Enes'i Hala Anlamadılar

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara'nın Hilalkent Mahallesi'nde bulunan ve dört arkadaş kaldıkları 7. kattaki öğrenci evinin balkonundan atlayarak intihar etmesi, özellikle bazı medya kurumları ve siyasilerin açıklamaları ile dini değerlere hakarete kadar ulaşan bir konuma ulaştı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Muhalif medya ve bazı siyasi cenahlar, Enes Kara’nın intiharını dini cemaatlere, burada yapılan baskı ve dayatmalara, sonrasında ise bu olayların müsebbibi olarak ilan ettikleri Ak Parti’ye yürümeleri ve eleştirilerini bu merkeze oturtmaları da gösteriyor ki, konunun özü anlaşılamamış.

Öncelikle Enes’in kaldığı yer bir cemaat yurdu değil öğrenci evi. Dört arkadaşla kalıyor.  Ve yine söylenilenin aksine Enes’i intihara götüren evin kuraları, birlikte kitap okumak ve hafta bir temizlik yapmak değil.

Enes, yayınladığı videoda 11. Sınıftan itibaren dini konularda sorunlar yaşadığını  ifade ediyor. Kendi tercihini kullanmış ve farklı bir din ya da anlayışa yönelmiş gibi görünüyor.  Bu nedenle Enes, bu konumuyla 3-4 yıldan beri İslamla bağını kesmiş gibi bir düşünce oluşuyor.  

Enes’i, hayatın yüklerini zihninde büyüten, hayat garantili ve gelecek kaygısı olmayan TIP fakültesinde okumasına rağmen, içindeki boşluk ve ne yazık ki, uzaklaşıp gittiği eski inanç sisteminin yerini yeni inanç ve düşüncelerinin dolduramaması hali bunalıma ve ümitsizliğe sokmuş.

Tüm yorumların aksine bizim iddiamız şudur ki Enes’i intihara sürükleyen inanç değil, inanç eksikliği ve düşüncelerinin kendi ruhunda oluşturduğu boşluk ve ümitsizlik olmuş.

Mutaassıp bir ailede yetişmesi, o ailenin değerlerine bağlı olarak büyümesi ezberini 11. Sınıfta bozan Enes, inanç eksikliği dünyasında da huzuru, mutluluğu ve çıkış noktasını bulamamış.

Zihninde biriktirdiği sorunlara cevap bulamadığı gibi, bu ruh hali, onun tüm yaşamını kaplamış ve  basit sorunları bile aşılamaz hale getirmiş.

Enes’in intiharı üzerinden topluma ve gençliğe hizmette bulunan bazı vakıf, dernek ve cemaatlere yüklenilmesi ve buradan bir din düşmanlığı oluşturulması kolaycılığına kaçılması,  sol medya ve siyasetin, bu  vahim olaydan ve dramdan kendilerine alan açıp mevcut iktidarı yıpratma ritüellerine dönüşmüş durumda.

Bu olayda, her kesimin üzerinde durması ve ders alması gereken bir gerçek var ki, gençlerimiz boşlukta, gençlerimiz başta aileleri olmak üzere ilgisiz ve onları anlayabilecek ve onlarla sağlıklı iletişim kurabilecek bir durumdan uzak oluşumuz.

Enes Kara’nın tüm konuşmaları, bıraktığı not ve babasının konuşmaları dinlendiğinde olayın bir cemaat evi teamüllerinin çok üzerinde ve birçok boyutu ile ve akademik boyutta ele alınması gereken önemli bir örnek vakadır.

Çocukların inanç değerleri, lise müfredatı, tıp fakültesi derslerinin bir öğrenciyi intihara götürecek derecede zorlaştırılması, gençlere yönelik hizmet veren psikolojik destek birimlerinin eksikliği ve her şeyden önemlisi de toplum olarak hepimizin duyarsızlığı...

