Erol: 'Dönün, Elazığ'a Bakın'

Yaşanan sel felaketinin ardından Rize'nin afet kapsamına alınmasına karşın, Elazığ'ın 2020 yılında yaşadığı 6.8 şiddetindeki deprem sonrası kamuoyundan yükselen 'afet bölgesi' talebine kulak tıkayan siyasilere ve Cumhurbaşkanına seslenen CHP Milletvekili Erol, vatandaşlara eşit davranılmadığını ifade etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından oluşan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla kamuoyundan ve STK’lardan yükselen Elâzığ’ın “afet bölgesi” ilan edilmese talebi karşılık bulmamış, hatta böyle bir uygulamanın ve yasanın olmadığı iddia edilmişti.

Rize’de yaşanan sel felaketinin ardından Erzurum’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlarımız ve milletvekillerimizden gelen afet bölgesi ilan edilmeli talebini uygun görerek bu bölgeyi afet bölgesi ilan ediyoruz” açıklamasının ardından hem sosyal medyadan hem de siyasilerden tepkiler yağdı.

KANGAL: “VATANDAŞIMIZ SORGULAMAYA BAŞLAMIŞTIR”
Afet Bölgesi konusunda çifte standartta ilk tepki DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Avukat Mehmet Kangal’dan geldi.
DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Avukat Mehmet Kangal, “Son günlerde afete maruz kalmış bir şehrin yaraları sarılırken; neden Elazığmızın yaralarının iyileşmesi için aynı çaba ve destek verilmez, anlaşılabilir değildir. İşte bu noktada, biraz önce değindiğimiz gibi, artık vatandaşımız sorgulamaya başlamış ve doğal olarak kendi şehrinin devlet nezdinde diğer şehirlerden daha değersiz olduğu hissine kapılmıştır. Dedi.

EROL: “CUMHURBAŞKANI, HER BÖLGENİN CUMHURBAŞKANIDIR”
İlimizin Afet Bölgesi ilan edilmemesine rağmen Rize’nin bu kapasam içine alınmasını şiddetle eleştiren CHP Milletvekili Erol, düzenlediği basın toplantısında çifte standart dikkat çekti.

“KRİZ SÜRECİ BAŞARILI YÖNETİLDİ”
Geçtiğimiz hafta Rize'nin Güneysu ilçesinde sel felaketinde hayatını kaybeden 6 yurttaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileğinde buluna Erol şunları ifade etti:
“Bugün burada 2020 yılının 24 Ocak gecesi Elazığ'da yaşanan deprem süreci ile ilgili sonrasında neler yaşandı ve Elâzığ’dan sonra diğer illerde yaşanan sel ve depremler gibi süreçten sonra neler yapıldı, hükümet nasıl kararlar aldı ve Elazığ'ın bu konudaki mağduriyetlerinin ne olduğu konusunda, o gün biz toplumu nasıl bilgilendirmiştik, neler talep etmiştik, bu sorunların çözümü ile ilgili önerilerimiz neydi? Aslında bir hatırlatma yapmak istiyorum. 24 Ocak gecesi Elazığ'da yaşanan deprem sonrası ilin 5 milletvekili, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen İçişleri Bakanı, Sağlık Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı, ilimizin belediye başkanı, çevre illerden gelen belediye başkanları, AFAD sorumluları, emniyet, jandarma mensupları, STK'lar, vatandaşlarımız Türkiye'nin 81 vilayetinden 82 milyon yurttaşımızın orada acısına dönüşen Elazığ deprem sürecini kriz yönetimi olarak hepimiz 1 aylık süreci bir başarı olarak görmüştük. O süreç ile ilgili mecliste yaptığımız konuşmalarda gerek hükümete gerek cumhurbaşkanına gerek bakana, siyasi partilerimizin genel başkanlarına, parti ayrımı yapmaksızın bütün belediye başkanlarına teşekkürler etmiştik.”

