Cumhur Ittifakı Haberleri

Cumhur Ittifakı Haberleri

Millet İttifakını Ak Parti Büyütüyor

Muhalefete yakınlığıyla bilinen Metropoll Araştırma, Cumhurbaşkanlığı seçimi için yaptığı araştırma sonucunu kamuoyu ile paylaştı. Ankette Erdoğan'ın karşısına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konulmuş.

İttifaklar At Başı Gidiyor

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla seçim hazırlıklarını sürdüren partiler anketlerle oy potansiyellerini ölçüyor. Bu kapsamda kendi anketini yaptıran CHP'nin oy oranını Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, canlı yayında açıkladı. Salıcı, AK Parti'nin yüzde 30, CHP'nin yüzde 28 bandında olduğunu söylerken Millet İttifakı'nın Cumhur İttifakı'ndan 1 ila 3 puan önde olduğunu ifade etti. 

Cumhur İttifakı Büyütülebilir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programında yer almamasına rağmen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'yi ziyaret etmiş ve yaklaşık 1 saat 10 dakika görüşmüş.

Aday Olmayabilir Mi?

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Cumhur İttifakı'nın adayı Sayın Erdoğan olmayabilir” gibi bir cümle kurdu.

Kılıçdaroğlu’nun Yavaş Sınavı

Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda güçlü bir isim olarak öne çıkan İmamoğlu’nun adaylık şansı biterken şimdilerde Yavaş rüzgârı esiyor siyasi kulislerde.

Simülasyonu Değil Gerçeği Görün…

AK Parti, ülkenin başka sorunu kalmamış gibi kendi hazırladığı yeni seçim kanunu ile ilgili bir simülasyon çalışması yapmış.

İYİ Parti Milletvekili Aday Adayı Ercan: ‘Yeni Seçim Kanunu Cumhur İttifakının Sonu Olacak’

İş insanı ve İyi Parti Milletvekili, aday adayı Yüksel Ercan, Ak Parti ve Ortağı tarafından meclise getirilen yeni seçim sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kime Yarar?

Ak Parti Ve Mhp'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı seçim ve siyasi partiler yasası TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklif yasalaşırsa ittifak ortaklarından her biri kendi milletvekilini çıkartacak kadar oy alması gerekiyor. Kime yarayıp yaramayacağı tartışılan yasa ile Elazığ’da Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin milletvekili kazanma şansı azalıyor.

Seçim Kanunu Netleşiyor İşte Tüm Detaylar!

Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP, yeni seçim kanunu teklifinin detaylarını açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Meclis'te yaptığı konuşmada seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesini teklif ettiklerini belirtti. Yeni seçim kanunu ile grup kurma da tarih oluyor. Ayrıca ittifaka giren partiler, kendi bölgelerinde yeterli oya ulaşmamaları durumunda Meclis'e milletvekili gönderemeyecek.

Fendoğlu: ' Artık Türkiye'de bir gerçek vardır, o da cumhur ittifakıdır'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Fendoğlu, muhalefet partilerin toplantılarına tepki göstererek, ' 28 Şubat gibi bir önemli tarihte toplanacaksın ve üstüne üstlük diyeceksiniz ki sözde manifestonuzda güçlendirilmiş parlemento istiyoruz biz, Hadi Oradan' diyerek, 'Artık Türkiye'de bir gerçek vardır. o da cumhur ittifakıdır' ifadelerini kullandı.

Yerel İttifak Gönülsüz Mü?

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisleri'nde yuvarlak bir masa etrafında bir araya gelmişti.

Muhalefet Umut Vadetmiyor

Son günlerde değişik araştırma şirketleri tarafından yapılan anketler ve bunların sonuçlarına dair bol bol yorum ve değerlendirmeler izliyor ve okuyoruz.

13 şirketin anketleri derlendi, ortaya çıkan sonuç şaşırttı!

Anketler ve Raporlar sitesi, 13 araştırma şirketinin ocak ayında yaptığı seçim anketi sonuçlarının ortalamalarını hesapladı. Buna göre; AK Parti yüzde 32,2 oy toplayarak 1. parti oldu. Onu yüzde 27,1 ile CHP, yüzde 13,4 ile İYİ Parti takip etti. HDP yüzde 10,6 oy alırken MHP yüzde 7,4'te kaldı. Böylece Cumhur İttifakı ortalama yüzde 39,6 oy toplarken Millet İttifakı da yüzde 40,5 oy aldı.

Millet’in ‘Sıra’ Tartışması

2023 Haziranın da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir yıl beş ay kaldı. Cumhur ittifakının adayı Erdoğan olarak belliyken, Millet ittifakında hala belirsizlik sürüyor.

Nasıl da Düşünemedik!

Ak Parti’nin bazı sözcüleri ve Cumhur ittifakının bazı ortaklarının konuşmaları, kendi düşüncelerinin çapını gösterdiği gibi muhalefet cenahına koz vermesi açısından evlere şenlik bir görüntü ortaya koyabiliyor.

Dengeler Değişiyor mu?