Enes’in aşılamaz gördüğü ve altında ezildiği konulara bakıldığında öyle intihara kadar götürecek büyük bir zorluğun olmadığı görünüyor. Sadece bir kişi bile Enes’in hayatına değebilseydi, onunla zaman zaman sohbet edebilseydi, sonuç böyle olmayabilirdi.

Enes, kendi zihnindeki problemleri aşılamaz dağlar gibi gördü ve bu yükün altında ezileceğini ve yok olacağını düşündü.  Sadece bir el değse ve “Enes, hele biraz yürüyelim” diyebilseydi belki bu akıbet yaşanmayacaktı.

Tartışmalara bakılırsa Enes’i ve yaşadığı sorunları hala anlayamamış çevreler, kendi ideolojilerine bu dramı alet ediyorlar. Ve işin ilginç tarafı Enes, hala anlaşılabilmiş değil. Mesajları hala kavranabilmiş değil…
 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 7

 • METE | 13 Ocak 2022 21:26

  bu ne korkudur yahu? Koskoca Elazığ bir tarikata teslim...İnancığınız yüce din size kula kulluk etmenizi mi emrediyor? evet kardeşim, istediğiniz kadar koruyun, tarikatlar, cemaatler alayı denetlenecek ve yoldan çıkanlar kapatılacak.

 • Funda | 13 Ocak 2022 21:16

  Bir çocuğu istemediği hayata sürükleyip sonrada suçu içindeki boşlukta bulun. Hangi dinin hangi kuralında var bir çocuğu zorla istemediği bir hayata sürüklemek hiçmi vicdanınız sızlamadı bu yorumla bu haberi yazarken…

 • Tuğçe | 13 Ocak 2022 21:16

  Enesin suçu Aralık ayında her hafta intihar edenlerin suçu yani diyorsun hırsızın hiç sucu yok sen bir oranlara bakta kaç kişi iktidar sayesinde dinden imandan inançtan çıktı inançsızsada sizin gibiler yüzünden bir toplum ne dine ne imana nede kendine inanıyor

 • Celaleddin ÇAKMAK | 13 Ocak 2022 20:13

  Bilimsel eğitim alan gençlerin umutları solmasın .Tarikatlar ve destekçileri eninde sonunda bilime yenik düşecekler

 • Ahmet | 13 Ocak 2022 14:40

  Babasının hiç mi suçu yok? Korkmayın yerel medya mensupları!!! Bütün elazığ sus pus olmuş... ayıp yaaa ayıp!..

 • GAKGOŞ | 13 Ocak 2022 11:24

  CENAZE TÖRENİNDE DEKAN DEKAN YARDIMCILARI NERDEYDİ KORKTULAR KATILALAR ÇÜNKÜ CEMAAT İŞİ İÇİNDE OLDUĞU İÇİN...

 • Mert | 12 Ocak 2022 18:26

  KORKMAYIN! Bu çocuk için çok daha detaylı haberler yapılmalıdır. Susmayınız, zira yarın mahşerde korktuklarınızla sorguya çekileceksiniz. Yoksa o gün geldiğinde, Eyvah! Vah! Tuh! Yazıklar olsun bize! Yuh olsun bize! Vah orada yaptıklarımıza! Yazıklar olsun bizim anlayışlarımıza! Yazıklar olsun bizim hesabımıza! Eyvah yaptıklarımıza! Eyvah yapmamamız gerekirken yaptıklarımıza! Eyvah yapmamız gerekirken yapmadıklarımıza! Eyvah zulümlerimize diyerek dövünecekler, kaybettikleri fırsatlarından ötürü hasret çekecekler onlar. Evet çaresiz böyle yaşayanları Allah helâk edecektir. Ama iş onunla bitse neyse. İş bu dünyadaki helâkle son bulsa neyse, ama bakın Rabbimiz öbür tarafta da bundan çok daha büyük bir sorgulamanın olacağını haber veriyor; “ O gün ne insana ve ne cine suçu sorulur.” (Rahmân 39) “ Suçluların suçları kendilerinden sorulmaz.” (Kasas 78)

BUNLARA DA BAKIN