 “ASIL SORUNLAR ÇÖZÜM BULMADI”
Esas sorunun 24 Ocak gecesi yaşanan deprem sonrasında 3 binanın yıkılması ve yıkılmasından sonra ağır hasarlı diye tanımlanan binaların yıkılmasından sonraki süre. Olduğunu belirten Erol, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“ Yıkım ve yapım saha önemli olduğunu, aslında bundan sonraki sürecin planlanması, devletin vatandaşa sahiplenmesi, vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi, mülkiyet haklarının korunması, yurttaşlık haklarının korunması ile ilgili bir takım önerilerde bulunmuştuk. O gün bizi suçlayanlar, bunlar nereden çıktı diyenler, yasada böyle bir tanım yok diyenler bugün aslında ne diyecekler diye merak ederek bunları bir hatırlatma amacıyla gündeme getirmek istiyorum.”

“YASA YOK SAYILDI”
  Deprem sonrası herkes elinden geldiği kadar sürecin yönetimi ile ilgili katkı verdiğini ifade eden Erol, şunları söyledi:
“Biz ilk günden itibaren basın toplantılarımızda da mecliste yaptığımız konuşmalarda da araştırma komisyonu kurulması ile ilgili verdiğimiz önergelerde de hep şunu söyledik. Dedik ki depremde can kayıplarımız, mal kayıplarımız oldu ama süreç doğru planlanmazsa, doğru yönetilmezse vatandaşlarımızın ve mağdur olan insanlarımızın haklarının korunmasına yönelik mevcut kanunda bir şeyler yapılmak istenirse bu kanun vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü ileri yeterli bir kanun değildir. Yani bu tür afetler karşısında 7269 sayılı bir kanun var. Bu kanun 1959 yılında çıkmış. Bu kanun yeterli bir kanun değildi ve bununla ilgili örnekler verdik. Dedik ki 1992 yılında Erzincan'da bir deprem yaşandı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel o bölgede yaşanan sorunun çözümü ile ilgili Bakanlar Kurulu kararıyla afete maruz bölge kararı aldılar. Tek başına afete maruz bölge ilan edilmesi de yeterli değil. Afete maruz bölge ilan edilmesinin şöyle bir avantajı var. Afetle ilgili sorunların çözümü ile ilgili, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ile ilgili, sürecin planlaması ile ilgili, belediye gelirlerinin artmasından, çalışan ve çalışan memurların mesai saatlerinden, mesailerini verilmesinden yani aklınıza gelebilecek devletin, kamunun bütün yardımlarından, haklarından vatandaşın yararlanması ile ilgili süreci planlayan bir yetki veriyor ve Erzincan depreminde bu yaşanmıştı.”

“BÖYLE BİR ŞEY YOK” DENDİ
 Erzincan depreminde bölgede yaşanan depremden sonra Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı'nın onayı ile afete maruz bölge olarak ilan edildiğini ifade eden Erol, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“ 3838 sayılı ek kanun ile sorunların çözümüyle ilgili geçici kanunlar düzenlenmişti. Biz bunların örneğini verdik. Dedik ki Elazığ da afete maruz bölge ilan edilmeli. O zaman ilimizin milletvekilleri, bakanlar dediler ki kanunda böyle bir şey yok, hatta ilimizin belediye başkanı afete maruz bölge ilan edilirse bir tek çivi çakılmaz diye söylemlerde bulundular.”

