Döviz Haberleri

Döviz Haberleri

Avcıl: ‘Döviz Kurunun Zemini Kaygan’

Piyasada seyreden dalgalanma birçok sektör gibi inşaat sektöründe de öngörülemeyen krizlere yol açtı. Dolar kurunun birkaç günde aşırı yükselmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile bir günde düşmesi inşaat piyasasında henüz güven oluşturmaya yetmedi.

Olumlu Mesajlar...

Parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde ekonomi var. Enflasyondaki artışın farkında olunduklarını belirten Erdoğan, önümüzdeki temmuz ayına işaret ederek, "Döviz kurunda olduğunu gibi enflasyonda da şişkinliğin olduğu açıktır. Önümüzdeki temmuz ayında enflasyona bakarak, gerekirse çalışanlarımızın durumunu yeniden değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

6 Yıl Süren Sessizlik

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların oluşturduğu ekonomik krizi daha çok üretim ve daha çok ihracat formülü ile aşacağımızı ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çağrısı, Elazığ Valiliği bünyesinde 2016 yılında oluşturulan ve şehrimizdeki yatırım, üretim ve girişimleri bir merkezden koordine edip, yatırımcılara kolaylıklar sağlamak amacıyla kurulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi’ni yeniden gündeme getirdi. Bu birimin yeniden aktif hale getirilerek 2022 yılını avantaja döndürmesi bekleniyor.

Döviz Kurlarındaki Kara Tablo Dağılmıştır, Sürdürülebilirlik Önem Kazanmıştır

Başkan Arslan, Aralık ayı içerisinde açıklanan ‘Yeni Ekonomi Modeliyle’ dövizdeki dalgalanmaların önlenerek kara tablonun dağıtıldığını ancak bu durumun sürdürülebilir kılınarak iş dünyası ve piyasalarda güven ortamının oluşması için devamlılığının önemine dikkat çekti.

İnşaat müteahhitleri malzemelerde inidirim bekliyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, ' İki yıldır inşaat malzemeleri artıyor, son bir yıldır yaklaşık yüzde 300 artan inşaat temel malzeme fiyatlarında döviz kurundaki düşüşle birlikte bir indirim bekliyoruz' dedi

Malatya'da market denetimleri son sürat devam ediyor

Malatya'nın Battalgazi ile Yeşilyurt İlçe Belediyeleri Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, döviz kurundaki düşüşün marketlerdeki fiyatlara yansıyıp yansımadığının tespiti için aralarında zincir marketlerin de olduğu işletmelere yönelik denetimlerine hız verdi.

Yüzde 40 İndirim mi? Hani Nerde?

Kur operasyonu sonucu piyasalarda yaşanan aşırı fiyat artışlarının, dövizin çıkmasıyla orantılı hızlı yükselişine rağmen, dövizin iniş hızına karşın kaplumbağa hızıyla düşüşü ve hatta düşme yerine bazı ürünlerde yükselişe geçişi, son günlerin en çok konuşulan gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Organik ekmeğin fiyatını döviz düşünce indirdi

Malatya'da organik lezzetli 'Bilik Ekmeği' üreten kadın, ekmeği 4'ten 3 TL'ye indirerek devlete ve vatandaşlara destek oluyor. Döviz ve un fiyatı yükselince ekmeğin fiyatını 4 TL yapan kadın, dövizin ve un fiyatının düşmesiyle ekmekte de indirim yaptı.

Elazığ’da Bakkal Sahibi İndirim Yaptı, Astığı Yazılarla Da Dikkat Çekti

Döviz kurundaki düşüş sonrası vatandaşların indirim beklentilerine ilk olumlu yanıt Elazığ’ın Yazıkonak beldesinde bulunan küçük bir bakkaldan geldi. Bakkal ürünlerde büyük indireme giderken, vatandaşlar ise memnuniyetlerini dile getirdi.

Bu Da Fırsatçılık!

Döviz fiyatlarının artmasıyla birlikte tüm ürünlere ciddi oranda zamlar geldiği, bir gün önce aldığımız bir ürünü ertesi gün yüzde 30 zamlanmış etiketiyle karşılaştığımız günleri hep birlikte yaşadık, yaşıyoruz.

“Konuyu Biliyorsunuz”

Dövizin düşmesi sonucu doğal olarak marketlerdeki ürünlerin fiyatlarının düşmesi bekleniyordu.  Ancak bu süreçte girdilere zam yapılmamasına rağmen birçok ürünün fiyatı düşmek yerine daha da çıktı.

Benzin, Motorin, LPG Fiyatlarında İndirim

Dolar ve Euro kurundaki hızlı yükselişin etkisiyle art arda gelen benzin, motorin ve LPG oto gaz zamları uzun süre vatandaşın gündeminden düşmemişti. Pazartesi günü akşam saatlerinde dövizde yaşanan düşüşle birlikte akaryakıt fiyatlarında indirim konusu merak edilmeye başladı.

Çakır, ' Faizlerin düşürülmesi Türkiye ekonomisi için çok önemli'

Döviz fiyatları üzerinden muhalefet partilerinin vatandaşı tedirgin edecek söylemler içerisinde olduğunu söyleyen Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Muhalefet partililerin vatandaşı, yatırımcıyı, üreticiyi, Türkiye'nin gerçeklerinden tamamen uzak açıklamalarla tedirgin ediyorlar' dedi.