İYİ Parti İl Başkanlığına Eski MHP İl Başkanı Servet Gürgözeler’in atanması, ilimizin siyasi dengelerini de değiştirdi. Bu atama ile MHP’NİN milletvekili kazanmasının riske girdiği, buna karşın millet İttifakı’nın milletvekili sayısının artacağı, bunun yansıması olarak 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerin ise Ak Parti ve İYİ Parti Adayları arasında geçeceği ifade ediliyor…

Büyük Millet İttifakı

Son dönemde siyaset sahnesi ısınırken ittifakların ortaklıklarını genişletme çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Millet İttifakı'yla ilgili ortaya atılan bir iddia ise gündemi değiştirecek türden

Hacıbekiroğlu: ‘Saadet’e Kırgınım’

Özel Haber: Siyasi hayatı ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Hacıbekiroğlu,“ Ben şahsen Saadet Partisinin millet ittifakına girmesini doğru bulmuyorum.“ dedi.

Arınç'tan manidar yanıtlar...

Son dönemde muhalif çıkışlarıyla gündeme gelen eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, kendisine yöneltilen "Bugün seçim olsa ne olur, öngörünüz nedir?" sorusuna "Ben önümü göremiyorum, ufkum daraldı. Eskiden pencereden baktığım zaman 10 yıl, 20 yıl, 30 yıl sonrasını görebiliyordum. Bugün göremiyorum" yanıtını verdi. Arınç, muhabirin soruda ısrar etmesi üzerine ise "Şu anda göremiyorum ama ben AK Parti'nin başarılı olmasını istiyorum, başarılı olacağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

Temel Karamollaoğlu açıkladı, Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhur İttifakı'na davet etmiş

Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan görüşmesine ilişkin ayrıntıları paylaşmaya devam ediyor. Karamollaoğlu bu defa da Erdoğan'ın kendisini ittifaka davet ettiğini ancak kendisinin reddettiğini açıkladı.

Durum, Balıksırtı

AK Partili Mustafa Şen, katıldığı televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasındaki anketi paylaştı. Ankete göre; AK Parti yüzde 38,5'le ilk sırada yer alırken CHP yüzde 25,3, İYİ Parti de yüzde 12,1 oy topladı. Ankette yüzde 9,9 oy alan MHP, yüzde 9,2 oy toplayan HDP'yi geride bırakırken DEVA Partisi ve Gelecek Partisi de yüzde 1'in üzerine çıktı. Cumhur İttifakı'nın iki ortağı AK Parti ve MHP'nin toplam oy oranı ise 48,4 oldu.

Biraz Kulis…

2023 Haziranında yapılacak olsa bile seçimlere 18 ay gibi bir süre kaldı. Olası bir erken seçimle bu sürenin bir yıl öncesine çekilmesi halinde ise sandık daha yakın gibi görünüyor seçmene.

Bu Dikiş Tutmaz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in grup toplantısında HDP ile ilgili çarpıcı sözleri sonrası HDP kanadından da cevap gecikmedi.

CHP’nin HDP Planı

Erken ya da 2023 Haziranın  da yapılacak seçimler için Cumhur İttifakı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı açıklanırken, Millet İttifakı'nda belirsizlik sürüyor.

MHP, CHP’nin Peşinde

Partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunan MHP Lideri Bahçeli, 2023'te yapılacak genel seçimler için partililere şimdiden çalışmaya başlamaları talimatını verdi.

Seçim Hazırlığı mı?

Hükümet kanadı seçimlerin 2023 Haziran ayında yapılacağında ısrar etse de özellikle dar ve sabit gelirliler üzerinde yapılan iyileştirme çalışmaları, seçimlerin 2022 ilkbaharında yapılacağı tezini güçlendiriyor

Başkan Güder: 'Aslolan devletimizin ve milletimizin bekasıdır'

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Malatya Ülkü Ocakları İl Başkanlığı görevine atanan Turgay Şengönül'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette gençlerle de bir araya gelen Başkan Güder, gençlere Cumhur İttifakı'nın önemini anlattı.

Partilerin Aday Arayışları

Her ne kadar Cumhur İttifakı ortakları seçimler zamanında yapılacak dese de hükümetin 2023 kışını da geçirip 2023 Haziran ayında seçimlere gitmenin ağır faturasını ödememek adına 2022 yaz aylarında bir seçimi planladığı da iddia ediliyor.

Cumhur İttifakı'ndan asgari ücreti 750 lira artıracak hamle geliyor

AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, ekonomideki kötü gidişat nedeniyle yeni bir hamle hazırlığında. Dolardaki yükseliş, hayat pahalılığı gibi nedenlerle geçim sıkıntısı çeken ve tepkisini gösteren dar gelirli vatandaşlar için asgari ücrette düzenlemeye gidilmesi gündemde. Düzenleme kapsamında mevcut asgari ücrete göre maaşlar 750 lira artacak.

Saadet, 20 Vekil İstiyor

Parti yönetiminin itirazlarına rağmen Cumhur İttifakı'na geçilmesi için kulis yapan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temasta bulunan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'e Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya'dan tepki geldi. Asiltürk'ün herhangi bir ittifaka katılmak için 20 milletvekilliği istemesini eleştiren Bülent Kaya "Saadet vekil dilenmez" dedi.