“DEVLET VATANDAŞLARI ARASINDA İKİCİLİK YAPMAZ”
Kendisinin Elazığ kamuoyunu bilgilendirmek için basın mensuplarının huzurunda olduğunu ifade eden Erol, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Sevgili hemşerilerim, ben bir haftadır Karadeniz'deyim. Önce Giresun'un Dereli ilçesine gittim. Biliyorsunuz Dereli'de bir sel felaketi olmuştu. Orada hükümetin neler yaptığını, TOKİ aracılığıyla vatandaşın mağduriyetinin nasıl giderildiğini, şehrin yeniden nasıl planlandığını izlemek için, bu konuda bir fikir sahibi olmak için Giresun'un Dereli ilçesinde gittim. Gerçekten devlet orada varlığını göstermiş, ilçenin yeniden planlanması ile ilgili, sorunların çözümü ile ilgili yeni bir sistem ve yeni bir düzenin kurulmasına yönelik orada devlet üzerine düşeni yapmış. Hatırlayın o süreçte Giresun'da esnafa 50 bin lira hibe verilmişti. Elazığ'da ise esnafa 50 bin lira kredi verilmişti. Biz kalktık dedik ki Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sıfatını kazanan insanlar arasında devlet ayrım yapamaz. Eğer Giresun'da veriyorsanız Elazığ'da da hibe vereceksiniz demiştik. O zaman yine AK Parti'nin milletvekilleri demişlerdi ki efendim Giresun'da mağduru sayısı az, Elazığ'da mağdur sayısı fazla olduğu için Elazığ'a kredi verildi, Giresun'a Dereli'ye hibe verildi. Aslında tam tersi olması lazım. Yani bir yerde ne kadar fazla mağduriyet varsa devletin imkânlarının ve olanaklarının o derecede daha yüksek olması lazım. Dereli'deki vatandaşlarımıza tabii ki her şeyin en güzelini yapsınlar, her şeyin en iyisini yapsınlar, vatandaşın ekonomik sorunlarının çözümü ile ilgili, kayıplarının giderilmesi ile ilgili tabii ki devletimiz yardım etsin, hibe versin. Hiç itirazım yok ama devlet yurttaşları arasında ikili karar veremez.”

“ARTIK ANLADIM Kİ ELAZIĞ SAHİPSİZ BİR ŞEHİR”
 Giresun’dan sel felaketinin yaşandığı Güneysu’ya geçtiğini, afetten zarar gören ailelere geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, şunları söyledi:
“Hem sel felaketinden etkilenen köyleri ve ilçeleri gezdik, yerinde incelemeler yaptık, tespitler yaptık. Buradan hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ama inanın ben Dereli'yi ve Güneysu'yu gezince, görünce, yapılan TOKİ'nin evlerini, metrekarelerini, fiyatlarını, şehrin gelişimini görünce bir kez daha anladım ki Elazığ sahipsiz bir şehir.”

“ELAZIĞLI SİYASETÇİLERE SORUYORUM”
 Erol açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bunu üzülerek söylüyorum. Niye sahipsiz şehir? Çünkü bugüne kadar yalan dolanla siyaset yapanlar, vatandaşın duygularını sömürenler, yalan söyleyenler, kanunları bile farklı yorumlayanlar Sayın Cumhurbaşkanının Güneysu'da yaşanan sel felaketinden sonra ilin milletvekillerinin ve şu anda Güneysu'da görevlendirilen bakanların bilgisi dâhilinde, teklifi doğrultusunda burada afet bölgesi ilan ediyoruz dedikten sonra ben Elazığlı siyasetçilere soruyorum. İşte sizin Elazığ'da yarattığınız gücün de desteğin de sonucu Elazığ mağdur edilmiştir. Demek ki afet bölgesi ilan edilebiliyor, demek ki Cumhurbaşkanı müjde olarak burası afet bölgesi ilan edildi diyebiliyor. 

