Baskil Haberleri

Baskil Haberleri

Zenginliklerimizi Tanıtamıyoruz…

Kadim bir geçmişe sahip ve bölgesinde birçok tarihi yapıyı barındıran Elazığ, kültür varlığı olarak tescillenmiş yapı sayısında istenilen düzeye gelemedi. Komşu iller Malatya ve Diyarbakır’a kıyasla tescilli yapıların az olması, Elazığ’ın değerlerinin ardından şehrin köklü tarihinin tanıtımı noktasında da başarısız olduğunu gözler önüne seriyor.

Elazığ’a 64 doktor ve uzman doktor ataması yapıldı

Sağlık Bakanlığı 100'üncü Dönem Devlet Hizmeti Hükümlülüğü Kura Sonuçlarını Açıkladı. Elazığ Merkez Ve İlçelere Toplamda 64 Doktor Atandı.

Sen misin Doğruyu Söyleyen?

Baskil sınırları içinde bulunan Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarına gitmeye çalışan turist kafilesine yardım ederek traktörüyle taşıyan Mustafa Genç’e “taşıma sınırı üzerinde yolcu taşımak” gerekçesi ile ceza kesildi. Ceza kesilmesinin asıl sebebinin Valilik açıklamasının yanlışlığına ve düzeltilmesi gerektiğine dikkat çeken Vehbi Genç’in açıklamalarının ve yayınladığı resimler olduğu iddia ediliyor.

Başkan Uslu'dan TYP Tepkisi: 'Çok Çirkin'

Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, Elazığ genelinde istihdam edilecek 205 TYP kontenjanı içerisinde Ağın'a yer verilmemesine tepki gösterdi.

Vatandaşa Ceza Mobbingi

Kanyonları görmek amacıyla Baskil’e gelen turist kafilesini traktörüyle Konyon Bölgesine götüren köylüye jandarma ekipleri ceza yazdı.

Açıklama mı Açık Verme mi?

Kamu kurumları zaman zaman basın yayın organları ile sosyal medyada yer alan konularla ilgili kamuoyunu aydınlatmak için kendilerini açıklama yapmak zorunda hissediyorlar.

Şehit Fethi Sekin Külliyesi’nin Kaba İnşaatı Bitti

Elâzığ Belediyesi tarafından yapımına başlanılan Şehit Fethi Sekin Külliyesinin kaba inşaat çalışmaları tamamlandı.

Saklı Turizm Cenneti Baskil'in Yolu Olmayan Önemli Tarihi Yapıları

Üç Tarafı Sularla çevrili, 4 mevsimin yaşandığı, köklü geçmişi, tarihi yapıları, geniş ve lezzetli mutfağı ile adeta Türkiye'nin bir minyatürü olan Elazığ'ın önemli ilçelerinden Baskil, birçok önemli tarihi yapıyı içerisinde bulundurmasıyla dikkat çekiyor.

‘Burası Baskil Begim’

Yol olmadığı için kanyonlara traktör römorku ile giden turist kafilesinin Resmini Çekip Paylaşım Yapan Baskilli Vehbi Genç’ten Valiliğin “Söz konusu alan Malatya’dadır” açıklamasına yalanlama geldi. “Burası Malatya değil, Baskil Akuşağı Köyü’nün Aşağıgeçit Mezrası” diyen Genç, Valiliğin yanlış bilgiyi düzeltmesi gerektiğini ifade etti.

İp; Koptu, Kopacak

İlimizin turizm potansiyellerini harekete geçirmek amacıyla geçtiğimiz yıllarda keşfedilip tanıtımı yapılan, bu tanıtımların etkisiyle Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarını görmeye gelen kafilenin traktör römorkunda taşınması görüntülerine bir tepki de Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi Turgay Aksoy’dan geldi.

Baskil’de 300 bin sazan baraj gölüne bırakıldı

Elazığ'ın Baskil ilçesinde Karakaya Baraj Gölüne yaklaşık 300 bin pullu sazan yavrusu bırakıldı.

Baskil Şehit Fethi Sekin Feribot iskelesi'nde ilginç görüntü

Baskil Şehit Fethi Sekin Feribot iskelesi'nde aracı bozulan bir vatandaş çekici çağırdı, çağrılan çekici de bozulunca ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Kıskandık mı?

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dünyanın dikkatini üzerine çeken Zerzevan Kalesi ülkemiz için büyük bir önem taşıyor.

Bu Ayıp Kimin?

Özel Haber: Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım zamanında keşfedilerek ulusal basında tanıtımı yapılan Karaleylek ve Saklıkapı Kanyonlarına yol olmadığı için sosyal medyada yayınlanan ulaşımın traktörlerle yapılması görüntüleri, yetkililerin dilinden düşürmedikleri turizm olgusuna nasıl baktıklarını ortaya koydu.

Kuraklık ile Gelen Tarihi Güzellik

Ülkemiz son yıllarda kuraklık sorunu ile mücadele ediyor. Kalkınma yolunda ben de varım diyen ilimiz, tarım başta olmak üzere hemen her sektöre olumsuz etki eden kuraklık nedeniyle zor günler geçiriyor.