Siyasi Parti İl Başkanları Ne düşünüyor?  ‘Yeni Model’ Ekonomiyi Düzeltir mi?

Elazığ’da faaliyet gösteren Siyasi Partilerin İl Başkanları,  döviz kurlarındaki sert çıkış ve düşüşler hakkında Hâkimiyet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundular.

81 İlde Marketlere Fahiş Fiyat Denetimi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatı ile döviz kurundaki düşüşün fiyatlara yansıyıp, yansımadığını tespit etmek için marketlerde denetim başlatıldı. Ürün fiyatlarının ne zaman değiştiği ve raf ile kasa arasında fark olup olmadığı incelendi.

Dolardaki Düşüş Fiyatlara Neden Yansımıyor?

Döviz kurundaki sert düşüşün gıda fıyatlarına ne zaman yansıyacağı belirsizliğini koruyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan yağ ve süt ürünleri toptancıları, ürünlerin yüksek fiyattan alındığını gerekçe göstererek "Fiyatlar ancak elimizdeki stokları erittikten sonra düşer" değerlendirmesini yaptı.

Darısı Üç Harflilerin Başına

Dövizin düşmesinin ardından bu düşüşün market fiyatları ile piyasaya yansıyıp yansımayacağı ya da ne kadar yansıyacağı tartışma konusu oldu.

Döviz kurundaki sert düşüş ikici el araç fiyatlarında düşüş beklentisini arttırdı

Malatya Galericiler Sitesi Toplu İşyeri Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Yalçın ikinci el araç fiyatlarında yüzde 5-10 aralığında düşüş beklediklerini kaydederek, 'Alınan tedbirler için hükümetimize tüm esnaf camiası adına teşekkür ediyoruz. İkinci el araç piyasasının daha da iyi olacağına inanıyoruz' dedi

Dövizde sert düşüş...

Güne düşüşle başlayan döviz an itibariyle aşağı yönlü hareketini hızlandırdı.

Tarım Kredi marketlerde fiyatlar aşağı çekildi

Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik AŞ Genel Müdürü Yıldırım, döviz kurundaki düşüşün ardından girdi fiyatlarında indirim olmasını beklemeden fiyatları aşağı çektiklerini söyledi.

Bakan Muş'tan indirim açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, döviz kurundaki artışı fiyatlara yansıtmayanları uyardı.

Döviz ve Altında Düşüş Devam Ediyor

Dolar 11,7970 liradan, euro ise 13,5180 liradan güne başlarken gram altın ise 685 liradan işlem görüyor.

Dövizde son durum...

Dolar 12,1220 liradan, euro ise 13,7080 liradan güne başladı.

Döviz Hesaplarını Tl Vadeli Hesaplara Döndürenlere Destek Sağlanacak

Merkez Bankası, döviz hesaplarının TL vadeli hesaplara dönüşmesi halinde sağlanacak desteğin şartlarını açıkladı.

Ülke Hepimizin

Ülkemiz, son 70 yılda önemli badireler atlattı. Demokrasiye her on yılda bir darbe yapıldı. Ve bu süreçte Menderes, Özal ve Erbakan gibi milletin adamlarına ciddi hücumlar oldu. Menderes ve Özal bunu canlarıyla ödediler, Erbakan’a ise 28 Şubatta boncuk boncuk terler döktürdüler MGK toplantılarında.

Erdoğan’dan Karşı Operasyon

İç ve küresel faiz lobisinin kur operasyonu sonucu uçuşa geçen döviz fiyatları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşı operasyonu ile sert bir düşüş yaşaması, bu durumun bir operasyon olduğu gerçeğini de ortaya koydu. Kamuoyu bu gelişmeleri, “Erdoğan, spekülatörlere karşı direndi ve kazandı” şeklinde yorumlanırken Elazığlı ekonomi uzmanları ise iyimser konuştu.

Dövizdeki düşüşe sevinen Malatyalılar, bu kez de şehir merkezinde halay çektiler, tatlı dağıttılar

Malatyalılar, dolardaki sert düşüşü, bu kez de kent merkezinde davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı. Bir tatlıcı esnafı ise tatlı ikram ederek, dövizin düşüşünü kutladı.

Malatya'da esnaf doların düşüşünü halaylarla kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası açıklamaları ile döviz kurunun sert düşmesi sonrası Malatya'da kayısıcı esnafı halaylarla sevinçlerini gösterdiler. Sembolik olarak dolar yakan esnaf, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olduklarını dile getirdiler.

Esnaflarımız Can Çekişiyor

Demir Fiyatlarının yüzde 400 artmasından dolayı hem kendi sektörlerinin hem de inşaat sektörünün olumsuz etkilendiğini dile getiren sıhhi tesisat ve demir doğramacılar odası başkanı Mehmet Çete, demir fiyatlarının yükselmesi nedeniyle kendi sektörlerinin durma noktasına geldiğini ifade etti.

Sıfır Konutlara Talep Düştü

Kağan İNAL/Son günlerde yaşanan döviz hareketliliği neticesinde emlak sektöründeki son durumu uzmanlara sorduk.