“ELAZIĞ’DAKİ MAĞDURİYET 10 KATI”
Güneysu'daki mağduriyetle Elazığ'daki mağduriyet karşılaştırıldığında  Elazığ'da yaşanan mağduriyet, mal kaybı, mülk kaybı Güneysu'daki yaşanan mal ve mülk kaybının en az 10 katı olduğunu belirten CHP Milletvekili Erol, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yani burası daha sorunlu bir kent. Hala yıkımlar devam ediyor, hala orta hasarlı binalar zaman zaman ağır hasarlı binaya dönüştüğü için yıkımlar devam ediyor. Hala köylerde temeli atılmayan binalar var, hala yapılmayan binalar var, hala insanlar konteynırda yaşıyorlar, bir kışı geçirdiler ikinci kışa dönüyorlar, bu sıcakta o konteynırlarda yaşıyorlar, köylerde evleri yok çadırlarda yaşıyorlar, kurası çeken evlerin hala anahtarları verilmedi, anahtarı verilen evlere ne ödeneceği belli değil, kentsel dönüşüm adı altında projelendirilen alanlarda vatandaşların sağlam evleri başlarına yıkılıyor. Elazığ'da inanılmaz bir mağduriyet var. Elazığ sahipsiz bir şehir buradan Elazığ'a haykırıyorum. İlk günden beri bunları söyledik, Elazığ'ı bilgilendirdik, anlattık. Mağduriyetlerin nasıl olduğunu, nasıl çözülmesi gerektiğini, hepsini söyledik.”

GAZİ CADDESİ’NDE GEZİP HALKA HESAP VERSİNLER”
Bu kentin, halkın değerleri üzerinden, fakir fukaranın rızkı üzerinden siyaset yapan, siyaset yaptığını sananların bugünden sonra cesaretleri varsa Gazi Caddesi'nde gezerek,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Rize için teklif ettiği afet bölgesinin Elazığ'da niye uygulanmadığı konusunda vatandaşlara hesap vermeleri gerektiğini ifade eden Erol; “Buradan Sayın Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyorum. Bu ülkenin ve Elazığ milletvekili olarak sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, bir Cumhurbaşkanı devletin başkanıdır, bir Cumhurbaşkanı yalnızca bir bölgeye karşı kendini farklı sorumlu hissedemez. Bir Cumhurbaşkanı Türkiye'de yaşayan 84 milyon yurttaşımızın hakkını, adaletini ve anayasal yurttaşlık hakkını korumakla sorumludur. Bugün nasıl Rize'deki, Güneysu'daki sorunların çözümü ile ilgili afet bölgesi ilan edilmesine yönelik bir irade koyduysanız o iradeyi Elazığ için de koymanızı biz sizden beklerdik ve bugünden sonra dönün Elazığ'a bakın, Elazığ'a müfettişlerinizi gönderin, heyetler gönderin, bakanlarınızı, milletvekillerini gönderin Elazığ'ın sorunların tespit etsinler, en azından bundan sonra Elazığ'da yaşanan sorunların çözümüyle ilgili Elazığ'a da Karadeniz'deki, Güneysu'daki iradenizi Elazığ'da da istiyoruz. Güneysu'daki yardımları, katkıları, devletin varlığını Elazığ'da da istiyoruz. Çünkü siz hem Elazığ'ın, hem Güneysu'nun hem de Türkiye'nin Cumhurbaşkanısınız. Ben de bu ilin milletvekili olarak Sayın Cumhurbaşkanından Türkiye'de yaşayan 84 milyon yurttaşımızın anayasal eşitlik hakkına dayanarak Elazığ'daki hemşerilerimin hakkını aramak için buradan haykırıyorum. Dönün yüzünüzü Elazığ'a bakın, Elazığ'daki insanların, fakir fukaranın, çaresiz insanların mağduriyetinin giderilmesine yönelik yurttaşlık haklarının korunması ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanıma bu talebi iletiyorum" dedi.

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • altan | 20 Temmuz 2021 13:02

    helal sana..artık akp ye oy vermeyeceğim sana vereceğim serefsizim

  • Nedir zaman nedir | 19 Temmuz 2021 23:23

    Bir AK partili olarak kesinlikle elazığ için bu kadar çırpınan gürsel erola oy vereceğim. Hemşehrilerim de eğer vicdanları varsa verirler diye düşünüyorum. Olur da bu adamı ortada bırakırsanız Allah tan dilerim ki Malatyanın bir ilçesi olursunuz. Bu bile çok Malatyanın bir mezrası olursunuz inşallah. Arefe günü duam olsun. Rabbim memlekete sağlık huzur versin inşallah.

BUNLARA DA BAKIN