırma Komisyonu Raporu görüşülürken CHP Grubu adına söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, Elazığ’da depremden kaynaklı mağduriyetlerin halen devam etiğini, Deprem Komisyonu Raporunun Elazığ’ın gerçeklerini yansıtmadığını dile getirdi.

'Toros' Bu Yıl da Festivalin Gözdesi

Elazığ'daki 6.8 büyüklüğündeki depremde yıkılan bir binadan yaralı kurtulan ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in talimatıyla bölgede arama kurtarma faaliyeti yürüten itfaiye ekipleri tarafından sahiplenilen kedi Toros, 58'inci Altın Portakal Film Festivali için akredite yapılarak festival ekibine katıldı. Boynunda akredite kartıyla salonların tozunu attırıp yorulunca yuvasına çekilen Toros, şimdiden festivalin en sevimlisi ödülüne talip.

Bakan soylu: ‘Doğal Afetin Masrafı 6.5 Milyarı Aştı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, doğal afetlerden dolayı masrafın 6.5 milyar lirayı aştığını belirterek, “Devlet ve millet el ele vererek 1 milyarın üzerine çıkan yardım toplandı” dedi.

AFAD BAŞKANI HALKI DİNLER Mİ?

Kırıkkale Valisi iken AFAD Başkanlığına getirilen Yunus Sezer’in ilk işi Elazığ’da yapılan çalışmaları incelemek oldu. AFAD Başkanı Yunus Sezer, 24 Ocak’ta yaşanan Elazığ depreminin ardından yapılan konutlarını ve çalışmaları incelemek üzere Elazığ’a geldi.

Çözüm Odaklı Siyaset

İlimizin sorunları bizzat Bakanlara iletiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ile görüşen Ak Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Ak Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım’ın girişimleri sayesinde sorunların çözümü noktasında önemli adımlar atıldı.

Muhtar Duyarlılığı

İlimizde yaşanan deprem ve sonrası oluşan ayrıca halkın büyük tepkisini çeken sorunlarla ilgili kamuoyunda siyaset kurumunun yetersiz kaldığı gibi bir algı var.

Kim Denetliyor?

24 Ocak depreminden sonra vatandaşa ait ağır hasarlı binaların yıkımı konusunda önemli bir noktaya geldik. 

Artışlar Reel mi Fırsatçılık mı?

Hakimiyet TV Şehrin Kalbi Programı yeni sezona Elazığ Emlakçılar Derneği (ELZEMDER) Başkanı Nuri Gülyüz ile merhaba dedi. Gündem belirleyen yayınları ile adından söz ettiren Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Enes YILAR, şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan konut ve kira fiyatlarının yüksekliği konusunu Başkan Gülyüz ile masaya yatırdı.

Bölgenin En İyisi: Elazığ İtfaiyesi

Özel Röportaj: Elazığ İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün ile 25-30 Eylül tarihleri arası kutlanan İtfaiye Haftası münasebetiyle özel bir röportaj gerçekleştirdik. Elazığ İtfaiyesi’nin deprem ve son dönemdeki yangınlarda önemli bir rol üstlendiğine dikkat çeken Başgün, bölgenin en iyi ekibine sahip olduklarını söyledi.

Bulut: ‘Toplumun Vicdanı Rahatsız’

İlimizde yapılan kamu binası yıkım ihalelerinin toplumun vicdanında rahatsızlık uyandırdığını bu sebeple bundan sonra ihalelerin şeffaf bir şekilde yapılması uyarısını ilgili kurumlara yaptığını ifade eden Ak Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Bulut, yıkımların bir komisyon marifetiyle Elazığspor’a verilmesi teklifini gündeme getirdi.

Zafran Konutlarının Anahtar Teslimi Başlıyor

AFAD Elazığ İl Müdürlüğü Zafranda yapımı tamamlan konutların anahtarlarının 20.09.2021 – 04.11.2021 tarihleri arasında teslim edileceğini duyurdu.

Abdullahpaşa 3.Etap Kura Sonuçları Açıklandı

Geçtiğimiz gün kurası çekilen Abdullahpaşa 3.Etaptaki 713 konutun kura sonuçları açıklandı.

Başka Elazığ Yok…

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP'li İstanbul ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin Elazığ'da okul yapacağını ve temelin en kısa sürede atılacağını duyurmuştu.

Milletvekili Erol’dan İmamoğlu'na Teşekkür

CHP Milletvekili Gürsel EROL'un girişimleriyle, Elazığ depreminde yıkılan bir okulun yerine tam donanımlı yeni okul yapma kararı mecliste kabul edildi.

Abdullahpaşa ve Zafran Hak Sahiplerinin Anahtar Teslim Tarihleri Belli Oldu

Elazığ’da Abdullahpaşa Mahallesi 3. Etap konutlarının ve Zafran Mahallesi konutlarının anahtar teslimi pazartesi günü yapılacak.

Daha Ne Bekliyorsunuz?

Elazığ’da 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremin ardından kent genelinde başlatılan yıkım çalışmaları sürerken, halen yıkımı yapılmamış binalar tehlike saçıyor. Metruk binalar madde bağımlıların yuvası haline gelirken, vatandaşların yoğun olduğu yerlerde ise can güvenliği tehlikesi yaşanıyor.

Abdullapaşa 3. Etap Kura Çekim Tarihleri Belli Oldu

Son Dakika: Abdullahpaşa Mahallesi'nde yapılan 3.Etapda yer alan konutlar için kura çekimi yapılacak.

Yıkımlara elektrik engeli

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası Sanayi Mahallesi’nde tespit edilen ağır hasarlı binaların yıkımı, elektrik tellerin evlerle iç içe olmasından dolayı gerçekleştirilemiyor.

Yıkım esnasında göçük meydana geldi, iş makinası enkaz altında kaldı

Elazığ’da Sanayi Mahallesi’nde bir binanın yıkımı esnasında kepçe yıkılan binanın altında kaldı.