Elazığ’da kuraklık nedeni ile sular çekilince ortaya çıktı

Elazığ’da kuraklık nedeni ile baraj sularının çekilmesiyle yaklaşık 75 yıllık olduğu tahmin edilen köy okulu ortaya çıktı. Yöre halkı suların biraz daha çekilmesi durumunda köyün ortaya çıkabileceğini söyledi.

Baskil'de Orman İşletme Şefliği binası açıldı

Elazığ’ın Baskil ilçesinde yapımı tamamlanan tam donanımlı Orman İşletme Şefliği binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Elazığ'da nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Arap tavşanı görüntülendi

Elazığ'ın Baskil ilçesinde Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) 'kırmızı' listesinde bulunan Arap tavşanı görüntülendi.

Köylülerin böğürtlen reçeli mesaisi

Elazığ’ın Baskil ilçesinde vatandaşlar, kırsal alanda yetişen böğürtlen meyvesini toplayarak reçelini yapıyor.

Kaymakam Yılmaz, şehit Fethi Sekin'in kabrini temizledi

Elazığ'ın Baskil İlçe Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz ve kaymakamlık personelleri, şehit Fethi Sekin’in kabri ve Hacı Hasan Baba türbesi etrafında temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Elazığ’ın en büyük öztüketim güneş enerji santrali Baskil’e kuruluyor

Cumhuriyet tarihinde Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılan en büyük özel sektör yatırımı olan Seza Çimento, elektrik ihtiyacını karşılamak üzere güneş enerjisi santrali kuruyor. Seza Çimento, Elazığ’da yer alan çevreci fabrikasının elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılamak üzere Gumbel Group bünyesinde faaliyet gösteren Heran Enerji ile sözleşme imzaladı. 2021 yılı bitmeden işletmeye alınması planlanan 21MWp kapasiteli projeyle ilk etapta fabrikanın enerji tüketiminin 0’unun karşılanması hedefleniyor.

Baraj suları 150 metre çekilince ortaya çıktı

Elazığ’da bir köyde baraj sularının 150 metre çekilmesiyle birlikte 700 yıllık mezarlık gün yüzüne çıktı.

Demirbağ'a Baskil'de yoğun ilgi

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ Baskil ilçesini ziyaret etti. Baskilli vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan Demirbağ, sorunları ve talepleri dinledi.

Denizi olmayan Malatya'da feribot yolculuğu ilgi görüyor

Malatya'nın Battalgazi ilçesi ile Elazığ'ın Baskil ilçesini birbirine bağlayan, Karakaya Baraj Gölü üzerinde feribot seferleriyle yapılan yolculuk, denizlerdeki vapur yolculuğunu aratmıyor. İki ilçe arasındaki yolculuğu 100 kilometreden 30 kilometreye düşüren feribot yolculuğu mesafenin kısalması yönüyle de vatandaşlardan yoğun talep ediliyor.

Köpeğini kurtarmak isterken boğulma tehlikesi geçirdi

Elazığ'da feribot iskelesinden suya düşen köpeğin boğulacağı korkusuyla suya giren ve boğulma tehlikesi yaşayan şahıs, çevredeki vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Kayısı hasadında bayram sonrası yoğun mesai

"Dünya kayısı başkenti" olarak bilinen Malatya’da bayram sonrasında kayısı hasadı devam ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ise önümüzdeki günlerde kayısı alımı yapılması bekleniyor.

Çok Güzel Hareketler

Elazığ’ın turizm konusunda önemli bir konumda olduğunu ve özellikle Sivrice, Harput, Keban, Baskil ve Palu’nun tarihi güzelliklerinin gün yüzüne çıkartılarak tüm dünyaya gösterilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

Anavatanı Baskil

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin Iğdır ziyaretinde söylediği “Kayısı ile ilgili hep Malatya ve Elazığ arasında bir çekişme olurdu ama görünüyor ki artık Iğdır da bu işte iddiasını ortaya koymuş durumda” cümlesini tiye alarak “buna Elazığlılar bile güler” manşetiyle Elazığ’ı kayısı üretiminde yok sayan Malatya basınına tepki yağıyor.

'Kayısı Birlik Kuruluş' Genel Kurulu Düzenlendi

Kayısı Birlik Kuruluş Genel Kurulu düzenlendi. Baskil ilçesinde yapılan Genel Kurula Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat,ETSO Başkanı Asilhan Arslan,üyeler ve davetliler katıldı.

Elazığ, Turizmden Umutlu

Ömer Enes YILAR/1 Temmuzla birlikte başlaması planlanan normalleşme sürecinde yaşanacak turizm yoğunluğu için sektör son hazırlıklarını yaparken Hazar Gölü, Harput, mesire alanları ve Keban ile Baskil’de bulunan doğal güzelliklerde çalışmalar devam ediyor.